Müftü Geylani: ''Birbirimize mecburuz''

2015 yılı Kutlu Doğum Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde Hakkari il müftüsü M.Feysal Geylani Şemdinli ilçe müftülüğünce düzenlenen programda vatandaşlara hitap etti.

Müftü Geylani: ''Birbirimize mecburuz''

2015 yılı Kutlu Doğum Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde Hakkari il müftüsü M.Feysal Geylani Şemdinli ilçe müftülüğünce düzenlenen programda vatandaşlara hitap etti.

18 Nisan 2015 Cumartesi 21:01
Müftü Geylani: ''Birbirimize mecburuz''
Grup Sayfamız için

14 Nisan 2015 tarihinde Şemdinli ilçesi Kapalı Spor Salonunda düzenlenen ve Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sekreteri Halil Atalay'ın konuşmacı olarak katıldığı programda konuşan il müftüGeylani konuşmasına; mevlit müellifleri  Mela Hüseyin Bateyi'nin; Üç yüzbin dilim ve ağzım olsa, gece gündüz seni anlatmaya çalışsam yine de anlatamam anlamındaki beyitleri ile Süleyman Çelebinin Peygamberin doğumu ile yer ve göğün nura büründüğü anlamındaki beytini okuyarak başladı.

Konuşmasında vatandaşlara Peygamber sevdalıları diye hitap eden müftü Geylani özetle, "Bu salonda gördüğüm kalabalık için duygulanmamak elde değil. Sizleri buraya getiren Hz. Muhammed aşkıdır. Bu vesileyle hepinize teşekkür ediyorum. Peygamber efendimiz sağlık ve selamet içerisinde beraber yaşamaya büyük önem verirdi. Ancak bugün bu konuda yetersiz kaldığımızı belirtmekte yarar vardır. Birlikte yaşamayı güzelleştirmek için kin ve nefretin yerine merhamet ve adaleti, düşmanlık ve husumet yerine dostluk ve kardeşliği, riyakarlık yerine içtenlik ve samimiyeti ikame etmek, zedelenen insan haysiyet ve onurunu yüceltmeyi dini bir görev olarak bilmeliyiz.

Kötülüklerden uzak durmaya, ayrımcılığın önüne geçmeye, huzur içerisinde yaşayabilmek için saygı, hoşgörü, merhamet ve adalet başta olmak üzere bütün ahlaki erdemleri hayatımıza hakim kılmaya çalışalım. manası barış ve esenlik olan dinimize sımsıkı sarılalım. İnsanların hoşnut olmadığı gayri İslami hasletleri terk edelim. Unutmayalım ki başka bir ülkemiz yok, birlikte yaşamaya mecburuz ve birbirimize emanetiz. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi Allah'a havale ediyor saygılar sunuyorum."
dedi.
 
***
Hakkari İl Müftüsü Mehmet Feysal Geylani Personelinden 2015 Yılı Kutlu Doğum Haftasını Dolu Dolu Geçirmelerini İstedi.

2015 yılı Kutlu Doğum Haftası kutlama açılış programı yapıldı.

Açılış programına Hakkari il müftüsü M.Feysal Geylani'nin yanı sıra müftülük şube müdürleri, vaizler, büro personelleri ile din katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan il müftüsü Geylani özetle; "Yeni bir kutlu Doğum Haftası idrak etmenin heyecanını yaşıyoruz. Öncelikle haftanın kardeşliğimize, İslam dünyasının kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ederiz. Hepinizin malumu olduğu üzere Peygamber efendimizin ahlakını, kardeşliğe verdiği önemi, İnsanlık için yaptıklarını, anne, baba, kolu komşuya bakışını, birlikte yaşamaya gösterdiği değeri   bir hafta içerisinde tam manasıyla  anlatmak  mümkün değildir. Zira O'nun yaşantısı, yıllarca anlatılsa dahi, anlatılamayan çok yönünün olacağı şüphesizdir.

Peygamberimizi anmaya, anlamaya ve anlatmaya her halükarda gayret gösterdiğinizi biliyorum. Ancak bu haftanın isminin Kutlu Doğum Haftası olması münasebetiyle görevli bulunduğunuz mahallerde efendimizi daha çok konu edineceğinize, O'nu daha çok anıp, anlatacağınıza olan inancım tamdır.

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığımızca bu yılki Kutlu Doğum teması "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" olarak belirlenmiştir. Yapacağınız etkinliklerde bu konuya ağırlık vermenizi istiyorum. Programlara katılımı sağlamak için elinizden geleni yapın. Kadın ve çocukların katılımları için gayret gösterin. Programlarınızda halka dağıtılacak materyal konusunda sizlere elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız."
  dedi.  

Dilek ve temenniler alındıktan sonra açılış programı sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.