Ordu Müftülüğü'nden ''Kimsesizlerin Kimsesi Olmak İstermisiniz''

Ordu Müftülüğü'nce “Kimsesizlerin Kimsesi Olmak” Projesi basına tanıtıldı.

Ordu Müftülüğü'nden ''Kimsesizlerin Kimsesi Olmak İstermisiniz''

Ordu Müftülüğü'nce “Kimsesizlerin Kimsesi Olmak” Projesi basına tanıtıldı.

30 Nisan 2014 Çarşamba 21:15
Ordu Müftülüğü'nden ''Kimsesizlerin Kimsesi Olmak İstermisiniz''
Sezgin YAŞAR'ın Haberi / ORDU

İl Müftülüğü ve Ordu İlahiyat Fakültesi Dekanlığı iş birliği ile hazırlanarak Valilik onayı ile ilimiz genelinde bütün İlçe Müftülüklerinin katılımı ile yürürlüğe konan “ KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMAK” projesi,düzenlenen bir toplantı ile basına tanıtıldı.
Ordu Üniversitesi sosyal tesislerinde yapılan toplantı da İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz ÜNAL proje hakkında basına bilgiler verdiler.

Kimsesizlerin Kimsesi Olmak İstermisiniz?...
“Kimsesizlerin Kimsesi Olmak İster misiniz?” sloganıyla yola çıkan Projenin tanıtım toplantısında ilk olarak söz alan İl Müftüsü KOLUKISAOĞLU  “bu gün ortaya çıkan projenin daha önce ilahiyat Fakültesi Dekanlığı ile işbirliği ile İl Müftülüğümüzce düzenlenen ‘ irşatta sorun analizi ve çözüm arayışı çalıştayı’nın bir sonucu olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında şunlara değindi.
“İlimiz Müftülüğünce daha önce farklı etkinlikler yapıldı. Daha sonra İlimizde İlahiyat Fakültesi açılınca İlahiyat Fakültesi ile birlikte yaptığımız bazı çalışmalar vardı. Bu çalışmalardan bir tanesi olan ‘kimsesizlerin kimsesi olmak’projesini basınımıza tanıtmak ve basınımız aracılığı ile halkımıza duyurmak bu vesile ile de bu konuda ki duyarlılıkları harekete geçirmek için bu toplantıyı tertip ettik.İlimizde İlahiyat Fakültesi açıldıktan sonra İlahiyat fakültemiz ile birlikte ilk çalışmamız “irşatta sorun analizi ve çözüm arayışı’başlıklı üç gün süren bir çalıştay gerçekleştirdik. Çalıştay sonunda bir rapor düzenlendi ve bizde o rapor doğrultusunda hizmetlerimizi sürdürüyoruz. İl Müftülüğü olarak bundan önce israf, temizlik, suyun tasarruflu kullanılması gibi bu çalıştayın bize gösterdiği hedefler doğrultusunda bir takım projelerimiz ve çalışmalarımız oldu bu çalışmalarımız devam edecek. Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla hazırladığımız ‘kimsesizlerin kimsesi olmak’projesini 14 Nisan günü yaptığımız kermes açılışımızla hayata geçirmiştik. Daha doğrusu bu projemizi asıl bu gün hayata geçiriyoruz. Bundan önce ki çalışmalarımız bu projeye destek amaçlıydı. Bu projemize destek amacıyla on dokuz İlçemizde ve İl merkezimizde kermesler düzenlendik bunun da amacı bu projemize katkı sağlamaktı.
Bu projemize en başta Valiliğimi, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, Altınordu Belediye Başkanlığımız, Kamu Hastaneleri Birliği,Odü Tıp Fakültesi Dekanlığı, Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, İlçe Müftülüklerimiz, din görevlilerimiz ve diğer kuruluşlarımız, destek vermektedirler” diyen İl Müftüsü KOLUKISAOĞLU, Proje için üç bin afiş bastırarak il genelinde bulunan bin elli  cami ve her kuran kursuna uygun yerlere asılmak üzere bütün İlçe Müftülüklerine ulaştırdıklarını söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Devletimiz sosyal devlet anlayışı ile yoksula, fakire ve muhtaca zaten bakıyor. Biz en ücra köşelerde Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları olarak varız. En ücra köşelerde yaşlı, dul, yetim ve kimsesiz olup ta ulaşması gereken yerlere ulaşamayan ya da maddi desteğe ihtiyacı olmayıp başka desteklere ihtiyacı olan insanlarımızı, halini arzedemeyenleri bu proje çerçevesinde din görevlilerimiz aracılığı ile bulacağız onlara ulaşacağız ve ne tür bir desteğe ihtiyacı olduğunu tespit ettikten sonra destek veren ve işbirliği içinde bu projeyi yürüttüğümüz  kuruluşlar ile birlikte gereğini yapacağız.  İrşat anlayışı olarak sadece anlatmak yetmez, biz din görevlisi olarak sadece  doğan bir insanın kulağına ezan okuyup, onun cenaze namazını kılmayı  beklemek değildir bizim misyonumuz demişti sayın Prof. Dr. ÜNAL hocamız. Bu sebeple biz insanlarımızın her derdiyle dertlenmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini sürdüren İl Müftüsü KOLUKISAOĞLU konuşmasında Vali Kenan ÇİFTÇİ tarafından başarı belgesi ile ödüllendirilen görevlileri de kutladı.
Orkut, Mehter takımı ve Tiyatro ekibinde yer alan din görevlilerine Vali Kenan ÇİFTÇİ’den ‘Başarı Belgesi’
Orkut,(Ordu Kartarma Timi) Mehter Takımı ve  Tiyatro ekiplerinde yer alan din görevlilerinin Vali ÇİFTÇİ tarafından “Başarı Belgesi” ile ödüllendirildiğini belirten İl Müftüsü, toplantının sonunda başarı belgesi alan görevlilerin belgelerinin de takdim edileceğini belirterek Sayın Valimize görevlilerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum diyerekkonuşmasını tamamladı.
Dekan Prof. Dr. ÜNAL ‘muhtaçlık sadece maddi değildir’…
Proje hakkında basına bilgiler vermek üzere söz alan ODÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz ÜNAL konuşmasında şunlara değindi…

