Müftü Halil BEKTAŞ'tan Miraç Kandili Mesajı

Diyanet Haber- Karabük İl Müftüsü Halil BEKTAŞ Miraç Kandili Dolaysıyla Bir Mesaj Yayımladı. İşte Müftü Bekaş'ın Mesasjı

Müftü Halil BEKTAŞ'tan Miraç Kandili Mesajı

Diyanet Haber- Karabük İl Müftüsü Halil BEKTAŞ Miraç Kandili Dolaysıyla Bir Mesaj Yayımladı. İşte Müftü Bekaş'ın Mesasjı

03 Mayıs 2016 Salı 12:13
Müftü Halil BEKTAŞ'tan Miraç Kandili Mesajı
banner283
MİRAC KANDİLİ MESAJI 

03 Mayıs 2016 Salı gününü Çarşambaya bağlayan gece, mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olan Miraç Kandilini idrak edeceğiz. 

Pek çok ilahi hikmet ve sırrı içinde barındıran İsra ve Miraç, Yüce Allah’ın sonsuz kudretinin eserlerini görmesi için Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’ya (sav) yaptırılan hikmet yüklü bir yolculuğu ve Allahın huzuruna kabul edilişi ifade etmektedir. Nitekim İsra suresinin ilk ayetinde isra hadisesi şöyle dile getirilmektedir: “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir”

Mirac mucizesi İlahi kudretin bir tezahürü ve Peygamberimizin (sav) mazhar olduğu ilahi bir lütuftur. İsra ve Miraç mucizesi, aslında belirli aşamaları kat eden insanın, Yüce Yaratan’ın destek ve lütfü ile,  nice mesafelere ulaşabileceğini de göstermektedir. Miraç hadisesi bizlere, ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliği ve ahlaki erdemlere yükselişten geçtiğini de haber verir. Gerçek anlamda gönül ve ruh temizliğinin yolu da  Yüce Allah’a bağlılıktan geçer.

Mirac gecesi Müslümanlara farz kılınan ve İslam’ın temel ibadetlerinden biri olan namaz, Sevgili Peygamberimizin (sav) ifadesiyle “Müminlerin miracı” kılınmış, her bir mümine namazla Yüce Rabbinin huzuruna çıkış ve oraya kabul ediliş imkânı tanınmıştır. Dolayısıyla namaz, dosdoğru ve bilinçli bir biçimde kılındığında iç dünyamızdaki manevi yükselişi ve arınmamızı sağlayacak ve böylece bizi kötülüklerden alıkoyacaktır. Nitekim “Namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor” (Ankebut, 29/45) ayeti bu hususu açıkça ifade etmektedir. Sadece bedeni ile değil özüyle, sözüyle ve gönlüyle Allah’a yönelen insan, Rabbi ile baş başa kalmanın huzurunu yakalayacak ve bu bilinçle hayatına farklı bir anlam yükleyecektir.  Böylece şahsi ve toplumsal ilişkilerinde daima Allah’ın huzurunda ve gözetiminde olduğu inancıyla daha dikkatli ve sorumlu davranacaktır.   
     
İşlenen her bir günah,  bencillik, çıkarcılık, kin, düşmanlık, merhametsizlik hak ve hukuka saygısızlık gibi olumsuzlukların manevi ve ahlaki yükselişimizin önündeki en büyük engel olduğu asla unutulmamalıdır. 
 
Bu mübarek gün ve geceler, bizlere, iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimizi yenileme, geleceğimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazeleme fırsatları sunmaktadır. 

Bu geceleri büyük birer fırsat olarak değerlendirip, günahlarımızdan tövbe etmeli, Yüce Allah’tan yardım dilemeliyiz. İçtenlikle yapılan dua ve tövbe Yüce Allah’ın huzuruna kabulün en güzel yollarından biridir. Bu geceleri ayrıca namaz kılarak, Kuran-ı Kerim okuyarak, hayır- hasenat yaparak ihya etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Karabüklü hemşerilerimin ve bütün Müslümanların Miraç Kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Allah’a açılan ellerin ve yapılan duaların, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, kardeşlik duygularımızın pekişmesine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.