Ordu Müftüsü Kolukısaoğlu'dan Mevlid Kandili

Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, 11 Aralık Pazar günü idrak edilecek olan mevlid kandili dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Ordu Müftüsü Kolukısaoğlu'dan Mevlid Kandili

Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, 11 Aralık Pazar günü idrak edilecek olan mevlid kandili dolayısıyla bir açıklama yaptı.

10 Aralık 2016 Cumartesi 21:20
Ordu Müftüsü Kolukısaoğlu'dan Mevlid Kandili
banner283
Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin Yegâne Çare İslam Kardeşliğidir

Mevlid Kandilinin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in doğum gecesini temsil ettiğine dikkat çeken müftü kolukısaoğlu ‘’11 Aralık Pazar günü mevlid kandilini idrak edeceğiz. Mevlid kandili ülkemizde ve İslam âleminde olduğu gibi ilimizde de coşku ile beklenmektedir” dedi.

“Mevlid kandilinde Allah resulünü anmaktan ziyade onu ve getirdiği mesajları anlamaya ve hayatımıza uygulamaya özen göstermeliyiz” diyen müftü kolukısaoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“Peygamber efendimiz Hz. Muhamed (s.a.v) miladi bundan 1445 yıl önce dünyaya teşrif ettiler. Peygamber efendimizin dünyaya geldiği an dünya büyük bir buhran, büyük bir karanlık içerisinde,  insanlık vahşetin doruklarında idi. Öyle ki, cahiliye dönemi diye adlandırılan bu vahşet döneminde güçlüler zayıfları ezer, insanlar köle pazarlarında alınıp satılır hatta vahşetin en büyüğü kız çocukları utanç vesilesi sayılır ve diri diri toprağa gömülürdü. İşte insanlığın bütün değerlerini yitirdiği bu buhranlı dönemde Mekke de bir nur, bir kurtuluş müjdesi olarak efendiler efendisi, Peygamberlik halkasının sonuncusu Hz. Muhammed dünyaya teşrif etti. O, dünyayı aydınlatacak Hakkın nuru, insanlığın kurtarıcısı, bir müjdeci, bir uyarıcı ve Âlemlere rahmet olarak gelmişti. Yeryüzünden kalkmış olan insanlığın yeniden tesisi, insan onurunun yeniden inşası ve insanlığın kula kul olmaktan çıkışı bu nur ile başladı. O kendinden önceki peygamberlerin kabul olmuş duaları, insanlığın beklediği ümit ve kurtuluş müjdesiydi. O, Muhammed”ül Emin di, sözü doğru özü doğru, şefkat ve merhamet peygamberiydi. O, insanlığa rehber, örnek bir aile reisi, örnek bir eş, örnek bir baba, örnek bir arkadaş ve dost idi. Onun hayatı ve ahlakı Allah’ın kelamı, kerim kitabımız Kuranı kerim idi. O nuruyla insanlığı yeniden hak ettiği onura kavuşturmuş, hakkı ve adaleti hâkim kılmış,  kardeşliği tesis etmiş Allah’ın elçisiydi.  O, Rabbimizin bütün âlemleri hürmetine yarattığı kâinatın en sevgilisiydi. İşte böyle bir peygamberin ümmetiyiz.

Bu Günkü Dünya da Yaşanan Vahşet Cahiliye Dönemini Aratmamaktadır.

Açıklamasında cahiliye dönemine vurgu yapan Müftü Kolukısaoğlu, bu günde dünyanın çeşitli bölgelerinde çocukların diri diri betona gömüldüğüne dikkat çekerek “İçerisinde bulunduğumuz zamanlarda İslam coğrafyasında çeşitli beldelerde, hemen ülkemizin yanı başında Halep’te, Kudüs’te masum çocuklar zalimlerin bombaları altında diri diri toprağa girmektedirler.

