Ordu 'Beklenen Müjdeci' ile heyecanlandı

Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin “Ordu Kültür Sanat Etkinlikleri” kapsamında Altınordu Atatürk Kültür Merkezinde "Beklenen Müjdeci" adlı bir konferans verdi.

Ordu 'Beklenen Müjdeci' ile heyecanlandı

Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin “Ordu Kültür Sanat Etkinlikleri” kapsamında Altınordu Atatürk Kültür Merkezinde "Beklenen Müjdeci" adlı bir konferans verdi.

08 Ocak 2015 Perşembe 11:11
Ordu 'Beklenen Müjdeci' ile heyecanlandı

Facebook Sayfamız için  

Ordu'da ki din hizmetlerine İl Müftülüğü ile yaptığı uyumlu çalışma ve birlikte yürüttükleri birçok proje ile akademik bir bakış açısı getiren ve Ordudaki dini hayata katkılarını sürdüren Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin “Ordu Kültür Sanat Etkinlikleri” kapsamında Altınordu Atatürk Kültür Merkezinde "Beklenen Müjdeci" adlı bir konferans verdi.


Peygamber efendimizin örnek hayatının ve İslamiyet’le insanlığın yükselişinin anlatıldığı konferansa; Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU, Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ, ODÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri YILMAZ, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Varol ÇANAKÇI, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alpay HAKTANIR, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan KARADENİZ, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Sabri YENER, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU, ODÜ’lü akademisyenler, Ordulu vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı.
Program başlangıcında Altınordu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Yusuf Kerem Kahraman’ın Kuran Tilaveti ile başlayan programda yine aynı okuldan Şule Nur BİLGİN, Arif Nihat ASYA’nın “Naat”, Caner TEMİZ ise “Dua” isimli şiirlerini seslendirdiler.

İnsan varlığının anlamı ve diğer varlıklarla ilişkisi…
Peygamberin inanan bireyler için anlamının sorgulandığı konferansta Prof. Dr. Ünal, önce insan varlığının anlamını ve diğer varlıklarla ilişkisini sorguladı. İnsan varlığının Allah’a kullukla anlamlı hale geldiğini, ayet ve hadisler ışığında izah ettikten sonra, nübüvvet ve peygamberlerin birbirleriyle ilişkilerini ele aldı. Bu ilişki ağında, bütün Peygamberlerin kendisinden öncekileri tasdik ettiğini, kendisinden sonrakini ise müjdelediğini belirten Prof. Dr. Ünal, Hz. İsa’nın, adı Ahmed olan son Peygamber’in geleceğini haber verdiğini, bu bilgilerle 'kendi çocuklarını tanıdıkları gibi tanıdıkları' bir Peygamber’i öncelikle ehl-i kitabın beklediklerini vurguladı. Bu beklentinin, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’den bu yana beklenen “Nur-u Muhammed-i” tamlamasıyla ifade edilen hem dinde hem de nübüvvette zirveyi ve son halkayı işaret ettiğini ifade etti.

Hz. Peygamber bizim için ne ifade ediyor ve hayatımızın neresinde olmalı…
Peygamberin bizim için ne anlam ifade ettiğine ve hayatımızın neresinde olması gerektiğine değinen Prof. Dr. Yavuz Ünal, tebliğe muhatap olan insanların, biri inanan ve tasdik eden, diğeri ise inanmayan ve reddeden olmak üzere iki ana gruba ayrıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"İnananlar, üç boyutta Hz. Peygamberle ilişki içerisinde olmak zorundadır. Bunlardan birincisi, itaat etmektir. Zira ona itaat Allah’a itaat etmektir. İkincisi ise, peşinden gitmek, izini sürmek anlamında tabi olmaktır. O’na tabi olmak, Allah’ın sevgisini kazanmakla sonuçlanacaktır. Üçüncüsü ise O’nu rol modeli olarak görmektir. Üç husus yani, yap dediğini yapmak, yapma dediğini yapmamak anlamında itaat, O’nun  gibi yapmak ve olmak anlamında ittiba / tabii olmak ve 'o olsa ne yapardı' mantığıyla ifade edilebilecek rol modelliği birlikte düşünüldüğünde, ayette belirtilen varlıkların en güzeli, en hayırlısı ortaya çıkacaktır.
Rol model alma konusunda canlı örnek olarak çocuklarınızın kendi kahramanlarını nasıl oluşturduklarına ve onlar gibi olmayı nasıl başardıklarına bakın…
Hz. Peygamberin Rol modelliği ise, merak uyandıran farkındalıkla başlayan, ardından bilgilenme ile birlikte hayranlık oluşturan, hayranlık ise modellemekle sonuçlanacak bir süreçtir. Bunun canlı örneğini ve süreci görmek istiyorsanız, çocuklarınızın kendi kahramanlarını nasıl oluşturduklarına ve onlar gibi olmayı nasıl başardıklarına bakın.
"Allah’ın seni sevmesini istiyorsan, Peygambere tabi ol, Allah da seni sevecektir."
sözleriyle konuşmasını bitiren İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz ÜNAL'a konferans sonunda, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, Teşekkür Plaketi takdim etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.