Nevşehir Müftülüğü'nden haberler

Nevşehir’de Din Görevlileri İçin“Aile Okulu Seminer, HACI ADAYLARINA SEMİNER, Nevşehir Birincileri Belli Oldu.

Nevşehir Müftülüğü'nden haberler

Nevşehir’de Din Görevlileri İçin“Aile Okulu Seminer, HACI ADAYLARINA SEMİNER, Nevşehir Birincileri Belli Oldu.

11 Mayıs 2016 Çarşamba 15:52
Nevşehir Müftülüğü'nden haberler
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER-   Nevşehir’de Din Görevlileri İçin“Aile Okulu Semineri” Düzenlendi

Nevşehir’de Müftülük personelimize yönelik Aile Okulu seminerleri düzenlendi. Seminerlerde alanında uzman eğitimciler tarafından sunumlar yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı tarafından, Din Görevlilerine ve eşlerine yönelik  “Kur’an ve Sünnet Perspektifinde Ailede Dini Değerler”, “Eşler Arası İletişim”, “Ailede Çatışma ve Çözüm Yolları”, “Ailede İnternet”, “Ailede Fıkhi Meseleler”, “Çocukluk Döneminde Din ve Değer Eğitimi”, Çocuğa Mahremiyet Bilinci Kazandırma” ve “Ergen Sorunları ve Gençlerle İletişim” gibi konularda bilgilendirme yapmak ve Aile yapısının desteklenmesi amacıyla Nevşehir İl Müftülüğünce  “Aile Okulu Semineri” düzenlendi.

Kapadokya Lodge Otel Konferans Salonunda gerçekleşen iki günlük seminere Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, Nevşehir İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, Uzman Psikolog Yunus Aydın, Yrd. Doç. Dr. Hediyetullah Aydeniz, Dr. Bahattin Akbaş, Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Gültekin, Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri, Daire Personeli, Din görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve eşleri katıldı.
   
Seminerin açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Yakup Öztürk; “Aile olmak, aile kurmak, aileyi huzurlu ve mutlu bir şekilde devam ettirmek çok önemlidir. Göründüğü kadarıyla nerdeyse evlenenler kadar boşananlar da var. İşte huzurlu bir aile olabilmek için evvela bizim kendi ailemizde mutlu ve huzurlu olmamız gerekiyor. Isınmayan soba başkasını ısıtamaz. Kendimiz bir ısınacağız, kendimiz bir donanımlı olacağız, kendimiz bir uygulayacağız. Ondan sonra bizden gören komşularımız, akrabalarımız veya muhataplarımız bizleri örnek alacak hem de bizim sözümüz daha tesirli olacak'' dedi ve böyle bir programın Nevşehir’de yapılmasını uygun gören Diyanet İşleri Başkanlığımıza teşekkür etti.

Kısa bir konuşma yapan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan; “Hocalarımızın toplumdaki yeri ve tesiri tartışılmaz. Bundan dolayı sizden istirhamım; Toplumumuza, cemaatimize ve çocuklarımıza eskiden olduğu gibi saygıyı, sevgiyi ve hoşgörüyü aşılamaya ve yansıtmaya çalışalım. Onlara birbirlerini severek ve kucaklayarak yaşamayı öğretelim” dedi.

   
Seminerin birinci gününde Nevşehir İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, “Kur’an ve Sünnet Perspektifinde Ailede Dini Değerler” konusuna değindi ve  “Kur’an’da hem genel olarak evlilik ve aile hayatını hem de Hz. Peygamber’in evlilik ve aile hayatını ortaya koyan pek çok ayetler vardır. Hz. Peygamber de her fırsatta evlenmeye teşvik ederek, sağlıklı bir toplumun inşa edilmesi için emir ve tavsiyelerde bulunmuştur” diye konuştu.

Durmuş; “Kur’an toplumun en temel taşı olan aileye büyük önem vermiş, insanları sağlam temellere dayalı aile kurmaya çeşitli ayetlere teşvik etmiştir. Çünkü aile; Kişinin huzur bulduğu sıcak bir ortam, Neslin devamı için bir vesile ve kişiyi dince günah sayılan çeşitli kötülüklerden alıkoyan bir araçtır” dedi.

