Ordu 126 Hafızla taçlandı

Ordu Müftülüğü'nce düzenlenen İcâzet merasiminde 126 Hafız belgelerini alarak taç giydiler.

Ordu 126 Hafızla taçlandı

Ordu Müftülüğü'nce düzenlenen İcâzet merasiminde 126 Hafız belgelerini alarak taç giydiler.

11 Haziran 2014 Çarşamba 21:25
Ordu 126 Hafızla taçlandı
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ Hafızların icâzet merasimi için Ordu'da.

İl Müftülüğünce Ordu Atatürk kapalı spor salonunda hafızlar için icâzet merasimi düzenlendi. Düzenlenen törene Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ.

Vali Kenan ÇİFTÇİ, Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ, İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU, İl Müftü Yardımcıları, çevre İl ve İlçe Müftüleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Hafızların aileleri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Ordu genelinde bulunan Kuran kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayarak Hafızlık belgesi almaya hak kazanan 126 hafız için icazet merasimi düzenlendi. Düzenlenen törende hafızlar, salona alınırken salonda bulunanlar hafızları ayakta tekbirlerle karşıladılar.

İcâzet merasimi Ordu Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencisi ve İmam-Hatip liseleri arası Kur’an-ı kerimi güzel okuma yarışması Türkiye ikincisi olan Ömer Faruk AKKAYA’nın Kur’an-ı kerim tilavetiyle başladı.Hafızlık icâzet merasiminin açış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU yaptığı konuşmada şunlara değindi. “ Bu gün hepimiz için kutlu bir gündür. Canlı kuran diye tabir ettiğimiz Hafız yavrularımız bu gün belgelerini alıyorlar. Hafızlarımızın anneleri, babaları hocaları ne kadar sevinseler azdır. Hafızlarımızı ve onların hocalarını tebrik ediyorum. Ayrıca çocuklarını Allahın kelamı Kur’an-ı öğrenmek üzere bizlere emanet eden ve bu yola teşvik edip onlara destek olan ailelerine dualarımla birlikte şükranlarımı arz ediyorum. Bu günü bizlere yaşatan ve bu nimetleri bizlere bahşeden Allah’ımıza hamd ediyorum. Müftülük olarak bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan ve bütün bu hizmetlerimizin destekçisi olan hamiyetperver Ordulu kardeşlerime çok teşekkür ediyorum Allah onlardan razı olsun. Ömrümüz olduğu sürece bu yolda gayretle hizmet etmeye devam edeceğiz. Peygamber efendimiz buyuruyor ki “Sizin en hayırlılarınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretenlerinizdir”. İl Müftülüğü olarak bu sene başında Müftülükte bir hafızlık çalıştayı topladık. Orada çıkan sonuçlara göre Hafızlarımızı sadece eğitimleri süresince değil ömür boyu takip ederek yanlarında olmak ve onlardan istifade etmek üzere bir çalışma başlattık ve il genelinde bulunan bütün hafızlarımızın envanterini çıkardık. Bundan böyle hafızlarımızı izlemeye ve onların yanında olmaya devam edeceğiz. Bu gün yoğun mesaileri arasında davetimizi kırmayarak Hafızlık icâzet merasimi için İlimize teşrif edip bizleri onurlandıran Başkan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ hocamıza şükranlarımı arz ediyorum” diye konuştu.

İl Müftüsünden sonra kürsüye gelerek bir konuşma yapan Vali Kenan ÇİFTÇİ ise “”Kuran, Mekke ve Medine’de indi, Mısırda okundu, İstanbul’da yazıldı. Ordu Valiliği görevinde bir ayı doldurduktan sonra imamlar ile yapılan toplantıda şunu söylemiştim. ’Kuran’ın indiği yerin değişme ihtimali sıfır, değişmez. Ama okunduğu ve yazıldığı yer her zaman değişir. Bu programda güzel sesli insanları görünce hocalarıma Kuran Mekke ve Medine’de indi, Ordu’da okundu, İstanbul’da yazıldı’ dedim. Allah, hafızları yetiştirenlerden, vesile olanlardan ve bizatihi emek sarf ederek, bir yıldır hafız olan bu kardeşlerimizden razı olsun” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ “ İnanan insanlar için, Müslümanlar için Peygamber efendimizin doğrudan Allah’tan getirdiği Kuran-ı hakîme karşı görevlerimiz var

