Nevşehir Müftülüğü'nden haberler

Nevşehir Müftülüğü'nden haberler

Nevşehir Müftülüğü'nden haberler

Nevşehir Müftülüğü'nden haberler

03 Aralık 2015 Perşembe 15:23
Nevşehir Müftülüğü'nden haberler
Grup Sayfamız için

DİYANET-İLAHİYAT FAKÜLTESİ GENÇLİĞİ BULUŞMASI
GERÇEKLEŞTİ.
 
Nevşehir İl Müftülüğü ve İlahiyat Fakültesi organizesinde “Diyanet-İlahiyat Fakültesi Gençliği Buluşması” programı düzenlendi.
 
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, Din Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin Çelebi, İl Müftüsü Yakup Öztürk, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, Dekan Yardımcısı Sefa Bardakçı, Müftü Yardımcıları, Akademik Personel ve İlahiyat Fakültesi Öğrencileri katıldı.
 
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda kısa bir açılış konuşması yapan Dekan Prof. Dr. Zülfikar Durmuş; “Bizim ortak paydaşımız en başta Diyanet, İl ve İlçe Müftülükleridir. Bu bakımdan biz bir vücudun çeşitli organları mesabesindeyiz, birbirimizden ayrı değiliz” dedi.
 
İlahiyat Fakültesi Dekanı Durmuş; “Bütün konferanslar, paneller eğitimin devamı niteliğindedir. Bu süreçte bizler eğitimi aslında hayat boyu elde ediyoruz. Bu konferansların, söyleşilerin sizin hayatınızda inanıyorum ki, ileride çok büyük etkisi ve katkısı olacaktır. Her duyduğunuz, her işittiğiniz insandan çeşitli güzel görünenleri örnek olarak kendinizde harmanlayarak, kendinize ait bir kişilik, bir kimlik meydana getireceksiniz. Dolayısıyla bu günkü buluşma son derece önemlidir” diye konuştu.  
 
Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit; “ İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı aslında bir birini tamamlayana iki unsur gibidir. Biz İlahiyat Fakültelerinden mezun olan arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Onları istihdam ediyoruz, onlarla beraber hizmet yürütüyoruz. Kimisi İmam, kimisi vaiz, vaize oluyor, kimisi Kur’an Kursu hocası oluyor. Sizler de yarın bizlerin yerini alacak ve bu kutsal görevi şerefle yürüteceksiniz. Bunun için var gücünüzle çalışmanızı tavsiye ediyorum. Zira kalıcı medeniyetleri inşa eden en önemli unsur bilgidir. Bilgi üzerine kurulmayan hiçbir medeniyet kalıcı değildir” dedi.
 
İl Müftüsü Yakup Öztürk ise yaptığı kısa konuşmasında; “İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş’a programın hazırlanmasına katkısı için, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit’e de konuşmaları için teşekkür etti.

***
GENEL MÜDÜR DOÇ. DR. YAŞAR YİĞİT VE DAİRE BAŞKANI SELAHATTİN ÇELEBİ’DEN NEVŞEHİR’E ZİYARET
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit ve Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin Çelebi Nevşehir’e gelerek, “Diyanet-Personel Buluşması Programı” nı gerçekleştirdiler.
 
Nevşehir'e gelen Yiğit ve Çelebi, Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk tarafından karşılandı. Genel Müdür Yiğit,  Daire Başkanı Çelebi ve Müftü Öztürk Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret etti.
 
Ziyaretin ardından Müftülüğe gelen Yiğit ve heyeti, Müftülük personelini ziyaret etti. Burada buket çiçekle karşılanan Yiğit ve Çelebi, Müftü Öztürk’ü makamında ziyaret etti ve Nevşehir’deki faaliyetler hakkında bilgiler aldı.
 
Ziyaret sonrası Kapadokya Kültür Merkezinde düzenlenen Diyanet-Personel Buluşması programına katıldı.
Programa Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin Çelebi, İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Şube Müdürleri, Vaizler, Din Görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticileri katıldı.
 
Program; İstiklal Marşının okunuşunun ardından Merkez Altınoluk Camii İmam-Hatibi Ramazan Öz’ün okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
 
İl Müftüsü Yakup Öztürk yaptığı açılış konuşmasında; “Başkanlığımızdan zaman zaman bizleri ziyaret eden değerli hocalarımızdan, bu gibi faaliyetlerden çok memnun kalıyoruz. Zira Başkanlığımızdan İlimize teşrif eden hocalarımız sayesinde şehrimize, personelimize bir canlılık ve heyecan geliyor. Başkanlık ve Taşra kaynaşması güçleniyor, bağlar kuvvetleniyor. Bu gibi faaliyetleri sağlayan Başkanlığımıza, ayrıca kıymetli vakitlerini ayırarak ilimize teşrif eden konuşmacılar, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit ve Din Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin Çelebi’ye şükranlarımı arz ediyorum” dedi.
 
