Ordu Müftüsünün hediyesi umre oldu!

Diyanet Haber- Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu bir basın toplantısı düzenleyerek çeşitli konularda açıklamalarda bulunup basın mensuplarını bilgilendirdi.

Ordu Müftüsünün hediyesi umre oldu!

Diyanet Haber- Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu bir basın toplantısı düzenleyerek çeşitli konularda açıklamalarda bulunup basın mensuplarını bilgilendirdi.

31 Mayıs 2016 Salı 14:35
Ordu Müftüsünün hediyesi umre oldu!
banner283
Başarının Ödülü Umre Oldu
Düzenlediği basın toplantısında İlk olarak il genelinde düzenlenen Kuran kursları arası Kuran-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okumave“Temel Dini Biler Yarışması”hakkında bilgi verenMüftü Kolukısaoğlu, yaklaşan ramazan ayı ve Yaz Kur’an kursları hakkında açıklamalarda bulunarak alınan tedbirleri anlatıp birtakım uyarılarda bulundu.
Kur’an Kursları Arası İl Geneli Yarışmalar Sona erdi…

Bu sene il genelinde bulunan bütün Kur’an kurslarının katıldığı “Kuran-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma” yarışmalarının iki kategoride yapılarak sona erdiğini ifade eden Müftü Kolukısaoğlu,  ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce Kur\'an Kurslarına katılımı artırmak, Kuran-ı Kerimi yüzünden güzel okumaya ve Temel Dini Bilgileri öğrenmeye teşvik etmek amacıyla, Başkanlığa bağlı Kuran Kurslarında okuyan kız ve erkek öğrenciler arasında 18 yaş üzeri ve 18 yaş altı olmak üzere 2 farklı kategoride yarışmalar düzenleniyor.    
Bu çerçevede İl Müftülüğü olarak Kur’an Kursları öğrencileri arasında düzenlediğimiz“Kuran-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma” yarışmaları sona erdi. Yapılan yarışmalar da Bölge finalindeorduyu temsil edecek il birincileri belirlendi.

Başarının Ödülü Umre Oldu
Kuran-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma 18 yaş üstü yarışmalarında kızlardaÜnye ilçesinden Nevin KESİMOĞLU, Erkeklerde ise Altınordu ilçesinden Fazlı ARSLAN il birincisi oldular.
18 yaş altı “Kuran-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma” yarışmalarında ise il birincisi kızlarda Kumru ilçesinden AyşenurERGEÇ, Erkeklerde ise Kumru ilçesinden Akın CEBECİ oldular. Kumru ilçesinden kız Kur’an kursları arası yarışmada il birincisi olan AyşenurERGEÇ ilimizi temsilen katıldığı samsunda yapılan bölge finalinde bölge birincisi olarak büyük bir başarıya imza attı.

Yarışmalardan bir diğeri ise Kur’an kursları arası “Temel Dini Biler Yarışması”oldu. Bu kategoride ise il birincisi kızlarda Fatsa ilçesinden Elif GÖNÜL, Erkeklerde ise Ünye ilçesinden Burak YILMAZ oldu.’

İl Birincilerine Büyük Ödül Umre…
Yapılan yarışmalarda il birincisi olan 6 öğrencinin umreye gönderileceğini belirten Müftü kolukısaoğlu,‘kendi kategorilerinde il birincisi olan 6 öğrencimizi ödül olarak 2017 yılı sömestr tatili; öğrenci - veli -öğretmen kategorisinden (Türkiye Diyanet Vakfı Ordu Şubesince) Umreye göndereceğiz.Tüm Kuran Kursu öğrencileri bundan sonraki yıllarda alacakları derecelere göre ödüllendirilecekler’ şeklinde konuştu.
Başarının Ödülü Umre Oldu
Daha sonra umreye gitmeyi hak kazanan öğrencilere “Umre Ödülleri” takdim edildi.

Yaz Kur’an Kursları 20 Haziranda Başlıyor…

20 Haziranda başlayacak olan Yaz Kur’an kursları hakkında da bilgi veren İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu ‘2016 Yaz Kur\'an Kursları 20 Haziran 2016 Pazartesi günü Eğitim- Öğretime başlayacaktır. Yaz Kur\'an Kursları tüm camilerde, Kur\'an Kurslarında, ihtiyaç halinde (İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gerekli izin almak kaydıyla) okullarda açılacaktır.

Tüm cami görevlilerimiz; Kur'an Kursu kadrolu - fahri öğreticileriYaz Kuran Kurslarında sevgi, hoşgörü içerisinde öğreticiliğe hazırdır.Yaz Kur\'an Kurslarının ilk günü “Müftülükler,Din Hizmetleri personelleri, öğreticiler, öğrenciler veliler ve halkın katılımıyla tespit edilen bir caminin avlusunda”Yaz Kur\'an Kursları açılış programı yapılacaktır.