“Projenin kaynağının irşatta sorun analizi ve çözüm arayışları çalıştayı” olduğunu söyleyen ÜNAL sözlerini şöyle sürdürdü..
Çalıştayın sonunda ortaya çıkan sonuçlar var. Bu sonuçta Orduda hem irşadın yerindeliğini sağlamak hem de aynı zamanda din görevlileri olarak sosyal sorumluğumuzu yerine getirmek amacıyla yapılan bir çalışmadır. Proje kapsamında Ordu İl sınırı esas alınarak pilot bölge uygulaması yapıldı. Sosyal hizmetler tarafından şüphesiz yaşlılarımıza, dullara, yetimleri ve kimsesizlere ulaşılıyor ve sosyal devlet olmanın bütün gereği eksiksiz yerine getiriliyor bundan eminiz.
Ancak muhtaç kelimesinin altında bazen sevgiye muhtaçlık var. Birde tersine düşündüğümüzde asıl muhtaç olan biziz. Yüce Mevla bize, ‘rızık olarak verdiklerimizden infak edin’ talimatında bulunarak çok geniş bir alanda infak kültürü oluşturulmasını istiyor. Buradan bakıldığında projenin bir ayağı biz olduğumuzun farkındayız. Kendi kalbimizi arındırmak ve sorumluluğumuzu yerine getirmek olduğunun farkındayız. Ordu İl sınırı kapsamında öncelikle muhtaç olan yaşlılar dullar, yetimler  tespit edilecek.  Yardımın sürekliliği sağlanacak ve mevcut yardım alanların yardımları yetmiyorsa ilgili kuruluşlar nezdinde gereği yapılacak. Sağlık sorunları yaşayanlar tespit edilerek Tıp Fakültemiz ve Kamu Hastaneleri birliğimizin desteğiyle tedavileri konusunda gerekli destek sağlanacak” diyen Dekan ÜNAL sözlerini şöyle sürdürdü.Din görevlisi olarakkimsesiz, yaşlı dul ve yetimlerin ihtiyaç duyduğu sevgiyi,  onların muhtaç olduğu güveni, veya onlara şemsiye olmak, bir sığınak olmak gibi bir misyonumuz olduğunun farkındayız.

                                                                                                                       
Proje kapsamında sadece gıda yardımı değil, sadece maddi destek değil asıl onların ihtiyaç duyduğu sevgiyi,  onların muhtaç olduğu güveni, veya onlara şemsiye olmak, bir sığınak olmak gibi bir misyonumuz olduğunun din görevlisi olarak farkındayız.
Toplumun her hâlükârda Şiddete maruz kalan,veya  taciz ya da benzeri gayri insani, gayri ahlaki davranışlara doğrudan muhatap olan kesimlerin bunlar olduğunun farkındayız.Bu kesimin güvencini ve direncini artırmak, toplumda ki şiddetin önüne geçebilmek ve onlara sığınak olmak, onlara şemsiye olmak bu projenin hedeflerindendir. Projeni harekete geçmesi için süre bir ay olarak ilan edildi ancak. Projemiz gelen yardımlarla sürekli hale getirmek amaçlanmaktadır. Projede her şey şeffaf olarak yürütülecek ancak projede kendilerine ulaşılan ve proje kapsamına alınan kardeşlerimiz asla rencide edilmeyecek diyerek sözlerini bitirdi. 
Proje tanıtımının ardından Vali Kenan ÇİFTÇİ tarafından başarılı faaliyetleri sebebiyle “Başarı Belgesi” ile ödüllendirilen ORKUT, Mehter Takımı ve Tiyatro Ekibinde yer alan altmışa yakın din görevlisinin belgeleri İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz ÜNAL, İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU ve toplantıda hazır bulunan  İl Müftü Yardımcıları tarafından verildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.