Cami ve çocuk buluşmasının önemine değinen Cami Hizmetleri Daire Başkanı Çelebi; “Ülkemizde 86.758 camimiz var. Sizlerin de görev yaptığı camilerimize bir bakalım. Camide çocuk var mı? Maalesef arzu ettiğimiz şekilde değil.
Annesinin, babasının ve dedesinin geldiği camide çocuğun olmaması, o caminin yarına hitap etmediğini gösterir” dedi.
Camide cemaate devam edilmesi konusuna değinen Çelebi; “Abdullah İbni Ümmi Mektum (r.a.) heyecanla: “Ya Rasulallah! Benim durumumu biliyorsun, aynı zamanda Mescitle evimin arasında hurma ağaçları var rehberim de yok;” diyerek, Peygamber Efendimizden (namazı evinde kılmak için) ruhsat istedi.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.): “Ezanı işitiyor musun?” diye sorar. “Evet” deyince. Peygamber Efendimiz: “Öyleyse cemaate gel, emekleyerek de olsa cemaate gel” der ve gözleri görmeyen bir zata dahi ruhsat vermez.
Bu biz sağlıklılara çok büyük bir mesaj içeren bir ifade, bir tavsiye ve bir emirdir değerli kardeşlerim. Toplumlarda bir engelliyi bile cami dışında bırakmak istemeyen bir Peygamberin varisleriyiz”
dedi.
           
Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit yaptığı konuşmasında; “Bu toplumun dokusunda dinin mesajlarının ne kadar önemli bir yer tuttuğunu her birimiz biliyoruz. Toplumsal hayatın şekillenmesinde, medeniyetimizin şekillenmesinde, dini konuların, dini mesajların ne derece yoğun olduğunu hepimiz biliyoruz.

Değerli arkadaşlarım! Bu ülkenin toprağı, bu ülkenin kültürü, bu ülkenin medeniyeti vahiyle müzeyyen kılınmış önemli bir toprak parçasıdır. Biz din adamlarına, hoca efendilere gayet özen gösteren, gayet saygı duyan bir milletin evlatlarıyız. Bu saygıyı gereği gibi muhafaza etmemiz geriyor”
dedi.
 
Yiğit; “Yapmış olduğumuz meslek aynı zamanda Peygamberler mesleğidir. Biz insanları iyiye, doğruya, ahlaka ve güzele davet eden kimseleriz. Bunu yaparken de her şeyden önce bizlerin de ilim açısından dolu olması gerekiyor” dedi.
 
Genel Müdür Yiğit; “Medeniyetleri ayakta tutan ne silahtır, ne nüfustur. Medeniyetleri ayakta tutan bilgidir, ilimdir ve bunların hikmetli bir şekilde okunuşudur” diye konuştu.
 
Yiğit; “Kızılderili ve Beyaz adam örneğindeki Kızılderili’nin ‘çok hızlı gittik, ruhumuzu geride bıraktık’ sözünden hareketle ruhumuzu ihmal etmememizi tavsiye etti. Zira bu ruh imandır, insaftır, vicdandır” dedi.
 
Doç. Dr. Yaşar Yiğit, Konferans sonrası tüm personele teşekkür ederek başarılar diledi.
 
Konuşmaların ardından İl Müftüsü Yakup Öztürk Doç. Dr. Yaşar Yiğit ve Selahattin Çelebi’ye günün anısına, yöreye ait el yapımı Angora takdim etti.
 
Çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

***
HACI ASIM VE NİMET DİRİKOÇ KUR’AN KURSU SALONUNDA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI.
 
Yatsı namazı sonrası Hacı Asım ve Nimet Dirikoç Kur’an Kursu toplantı salonunda başlayan programa Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin Çelebi, İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcıları ve İlçe Müftüleri katıldı.
 
Toplantıda, Nevşehir’de Cami ve Din Hizmetlerinin verimliliğinin artırılması konusunda karşılıklı bilgi-alış verişinde bulunuldu.  

***
HACI PEMBE AVLANMAZ KUR’AN BİLİMLERİ EĞİTİM MERKEZİ’Nİ ZİYARET
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit ve heyeti Nevşehir ilimizde yeni hizmet veren Hacı Pembe Avlanmaz Kur’an Bilimleri Eğitim Merkezinde incelemelerde bulundu.
 
Gerçekleşen ziyarette İl Müftüsü Yakup Öztürk, Genel Müdür Yiğit’e Külliye içerisinde yer alan Hacı Pembe Avlanmaz Kur’an Bilimleri Eğitim Merkezi, 10.000 den fazla kişinin aynı anda namaz kılabileceği Külliye Camii, Müftülük Hizmet Binası ve İmam Hatip Okulları hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra Kur’an Bilimleri Eğitim Merkezi gezildi.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.