Müftü Coşkun’dan Medreseye ziyaret

Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun Şakir Nuhoğlu Medresesinde eğitim gören öğrencilerle birlikte derse katılıp ders veren hocaları dinledi.

Müftü Coşkun’dan Medreseye ziyaret

Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun Şakir Nuhoğlu Medresesinde eğitim gören öğrencilerle birlikte derse katılıp ders veren hocaları dinledi.

24 Eylül 2014 Çarşamba 12:51
Müftü Coşkun’dan Medreseye ziyaret
Kabala mahallesinde bulunan Şakir Nuhoğlu Cami ve medresesini ziyaret eden İl Müftüsü Coşkun, Medresede dini ilimler eğitimi alan öğrencilerle birlikte,Molla Vezir Aslan’ın verdiği ders halkasına katılarak, yapılan dersi  takip etti.

Müftü coşkun ders sonrasında öğrencilere İslam’ın ilme ve Âlime verdiği önemi anlatarak, öğrencilerin derslerine daha fazla önem vermelerini istedi. Coşkun konuşmasında şunları söyledi;
“Fertlerin ve toplumların maddi manevi her alanda yükselmelerini ve ilerlemelerini sağlayan unsurların başında ilim gelmektedir. Bunun içindir ki, yüce dinimiz ilme, âlime, öğrenmeye ve öğretmeye büyük önem vermiştir. İlim tahsilini her Müslümana kadın, erkek ayrımı yapmaksızın farz kılmış Kur’an-ı Kerimin ilk emri de oku olmuştur.Efendimize gelen ilk vahiy, mealen şöyledir “Oku yaratan Rabbinin adıyla, O insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku, rabbin nihayetsiz kerem sahibidir ki, O, kalemle yazı yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini O öğretti.” ayetleriyle insanın yaratılışıyla ilgili bilgi vermekle, bilgi ve inanç arasında bağlantı kurulmaktadır.Konumuzla alakalı Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim de şöyle buyuruyor “Allah içinizden iman edenlerle, ilme nail olanların derecelerini yükseltir.”  “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?  “Sakın cahillerden olma” Cahillerden yüz çevir” ayetlerinde görülüyor ki cehaletten kurtulmanın tek yolu ilim öğrenmektir. Cehalet karanlıkların en korkuncudur. Bütün huzursuzluklar, felaketler cehaletin sonucudur.”dedi.

Coşkun ayrıca; İslam’ın din âlimleri, dünya âlimleri ayrıcalığı yapmadığının altını çizerek. Bu değerli hazineye sahip olanların bildiklerini mutlaka başkaları ile paylaşmayı emrettiğini kaydetti. “Dünyayı isteyen ilme sarılsın, ahireti isteyen ilme sarılsın, hem dünyayı, hem de ahireti isteyen ilme sarılsın” diyen peygamberin ümmeti olduğumuzu söyleyen Müftü Coşkun,  “Günümüzde de milletlerin gelişmişlik seviyeleri ve kültür düzeyleri; tükettikleri kâğıt miktarı ve basılı kitap sayısıyla ölçülebilmektedir. Hangi millet ilme öğretime önem vermişse keşifler, buluşlar yapmışlar dünyada da bilimin önderi olmuşlardır. Uzak kalanlar ise maalesef gerilemişler çöküntüye uğramışlardır.”diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra derse katılan öğrencilerle tek tek ilgilenen Müftü Coşkun Medrese hocası Molla Vezir Aslan’a verdiği emek ve yaptığı katkı için teşekkür etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Haznevi 2014-09-25 06:37:23

Maşallah çok güzel burası kabala medresesi Nakşibendi haznevi Şeyh Muhammed Muta el haznevi k.s Hz. ait. talebeler onlarin talebeleri ,hocalar mudderrisler kendilerinin yetiştirdiği hocalardir ilim irfan diyarı Haznevi Dergahı