Bizler ümmet olarak mübarek mevlid kandilinde Hz. Muhammedi anmak için mevlitler ve kasideler okumak yerine onun tesis ettiği İslam kardeşliğinin gereklerini yerine getirirsek işte o zaman onun mesajını anlamış ve uygulamış oluruz.  O buyurmuştu ki; ‘’Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez.  Onu zalime teslim etmez. Onu yardımsız bırakmaz. Kim bir Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah’ta onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa Allah’ta onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanın bir kusurunu örterse Allah’ta kıyamet günü onun kusurlarını örter.(Buhari, Müslim)  Ayrıca O bize “müminler bir vücut gibidir. O vücudun uzuvlarından biri hastalanırsa bütün vücut rahatsız olur” buyurmamış mıydı? Öyle ise O’nu anmak için onu anlamak gerekir. Onu anladığımızı söylüyorsak ki söylüyoruz, hayata ve olaylara Muhammedi bir bakış ile bakmamız gerekmektedir. Kardeşlerimizin dertleriyle dertlenmeden, onların halleriyle hemhal olmadan Peygamber efendimizi ve onun mesajını anladığımızı söyleyemeyiz” ifadelerini kulandı.

Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin Yegâne Çare İslam Kardeşliğidir…

Yeniden diriliş ve kurtuluş için İslam kardeşliğinin tek çare olduğunun altını çizen müftü kolukısaoğlu mesajında şu görüşlere yer verdi:

“İslam beldelerinin ve ümmetin yeniden diriliş ve kurtuluşu için yegâne çare ve tek reçete İslam kardeşliğidir. Bunun dışında olan bütün hizipler, gruplar hepsi bölen ve parçalayandır. Rabbimiz kitabımızda “Müminler ancak kardeştir”(Hucurat:10) buyurmaktadır. İşte bu kardeşlik çerçevesinde yine Rabbimizin buyruğu olan “Allah’ın ipine toptan sımsıkı sarılın ve bölünüp parçalanmayın…” (Ali İmran 103) buyruklarını bir kez daha hayatımızın merkezi yapmadan yeniden diriliş ve kurtuluş olması mümkün değildir.

Öyleyse kardeşlerim; gelin bir kez daha birliğimizi, beraberliğimizi pekiştirelim. Zalim dünyanın nemrutlarının yaktığı ateşte yanan masum ve mazlum kardeşlerimize el uzatalım. Halep’te Kudüs’te daha birçok diyarda insanlık ölmesin. İnsanlığı Hz. Muhammed (s.a.v) efendimizin evrensel mesajları ile bir kez daha yeniden ayağa kaldıralım. Allah resulünü memnun etmek istiyorsak onun ümmetini bir vücut olarak görmemiz ve ona göre davranmamız gerekmektedir. Onu anmak istiyorsak ona tabi olalım. Çünkü Kuranı kerimde Rabbimiz buyurur ki “Deki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun ki Allah ta sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayan çok esirgeyendir.” (Ali imran:31) Bu kadar net ve açık mesaj ortadayken tabi olacak kişi veya zümreler aramayalım.

Peygamber efendimiz “hiçbiriniz kendisi için sevip istediğini Müslüman kardeşi içinde sevip istemedikçe (kamil manada) iman etmiş olamaz” buyurmaktadır. İşte bu düsturla birbirimizi Allah için sevelim, kendimiz için istediğimizi kardeşimiz içinde isteyelim. Kendimize uygun görmediğimiz hiçbir şeyi kardeşimiz içinde istemeyelim. Bu gece yeniden Muhammedi bir şuurla şuurlanalım. Allah resulünü çokça hatırlayıp onun mesajlarını hayatımızın merkezine yeniden oturtalım.

11 Aralık Pazar akşamı idrak edeceğimiz mevlid kandilinin yeniden diriliş ve kurtuluşa, ümmetin birlik ve dirliğine, masum ve mazlumların felah bulmalarına vesile olmasını niyaz ediyorum. Bu vesile ile başta Ordulu kardeşlerim olmak üzere, milletimizin âlemi İslam’ın mevlid kandilini tebrik ediyorum. Aziz şehitlerimiz başta olmak üzere bütün geçmişlerimize rahmet diliyorum.

Salat ve Selam sana Olsun Ya Resulallah…”


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.