Öğleden sonraki oturumda “Ergen Sorunları ve Gençlerle İletişim” konusunda konuşma yapan Uzman Psikolog Yunus Aydın, “Ergen”in tanımını yaptıktan sonra; “Gençlere empati ve sabırla yaklaşılmalı, neyin, ne zaman, nerede ve nasıl konuşulacağı iyi hesaplanmalı, beden dili iyi okunmalı, algı değişmezliğine düşülmemeli, söz yerine beden dili ve diğer mesaj kanalları kullanılmalı, yaşayacakları zaman dilimine hazır olunmalı, sosyal hayatta benzer gençler üzerinde bol gözlem yapılmalı” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Hediyetullah Aydeniz, “Aile ve İnternet” konusunda medyanın çocuklar üzerindeki etkisine değindi ve şöyle devam etti; “Kendisini bir tutkuya kaptıran kimse, tutulduğunun kusurlarını görmediği gibi çevresinde olup bitenlerle de ilgilenmez. Medyanın birçok türü artık neredeyse her mekânda erişilebilir ve kullanılabilir durumdadır. Öz denetimi zayıf ve hazlarına teslim olmuş kişiler asıl meşguliyetlerinden ve görevlerinden zaman çalıp medyaya vakit ayırmaktadır. Evde, okulda, iş yerinde, toplu taşıma araçlarında veya günün herhangi bir anında herhangi bir yerde kullanı¬labilen bu araçlar, bireylerin insanlarla ilişki ve iletişim kurmalarını zayıflatmakta, sadece bu araçlarla vakit geçiren bir birey tipi oluşturmaktadır” dedi.

Programın ikinci gününde ilk sözü alan Dr. Bahattin Akbaş, “Ailede Fıkhi Meseleler” konusunda ise; “Evlilik gibi kendine has insanî yönleri, gizlilik ve mahremiyetleri bulunan bir müesseseyi dıştan müdahale ile iyileştirmek adeta imkânsızdır.
Aile hayatının sağlam kurulması ve iyi işlemesi için aile fertlerinin sorumluluk bilincine ulaşması vazgeçilmez bir ön şarttır” dedi.

Akbaş; “Evliliğin sürdürülebilmesi için, çiftlerin birbirlerini olduğu gibi kabul etmeleri, karşılıklı birbirlerine vakit ayırmalı ve ilgi göstermeli, sorumluluklarını bilmeli ve ona göre hareket etmeli, sorunları anında konuşup halletmeli ve büyütmemeli ve zorlandıkları noktada da profesyonel yardım almalıdırlar” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, “Çocukluk Döneminde Din ve Değer Eğitimi” konusunda da; “Anne babanın çocukları arasında hiçbir konuda kız erkek ayrımı yapmamaları gerekir. Birisine sadece kız oldu diye haksızlık etmek, dinen uygun olmadığı gibi aklen de uygun değildir. Ayrıca Kur’an’da kız erkek ayrımı yapmak kötü bir cahiliye devri âdeti olarak tanıtılır” dedi.

“Kişi, dostunun dini ve yaşayışı üzeredir. Öyle ise her biriniz dostluk kuracağı kimselere dikkat etsin” diyerek, Hadis-i Şerif’ten örnek veren Aydın; “Çocuk ve ergen üzerinde arkadaş grubunun etkisi yoğun bir şekilde gözlenir. Öyle ki çocuklar, ailesinden kazandığı bazı tutumları, arkadaş grubu sebebiyle değiştirebilmektedir.

Arkadaşlık ilişkileri ergenin dinî inanç, düşünce ve davranışlarını şekillendirmede büyük bir etkiye sahiptir”
diye konuştu.

Seminerin ikinci günü öğleden sonraki oturumunda sözü alan Yrd. Doç. Dr. Ayşe Gültekin, “Mahremiyet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler” konusunda; “Çocukların odalarına girerken izin istemeleri, tuvalet ve banyo adabını öğretmeleri, anne babaların ev içindeki kılık kıyafetlerine dikkat etmeleri, çocuklara aşkım diye hitap etmemeleri ve dudaklarından öpmemeleri, çocukların elbiselerini herkesin içinde değiştirmemeleri, bedenim bana özeldir bilinci kazandırmaları, zorlayarak korkutarak bir şey yaptırmamaları ve kendine güvenen çocuklar yetiştirmeleri gerektiğini” söyledi.

Programın kapanışında değerlendirme yapan İl Müftüsü Yakup Öztürk, memnuniyet testi yaptı ve alkışlarla cevap aldı. Katılım ve sunumlarından dolayı eğitimcilere, katılımlarından dolayı personel ve eşlerine teşekkür etti.

Ayrıca fiziki ortam açısından personelce seminer yapılmasına yardımcı olan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan ve Kapadokya Lodge Otel Genel Müdürü Dilek Yulaf’a da teşekkür etti.

---
HACI ADAYLARINA SEMİNER DÜZENLENDİ

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı Hac organizasyonu ve A Grubu Seyahat Acenteleri ile 2016 yılında Hacca gidecek olan hacı adaylarına, 10-12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Merkez Hacı Pembe Avlanmaz Kur’an İlimleri Merkezi’nde bilgilendirilme seminerleri düzenleniyor...

İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcıları Nazım Haksever, Yaşar Bolat, Uzman Vaiz Uğur Kuru, Vaiz Gülşen Yeni tarafından seminerler verilirken, seminere hacı adayları ve kutsal topraklarda rehberlik yapacak olan din görevlileri katıldı.

İl Müftüsü Yakup Öztürk, 10.05.2016 tarihinde 08.00-11.30 saatleri arasında düzenlenen seminerde hacı adaylarına “İbadet Bilinci ve Hac İbadeti”, “Hac Yolculuğuna Maddi ve Manevi Hazırlık” konuları hakkında önemli bilgiler verdi.

Müftü Öztürk; “Bütün amellerin ibadete dönüşmesi ancak niyetle olur. Ameller niyetlere göredir. Niyetsiz ibadet olmaz. Hac da önemli bir ibadettir, sadece Allah (c.c.) emrettiği için ve Allah rızası için yapılır. Riya gösteriş ve dünyevi kaygılar Haccın maneviyatını zedeler.
Hac da diğer ibadetler gibi ihsan ve ihlas mertebesinde uygulanırsa ancak madden ve manen fayda sağlar”
dedi.

Yapılan seminerin çok faydalı olduğu gözlendi.

---

Nevşehir Birincileri Belli Oldu


Nevşehir İl Müftülüğü tarafından 2 kategoride düzenlenen yarışmada, il birincileri belli oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl 01-07 Ekim tarihleri arasında kutlanmakta olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle farklı kategoride yarışmalar düzenleniyor...   

İl ve İlçe birincilerinin katıldığı Ezan-ı Güzel Okuma ve Etkili Hutbe Sunumu Yarışmasında yarışmacılar, Merkez Kurşunlu Camii’nde kıyasıya mücadele ettiler.

2016 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle İl ve İlçe birincilerinden İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların katıldığı, Ezanı Güzel Okuma ve Etkili Hutbe Sunumu Yarışması İl Müftüsü Yakup Öztürk’ün Başkanlığında, Müftü Yardımcısı Yaşar Bolat, Ürgüp İlçe Müftüsü A. Muhammed Çınar, Acıgöl İlçe Müftüsü Muharrem Evirgen ve Müftülük Uzman Vaizi Uğur Kuru komisyona üye olarak katıldı.
   
2 kategoride gerçekleşen yarışmaya;

Ezan-ı Güzel Okuma Yarışmasına; Nevşehir Merkez Sümer Camii İmam Hatibi İbrahim Temel, Gülşehir İlçesi Ebu Bekir Camii İmam-Hatibi İlyas Baldemir, Hacıbektaş İlçesi Tekke Camii İmam-Hatibi M. Resul Gülmüş, Avanos İlçesi Bahçeli Evler Camii İmam-Hatibi Emre Dikici, Derinkuyu İlçesi Suvermez Köyü Yeni Camii İmam-Hatibi Mustafa Çelik, Acıgöl İlçesi Orta Mahalle Camii Müezzin-Kayyımı Mehmet Gül ve Ürgüp İlçesi Altıkapılı Camii İmam-Hatibi Abdullah Ekinci katılırken,

Etkili Hutbe Sunumu Yarışmasına; Nevşehir Merkez Lale Camii İmam Hatibi Zafer Bakum, Gülşehir İlçesi Hz. Ali Camii İmam Hatibi Tahir Çiçekli, Derinkuyu İlçesi Park Camii İmam Hatibi Menderes Gündüz ve Ürgüp İlçesi Şahin Efendi Köyü Yeni Camii İmam Hatibi Mehmet Berat Tural katıldı.

İki kategoride yarışan yarışmacılardan Nevşehir birincileri belli oldu.
   
Ezan-ı Güzel Okuma Yarışması’nda, Avanos Bahçeli Evler Camii İmam Hatibi Emre Dikici birinci olurken,

Etkili Hutbe Sunumu Yarışması’nda ise, Lale Camii İmam Hatibi Zafer Bakum birinci oldu.

26 Haziran 2016 tarihinde Nevşehir’de yapılacak olan Ezan-ı Güzel Okuma Bölge Yarışmasında, Avanos Bahçeli Evler Camii İmam-Hatibi Emre Dikici,

03 Temmuz 2016 tarihinde Sivas’ta yapılacak olan Etkili Hutbe Sunumu Bölge Yarışmasında da Merkez Lale Camii İmam Hatibi Zafer Bakum, Nevşehir'i temsil edecekler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.