Müftü Günay'dan Berat Kandili Mesajı

Kırklareli Lüleburgaz İlçe Müftüsü İsmail GÜNAY Berat Kandili dolayısı ile mesaj yayınladı.

Müftü Günay'dan Berat Kandili Mesajı

Kırklareli Lüleburgaz İlçe Müftüsü İsmail GÜNAY Berat Kandili dolayısı ile mesaj yayınladı.

09 Haziran 2014 Pazartesi 19:55
Müftü Günay'dan Berat Kandili Mesajı
Müftü Günay Mesajında:

12 Haziran 2014 Perşembe gününü 13 Haziran 2014 Cuma gününe bağlayan gece, Ra- mazan ayının habercisi Mübarek Berat Kandilidir.
    
Millet olarak Yüce Allahın sınırsız af, merhamet, yardım ve bereketinden istifade etmek üzere, bu geceye erişmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz.
    
Berat gecesi iman, ibadet ve düşünce bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için önümüze konulan büyük bir fırsattır.
    
Maddi ve manevi değerler dengesinin, madde lehine bozulduğuna, manevi değerlerin erozyona  uğradığına, bunun sonucu olarak da toplumda huzursuzluğun, güvensizliğin ve tahammülsüzlüğün arttığına şahit oluyoruz.
   
Hepimiz bilyoruz ki, fertler arasında insani değerlerin önemsenmemesi, yıpratılması veya yok edilmesi, toplumsal çürümenin habercisidir. İslam, insanın beden sağlığına önem verdiği kadar, ruh sağlığına da önem vermektedir.
   
Dinimiz, insanda mevcut olan pozitif değerleri öne çıkararak onu geliştirmek, negatif değerlerin etkisini azaltarak, özün bozulmasını önlemek, insanın kendisi, çevresi ve yaratıcısı ile ilişkilerini düzeltmek için gönderilmiş bir dindir.
   
Berat gecesini idrak eden herkes, Yüce Allahın Kur’an-ı Kerimdeki ;  ‘De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım. Allahın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.’(Zümer: 53) müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygula-rını güçlendirmelidir.
   
Hz.Peygamber, bireysel hayatımıza : ‘Kendi nefsin için istediğni başkası için de iste, kendi nefsin için istemediğni başkası için de isteme.’  ‘ Kim dünyada mü’min kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir.’  Ve   ‘ Kim bir müslüman kardeşinin ayıbını örterse, Allah da onun ayıbını örter.’  İlkelerini getirerek, sağlıklı bir toplumun oluşumunda, olgun kişilerin önemli olduğuna dikkatlerimizi çekmektedir.    
   
Yüce Allahın emirleri ve sevgili Peygamberimizin tavsiyeleri ışığında, ruhumuzun gelişmesi ve olgunlaşması için, düşünce ve davranış biçimlerimizi gözden geçirmeli, yeni düşünce ve fikirlere açık olmalı, birbirimizi anlamalı, ilişkilerimizde doğruluk,adalet ve sami- miyeti esas alarak, zaman zaman ortaya çıkan anlaşmazlıkları çatışmaya ve inatlaştırmaya dönüştürmeden çözmeli, bilerek ya da bilmeyerek yapılan bireysel hataları hoş karşılamalı ve affetmeliyiz.
    
Berat gecesi münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek, günahlarımıza tevbe etmeyi, kendimiz, ailemiz, ülkemiz, bütün müslümanlar ve insanlık için Al-laha dua ve niyazda bulunmayı ihmal etmeyelim.
   
Diğer mübarek gecelerde olduğu gibi, Berat Gecesi Lüleburgaz Merkez Sokullu Mehmet Paşa  Camiinde akşam namazı ile yatsı namazı arası mevlid-i şerif okunacak ve vaaz-u nasihat yapılacaktır.

Bu gecenin, çağın getirdiği sıksıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle da- ralan kalblere ümitsiz, karamsar ve günleri gafletle geçen kimselere bir kandil olması dileğiyle, bütün vatandaşlarımızın Berat Kandilini kutluyor, insanlığın barış, huzur ve saade- tine, bütün mü’minlerin de affına vesile olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ediyorum.

Anahtar Kelimeler:
DiyanetDinihaberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.