İcâzet merasiminde kürsüye gelen Başkan Yardımcısı YILMAZ “İnanan insanlar için, Müslümanlar için Peygamber efendimizin doğrudan Allah’tan getirdiği Kuran-ı hakîme karşı beş önemli görevi vardır.

Kurana karşı  birinci görevimiz; Kuranı kerimin ayetiyle anlatılan, Allah katından indirilmiş, gönüllere şifa, kalplere rahmet ve hayatımızı yaşamaya vesile bir vahiy olduğu, vahiy ürünü olduğunu kabul etmemiz ve buna inanmamız inananlar olarak Kur’an-ı kerime karşı ilk görevimizdir. İmana girmenin, Müslüman olmanın temel şartı da budur, Kur’an-ı kabul etmek, peygamber (sav) ile birlikte Kur’an-ı kerimin vahyi Mübin olduğunu kabul etmek.

İkinci görevimiz; bu gelen vahyi, Allah’ın resule indirdiği üstelik kalbine inzal ettiği Kur’an-ı kerimi okumaktır. Onun lafızlarını okumak öğrenmek ve orada ki manayı anlamaya çalışmaktır.

Üçüncü görevimiz ise; Kur’an-ı anlamaktır. Bizden ne istiyor, neyi emrediyor, hayatımızı nasıl tanzim ediyor, ne suretle yol gösteriyor bunu anlamak üzere Kuran-ı kerimi anlamaya manasını anlamaya, mefhumunu idrake sorumluluğumuz var böyle bir görevimiz var.

Kurana karşı Peygamberimizin de üç önemli görevi olmuştur. Üç önemli hizmet görmüştür Peygamberimiz. Kuran-ı önce tebliğ etmiştir, eksiltmeden noksanlaştırmadan bize Kur’an-ı anlatmıştır. İkinci olarak onu bize açıklamıştır. Üçüncü olarak ta tatbik etmiştir, uygulamıştır.

Dolayısıyla müminlerin birinci görevi kuranı kerimin Allah kelamı olduğuna inanmak ikincisi okumak üçüncüsü anlamak, dördüncüsü onu yaşamaktır ve asıl olan da budur.

Kuran-ı Kerim'in bizden beklediği ve istediği Müslümanca, insanca hayat yaşamak ve bu dünyada da ahirette de mutlu olmaktır.

Kurana karşı dördüncü görevimiz Kuranı yaşamaktır.

Kurana karşı beşinci görevimiz ise; Kur’an’ı yeni gönüllere, kurandan haberi olmayan yeni insanlara Kur ’anı tanıtmaktır.

Kur’an-ı kerimi ezberlemek ise bizim mezhebimize göre farzı kifâyedir. Yani bir belde de Kuranı ezberleyen hafızların bulunması gerekir. Hiç kimse ezberlemezse o beldenin fertlerinin hepsi bundan mesul olurlar. Ama birileri hafızlık yaparsa bu görev diğerlerinin üzerinden düşer dolayısıyla biz bu gün hafız olan kardeşlerimize ayrıca borçluyuz. Çünkü bizlerin üzerinde ki bu farzın sâkıt olmasına bu hafızlarımız vesile oluyorlar. Onların sayesinde bizler bu vecibeden kurtulmuş oluyoruz Allah onları var etsin. Kuran-ı kerimi ezberlemek hafız olmak,  Kur’an-ı kerimde ki  “Kuran-ı hakimi zikri kerimi biz indirdik, onun muhafızı biziz” ayet-i kerimesiyle anılan,  Kur’an’ı koruma işini yapan bir müessese olarak hafızlık müessesesini karşımıza çıkarmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız da bu ayetin mefhumuna uygun iki önemli müessesemiz vardır. Birisi Mushafları inceleme ve kıraat kurulu başkanlığı, ikincisi de hafızlık yaptıran Kur’an kurslarımız bu ayetin ruhuna uygun olarak kurulmuştur. Bizler Kuranı kerim hafızı olmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu kendi ülkemizde oldukça fazla olduğu için çoğu zaman fark etmiyoruz. Şairin dediği gibi balıklar denizdedir, denizin kıymetini bilmezler ancak sudan çıktığı zaman suyun ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu görürler. Bizler de ülkemizin dışına çıktığımız zaman,  Kafkaslara orta Asya ya, Türki cumhuriyetlere gittiğimiz zaman hafızlığın ne anlama geldiğini, ne kadar önemli olduğunu orada fark ediyoruz.

