Nusaybin'de Kutlu Doğum coşkusu

Nusaybin İlçe Müftülüğü tarafından yapılan Kutlu Doğum Haftasına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Nusaybin'de Kutlu Doğum coşkusu

Nusaybin İlçe Müftülüğü tarafından yapılan Kutlu Doğum Haftasına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Erdi KARADENİZ
Erdi KARADENİZ
20 Nisan 2017 Perşembe 19:07
Nusaybin'de Kutlu Doğum coşkusu
banner221


Mitanni Kültür Merkezinde yapılan program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunmasından sonra programın açılış konuşmasını yapan Nusaybin Müftüsü İrfan Açık, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl yapılan Kutlu Doğum etkinliklerinde 'Hz. Muhammed ve Güven Toplumu' temasını işledikler...ini söyledi.


Açık konuşmasında: "Kur'an-ı Kerim'de 57 yerde tekrarlarıyla birlikte 64 defa ümmetten bahseder. Hz. Muhammed de tüm insanlığa olduğu gibi bütün sözlerinde ümmetine ışık tutar. Kutlu doğum haftaları sadece Peygamber Efendimizi sevdiğimiz toplantılar olmamalı. Sevgiyle bilgiyi oluşturacağımız alanlar olmalı. Güven ahlakını aramıza yerleştireceğiz. Olmak veya oldurmak hususunda hep beraber Nusaybin'imizi ayağa kaldıracağız" ifadelerini kullandı.

Nusaybin Müftüsünün açılış konuşmasından sonda Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek, 'Hz. Muhammed ve güven Toplumu' konulu konferans verdi. Konuşmasına Nusaybin'in tarihi ve manevi önemine değinen Çiçek: "Hz. Peygamberin torunlarında Zeynel Abidin'i evlerinde ağırlayan, arkadaşlarından Selman-ı Farisi'yi göğüslerine basan, Allah resulüne ümmet olma bahtiyarlığına ermiş, Allah resulü aşkıyla yanıp tutuşan Nusaybinli kardeşlerimle bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Kutlu Doğum Haftasının Türkiye'deki kutlama tarihi ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çalışmalarından bahseden Müftü Çiçek, Kutlu Doğum Haftasının Mevlit Kandilinin devamı olduğunu, ayrı bir hafta olmadığını söyledi.

Çiçek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kutlu Doğumda 28 yıldır bir birikim var. Her Kutlu Doğumda aslında bir temamız var. Bir yanımıza Hz. Peygamberin merhemini sürmek istiyoruz. Onun sözlerinin bir parçasını hayatımıza, toplumun gündemine taşımak istiyoruz. Bu yıl 'Hz. Peygamber ve Güven Toplumu'nu işledik."

Konuşmalardan sonra hafta boyunca yapılan Kur'an-ı Kerim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenci ve kursiyerlere çeşitli hediyeler verildi.
Kutlu Doğum Haftası Programı Grup Dergâh'ın okuduğu ilahilerle sona erdi.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220