Müftü Güven hacı adaylarını bilgilendirdi!

2017 yılı Hac ibadeti organizasyonu münasebetiyle Kayseri İl Müftülüğünce tertiplenen Hac Eğitim Seminerleri’nden biri de 16 Mayıs 2017 Salı günü, Yahyalı İlçesinde, Yahyalı İlçe Müftülüğü konferans salonunda yapıldı.

Müftü Güven hacı adaylarını bilgilendirdi!

2017 yılı Hac ibadeti organizasyonu münasebetiyle Kayseri İl Müftülüğünce tertiplenen Hac Eğitim Seminerleri’nden biri de 16 Mayıs 2017 Salı günü, Yahyalı İlçesinde, Yahyalı İlçe Müftülüğü konferans salonunda yapıldı.

17 Mayıs 2017 Çarşamba 02:35
Müftü Güven hacı adaylarını bilgilendirdi!
banner283

“HACC GÜNLERİNDE SADECE İBADETLE MEŞGUL OLALIM!”

Seminer programına, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, İl Müftü Yardımcısı Tandoğan Topçu, Dr. Mustafa Soner Yılmaz, Kocasinan Vaizi Çiğdem Tulgar ve hacı adayları katıldı.
Programda Haccın öneminden ve Müslümanlar için ne anlama gelmesi gerektiği konusundan bahseden İl Müftüsü  Güven, Haccın tamamen sabır eğitimi olmasıyla birlikte, Müslümanların hayatında çok önemli bir dönem noktası olduğunu söyledikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler, neden hac yapıyoruz? Allah Teâlâ, bizlere haccı neden farz kıldı? Bunları çok iyi idrak etmemiz gerekiyor. Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de Al-i İmran Sûresinin 96 ve 97. ayetlerinde şöyle buyuruyor: ‘Gerçek şu ki, insanlar için yapılmış ilk ev, âlemlere bir hidayet ve bereket kaynağı olan Mekke’deki ev/Kâbe’dir. Orada, apaçık deliller, İbrahim’in makamı vardır. Oraya giren emniyette olur. Gitmeye gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse bilmeli ki Allah, hiçbir şeye muhtaç değildir.’ İşte bundan dolayı biz hacca gidiyoruz, Kâbe’yi ziyaret ediyoruz, tavaf ve sa’y yapıyoruz.

“KALBİMİZDEN NE GEÇİYORSA ONU İSTEYELİM RABBİMİZDEN!”

Hacca gittiğimizde, Mekke’deyken vakit buldukça bol bol tavaf yapmalıyız. Orada bol bol Kur’an da okuyabiliriz, namaz da kılabiliriz. Ama bu ibadetleri normal hayatımızda da yapabiliyoruz zaten. Tavafı, yalnızca Kâbe’de yapabildiğimiz için, fırsat buldukça, gücümüz nispetince tavaf yapmaya gayret etmeliyiz. 

Peki, tavaf yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Her tavafımızda hiç durmadan dua etmeliyiz. Aklımıza, dilimizin ucuna ne geliyorsa istemeliyiz Rabbimizden. Özellikle yapılan dualar var tabi ki; ama bunlarla birlikte kalbimizden ne geçiyorsa o duaları da yapabilmeliyiz. Samimi bir şekilde, içtenlikle Yüce Mevla’ya yalvarıp yakarmalıyız. Hem isteklerimizi sunmalıyız hem de günah ve hatalarımızı affetmesi için tevbe istiğfarda bulunup gözyaşları dökmeliyiz.

Safa ve Merve tepeleri arasında sa’y yaparken de aynı şekilde gönlümüzden geçen duaları yapmalıyız. Hacer annemizin yaptığı bu sa’y ibadeti, Allah Teâlâ’dan ümidimizi kesmediğimizde, O’nun bize yardım edeceğinin dersini vermektedir. Eğer Rabbimizden ümidimizi kesmez, O’na dua ve ilticada bulunur isek, tıpkı Hacer annemize verildiği gibi kupkuru çölün ortasında bize de şarıl şarıl akacak bir zemzem verilir. Yeter ki kalbimiz temiz olsun. Yeter ki O’na hakkıyla teslim olalım, O’na olan kulluk vazifemizi hakkıyla yerine getirebilelim.”

“HACCIN ASLI, ARAFAT’TA VAKFEYE DURMAKTIR!”

Daha sonra, haccın aslı olan, hacda yapılması gereken asıl vazife olan Arafat’ta vakfeye durma konusuna sözü getiren Sayın Güven, Hz. Adem aleyhisselam ile Havva validemizin cennetten çıkarıldıktan sonra buluştukları mekan olan Cebel-i Rahme’den, Mina’dan, Müzdelife’den, şeytan taşlamadan, Mekke’deki ziyaret mekânlarından, Medine’de Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in kabrini ziyaret edip Mescid-i Nebevî’de namaz kılmaktan, Medine’deki ziyaret yerlerinden kısaca bahsetti.

O kutsal mekânlarda hacıların vakitlerini alışverişle geçirmemelerini ve hep ama hep, gece-gündüz demeden ibadetle meşgul olmalarını ve yapacakları haccın, umrenin hayatlarında iyi ve güzel anlamda değişiklikler getirmesi için çaba göstermelerini tavsiye ettikten sonra kendisine sorulan soruları cevaplayan Sayın Güven, hacı adaylarından, kendileri ve tüm dünyadaki zorluk ve sıkıntı çeken bütün Müslümanlar için dua etmelerini istirham ederek sözlerini tamamladı.

Sayın Güven, aynı zamanda Yahyalı İlçe Müftülüğüne kısa bir süre önce atanan  Dursun Sarı’yı makamında ziyaret ederek görevinde başarı dileklerinde bulundu.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.