Prof. Dr. YILMAZ “Kuran-ı okumaya,  öğrenmeye hafız olmaya hiçbir engel kalmamıştır.”

Bu gün çok mutluyuz, huzurluyuz ülkemizin her tarafında Kur’an-ı okumak, öğrenmek için bir engel yok, yaş sınırı yok, herkes okuyabiliyor ve hafızlık içinde hamdolsun çok geniş imkânlar mevcut durumda. Yeter ki biz çocuklarımızı hafız yapmak üzere niyet edip bu kurslara gönderelim.  Ancak hafızlık tek başına bir gaye değildir diyen Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ şu sözlerle konuşmasını tamamladı.

“Hafızlık bir vasıtadır, bir vesiledir. Asıl olan hafızlıkla birlikte kardeşlerimizin alim olması, amil olması, hamil olması ve hafız kalmasıdır, Hafız olmak yetmez hafız kalmak gerekir. Bitirdiği hafızlığı hayatını bitirinceye kadar sürdürebilmek ve hayatını kuranla şekillendirebilmektir asıl olan. Hafız kızlarımıza, erkek yavrularımıza öncelikle tebriklerimi sunuyorum onları bu gayretlerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yürekten kutluyorum. Sonra hocalarını ve onların emeklerini, gayretlerini kutluyorum. Sonra da bu hafızlarımızın benim oğlum hafız olsun, benim kızım hafız olsun diyerek yavrularını bu yola teşvik edip gayretlendiren ve destekleyen anne babalarını yürekten kutluyorum. Dolayısıyla bu sonucun tahakkuk etmesine himmet eden Müftülerimizi, hocalarımızı, bu yavrularımızı ve ailelerini ayrı ayrı tebrik ediyor, kutluyorum
” diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından hafızlar, salonu dolduran misafirlere kısa sureler okuyarak bir kuran ziyafeti sundular.

Kur'an Bülbülü Hafız ve Hafizelere Hediye veren Kişi, Kurum ve Kuruluşlar

Daha sonra Hafız ve Hafizelere hediye verme töreni başladı

Başta Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ olmak üzere,

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ,

Vali Kenan ÇİFTÇİ,

Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ,

İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU,

Alucralılar Derneği

Diyanet-Sen sendika Başkanlığı

Tüm Diyanet-Sen Sendika Başkanlığı

ve diğer misafirler tarafından hediyeler verildi. Hafızlarla misafirlerin çektirdiği hatıra fotoğraflarıyla İcâzet merasimi sona erdi.İcâzet merasimi sonunda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ, İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU ile birlikte İl Müftülüğünce yaptırılmakta olan Ordu Üniversitesi Camii, Gençlik Merkezi inşaatlarında ve Ordu Müftülüğü Hafızlık Bölge Yatılı Kuran Kursunda incelemelerde bulundu.

Ordu'dan Fatsa İlçesine geçen Başkan Yardımcısı YILMAZ, burada Fatsa Müftülüğü Ravza Kur'an Kursunu ziyaret ederek bir süre yetkililerden bilgi aldı.

İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’na yapılan çalışmalar için teşekkür eden Prof. Dr. H. Kamil YILMAZ temas ve incelemelerinin ardından Ordu'dan ayrıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.