Nevşehir Müftülüğü'nden Panel

Nevşehir İl Müftülüğü ve Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile 2016 Yılı Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım” konulu panel düzenlendi.

Nevşehir Müftülüğü'nden Panel

Nevşehir İl Müftülüğü ve Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile 2016 Yılı Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım” konulu panel düzenlendi.

22 Nisan 2016 Cuma 16:21
Nevşehir Müftülüğü'nden Panel
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABERNevşehir İl Müftülüğü ve Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile 2016 Yılı Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım” konulu panel düzenlendi.
   
Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, İl Müftüsü Yakup Öztürk, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş ve Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Yavuzer, Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri, Üniversite Akademik ve İdari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Sunuculuğunu Lale Camii İmam Hatibi Zafer Bakum’un yaptığı program, İstiklal Marşının okunuşu ve Şifa Camii İmam Hatibi Mehmet Ali Aydemir’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Panele moderatör olarak katılan İl Müftüsü Yakup Öztürk konuşmasında; “Nevşehir halkına yönelik yaptığımız paneli Üniversitedeki gençlerle de paylaşmak istedik. Her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan Tevhid ve Vahdet’i masaya yatıracağız. İnancımıza leke düşüren şirk ve benzerlerini tanıyıp reddetmek, yerine sadece ve sadece Allah’ ı ikame etmek için aynı inanca sahip olanların tefrika ve ayrılıklardan uzaklaşıp, birliğe ve beraberliğe yönelmeleri için nelere dikkat etmeliyiz? Neden selama giremiyoruz? Neden emana erişemiyoruz? Neden vahdete giremiyoruz? Sorularına cevap arayacağız” dedi.

Bütün Peygamberlerin mesajı: Sık sık tahrif olan fakat çok sade bir öğreti olarak yeniden getirilen ilahi mesajdır. Bu mesaj şudur diyerek konuşmasına devam eden İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş; “Tevhid, O’nsuz dünyanın kaos olacağı Allah’ın birliği; takva dışında hiçbir insanın diğerinden üstün olmadığı insanların birliği;

Tabiat olaylarından ve tarihi olgulardan peygamberlerin sözlerine kadar ayetleriyle Allah’ın bize işaret ettiği hayatın anlamının birliği;
Allah’ın iradesine uyarak insan toplumlarını ve dünyayı yeniden şekillendirmek için insanın sorumluluğu ve amel etme/eylem yapma ödevi. Varlık alanında tevhid, her şeyin her şeyle ve her şeyin bir şeyle ilişkili olduğunu ortaya koyar. Tevhidin zıddı tefrikadır. Tefrika iki varlığı birbirinden ayırmak ve parçalamaktır. Kur’an’a göre; ‘Açık hükümler karşısında ayrılığa düşmek’; ‘Dini ikame etmemek’; ‘Allah ve elçilerini birbirine rakip iki güç olarak karşı karşıya getirmek’; ‘Peygamberler arasında ayrımcılık yapmak’; ‘Bireysel ve toplumsal hayatın düzenlenmesinde Kur’an’a uygun davranışlarda bulunmamak”
diye konuştu.

Birlikte yaşayan insanlara birbirlerinin hak ve hukuklarına riayet etmek zorundadır diyerek konuşmasına devam eden Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Yavuzer; “ İslâm dini başta olmak üzere bütün dinler, insanlığın kurtuluş ve mutluluğunu amaç edinirler. Bütün kanunlar da insanların huzur ve güvenini sağlamaya yöneliktir. Evrensel dinlerin temel mesajlarında barış, esenlik ve insanların birbirlerine saygılı olmaları gibi ahlaki hususlar önemli bir yer tutar.

Bizim kültürümüzde yardımlaşma, dayanışma ve kaynaşma vardır. Hoşgörü, sabır ve af etme vardır.

Kendin için istemediğini başkalarına yapmamak vardır diyen Doç. Dr. Hasan Yavuzer; Peygamberimiz (S.A.V.),
Siz Müslüman olmadıkça cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de Müslüman olamazsınız” buyurmaktadır.

Bu gün sevgi zamanı,
Bu gün Tevhid zamanı,
Bu gün vahdet zamanıdır”
diyerek konuşmasına devam etti.

Konuşmaların ardından Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç günün anısına İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş ve Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Yavuzer’e İl Müftülüğü tarafından hazırlanan yöreye ait el işlemeli plaketlerini takdim etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.