Müftü Kocagöl: ''Hizmete Devam''

12.11.2014 Çarşamba günü saat: 09.30’da, Müftüler toplantısı Ilgın İlçemizde yapıldı. Her ay bir ilçede yapılan mu’tad Müftüler toplantısına Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali AKPINAR Başkanlığında, İl Müftü Yardımcıları ve İlçe Müftüleri katıldılar.

Müftü Kocagöl: ''Hizmete Devam''

12.11.2014 Çarşamba günü saat: 09.30’da, Müftüler toplantısı Ilgın İlçemizde yapıldı. Her ay bir ilçede yapılan mu’tad Müftüler toplantısına Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali AKPINAR Başkanlığında, İl Müftü Yardımcıları ve İlçe Müftüleri katıldılar.

13 Kasım 2014 Perşembe 23:54
Müftü Kocagöl: ''Hizmete Devam''
Yunus AKIN / ILGIN

Belediye Başkan Vekili Hüsnü BÜYÜKIŞIK toplantı öncesinde katılımcılara ilçeye teşriflerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Ilgın Lala Mustafa Paşa Külliyesi içerisindeki tarihi mekânda gerçekleşen toplantı, BaşkanlığıN mevzuatını uygulamadaki birlikteliği sağlamak ve mahallinde yapılan çalışmaları yerinde değerlendirerek ortak aklı öne çıkarma.

Ilgın İlçe Müftülüğü’nün 2015 yılında yapmayı hedeflediği eylem planlarını İlçe Müftüsü Abdurrahim KOCAGÖL güzel bir sunumla ifade etti. KOCAGÖL; ''2015 yılının Ilgın’da inşaat ve irşat konularının öncelikli olacağını, bunun yanı sıra cami dersleri, Kur’an öğretimi, personelin eğitimi vb. konuların devamı olacağını'' söyledi.

İlçe Müftüsü Abdurrahim KOCAGÖL, bu temel çalışmalara ilaveten, Din Görevlilerinin bulunduğu yerde aktif olmaları gerektiğini; toplumu ilgilendiren her konuda rehber ve yol gösterici rol üstlenmelerinin bir Din Görevlisinin vazifeleri olduğunun farkında olmaları gerektiğini ifade etti.

KOCAGÖL; “Her evde bir Kur’an, en az bir Kur’an okuyan” adı altında bir proje başlattıklarını ve buna ilaveten her görevlinin cami cemaatine bir kişi katmasını, küslerin barıştırılmasını, ev sohbetleri, kötü alışkanlıklarında bıraktırılması gibi hususlarda aydınlatıcı ve bilgilendirici rol alınması gerektiğini '' dile getirdi.

Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali AKPINAR toplantı sonrası Ilgın İlçe Müftülüğü’nce oluşturulan “Türkiye Diyanet Vakfı Diyanet ve Vakıf Yayınları” satış yeri ile Müftülük okuma salonunun açılışını Kaymakam Yücel GEMİCİ ve Belediye Başkan V. Hüsnü BÜYÜKIŞIK  ile birlikte yaptılar

İl Müftüsü Prof. Dr. Ali AKPINAR açılış öncesi yaptığı konuşmasında; “İlk emri “Oku” olan bir dinin mensuplarıyız, Kur’an’ın inen ilk beş ayetinde peygamberimizin şahsında hepimize iki defa okumamıza emreder ve kaleme dikkatimizi çeker, yine bildiğiniz üzere nüzul sırasına göre Fatiha Suresinden sonra inen ilk surelerden birinin adı da “Kalem Suresi” dir. Bu şekil de Yüce Allah okumanın önemine vurgu yapmaktadır. Esasen Okumanın ilk insan ile başladığına vurgu yapmak istiyorum çünkü Yüce Mevla 10 sahifelik ilk kitabını ilk insan Hz. Adem’e vermiştir. Ama ilk emri “Oku” olan bir dinin mensubu bizler bugün dünyada en az okuyan toplumların içerisinde olduğumuzu üzülerek belirtmek istiyorum. Bizim kadim kültürümüzde kitaba, yazana, kaleme, yazıya ve okumaya çok büyük önem verilmiştir.

AKPINAR; Bugün bu vesileyle hayırlı bir hizmetin açılışını yapacağız, Hanların, hamamların restore edilmesinin yanı sıra, bu güzel mekânların aslına uygun kullanıldığı zaman daha da güzel olduğunu, bu güzel mekânın zamanında ihlasla yapıldığından yine bu güzellikte insanlığın hizmetine ve aslına rücu etmeye devam ettiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; ''Bizim külliye kültürümüzde şehirlerimiz cami eksenlidir, kurumlarımız cami ile irtibatlıdır, şu anda okul öncesi olarak bilinen eğitimin eskiden “Sıbyan Mektebi” olarak bilindiğini bunların camiye nazır eğitim veren kurumlar olduğunu ve bu mekânın aslına uygun eğitime hizmet edecek şekilde açılışının memnuniyet verici bir durum olduğunu, ifade ederek sözlerini şu cümlelerle noktaladı; Cenab-ı Hak bereketli, feyizli hizmetler nasip etsin diyoruz ve bu dualarla bu niyetlerle, bu düşüncelerle açılışı gerçekleştiriyoruz Hayırlı, Uğurlu, Feyizli ve Bereketli Olsun.”

Açılışa Din görevlilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Nezih bir ortamda oluşan kitaplığa ve okuma salonunun açılışına ulusal ve yerel basın mensupları da yoğun ilgi gösterdiler. Katılımcılar böyle bir hizmeti ilçeye kazandırdığı için İlçe Müftüsü Abdurrahim KOCAGÖL’e teşekkür ettiler.

Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.