En yakın Kur'an Kursu’na öğrenciye en yakın cami görevlisine müracaat ederek, 13 Hazirandan itibaren öğrenci kaydı yapılabilecektir.      İl Müftülüğü olarak, saygıdeğer velilerin Yaz Kur'an Kursu’na gönderdikleri öğrencilerle ilgilenmesi çok faydalı olur.

Öğreticilerimiz de her şeyden önce sevdirmeyi esas alacaklarının bilincindedirler. Öğreticilerimize ve öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Yaz Kuran Kurslarında yaş sınırı yoktur.
04-06 yaş grubunda sınıf açılacaktır. Sınıf açılamadığında, kendi yaş grubuna yakın diğer öğrencilerin bulunduğu sınıfta eğitim-öğretim görebileceklerdir’ ifadelerini kullandı.

İlk Teravih Namazı 5 Haziran Pazar Akşamı…

Ramazan ayının 5 Haziran Pazar akşamı kılınacak ilk teravih namazı ve gece kalkılacak sahur ile başlayacağını ifade eden Müftü Kolukısaoğlu, ‘5 Haziran Pazar akşamı Teravih namazı kılınacak, gece Oruç için sahura kalkılacak ve 6 Haziran Pazartesi Oruç tutmaya başlamış olacağız.

Orucun başlama vakti İMSAK ’tır. Orucun açılma vakti iseİFTAR vaktidir. İmsak, Diyanet İşleri Başkanlığı takviminde belirtilmiştir.

İmsak ile birlikte ilimizin tüm camilerinde ezan okunacaktır. Bu ezan yatsının (gecenin – sahurun) bittiğini, sabah namazının vaktinin girdiğini gösterir.

İftar ise takvimde gösterilen akşam namazının vaktidir. Takvimdeki iftar için akşam vaktine, oruca başlamak için ise imsak vaktine, uymak orucun farzlarındandır.
Unutarak yeme - içme (hatırlayınca bırakmak şartıyla) orucu bozmaz. Kan vermek de orucu bozmaz.

Oruca niyet etmek farzdır. Niyet ise “Yarabbi senin rızan için yarın ki orucumu tutmaya niyet ettim” demektir.
Ramazanda nisap miktarı mala sahip olanların vermesi vacip olan fitrenin tabanı 15 TL’dir,yukarısının sınırı yoktur.
Ramazanda oruç tutamayan yaşlılar ile mü’min hastaların, mali durumları müsaitseorucun her günü için verecekleri bir fitre miktarına FİDYEdenir.
2016 yılında 06 Haziran'da Ramazan girmiş olacaktır.Ramazan Bayramı 2016 Temmuz 05-06-07 tarihlerinde kutlanacaktır.
01 Temmuz Cuma gecesi KADİR GECESİdir. 5 Haziran Pazar gecesi başlayacak olan Teravih namazı 15 asırdır gönül coğrafyamızda 20rekât olarak kılınmaya devam edilmektedir.
Teravih namazı Kadın – Erkek, genç ihtiyar, oruç tutan tutamayan her Müslümanasünnettir.İŞKUR'dan 150 İmam - Hatip Lisesi mezunu camilerde görevlendirilmiş ve cami hizmetlerinde ki açık ortadan kaldırılmıştır.

“Gelin Gönüller Yapalım Bu ramazan ve Her zaman”…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet GÖRMEZ Hocamız, 2016 Ramazan ana temasını “GELİN GÖNÜLLER YAPALIM. BU RAMAZAN VE HER RAMAZAN Olarak açıkladı ve “Gelin Gönüller yapalım.  Rabbinden mahrum kalmış gönülleri rabbimizle buluşturalım. Gönül kırmayalım. Gönül inşa edelim. Gönül yıkmak başka medeniyetlerin kullanmadığı bir deyim ama bizim medeniyetimizin en çok üzerinde durduğu bir kavramdır. İnsanı incitmek, gönül yıkmak Kâbe’yi yıkmakla eşdeğer kabul edilmiştir.”Sözleriyle de herkese çağrıda bulundu.

Ramazan ayında Kuran inmeye başlamıştır. Ramazan ayı; Rahmet, mağfiret cehennemden kurtulmayı hak etme ayıdır.
Ramazan ayında inmeye başlayan Kuran'ı Kerim'i orijinal okuyup, sonra da meâlini, tefsirini okuyup anlamaya çalışmalıyız. Peygamberimiz  (S.A.V) “Ramazanın gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçlu geçirenlerin geçmiş günahları bağışlanır.”buyuruyor.

Bu ayı,  eğlence ayına çevirmemeliyiz.Ramazan ayında camilerimizin hepsinde kadınların namaz kılabileceği ortam hazırdır.
Yatsı namazından (Teravihten önce) her camide sohbet programı vardır. Her camide belirlenen vakitlerde MUKABELE okunacaktır.
Merkez camilerinin müsait olanlarında HATİMLE TERAVİHkılınacaktır. Altınordu'da Köprübaşı Camii'nde Teravih namazı hatimle kılınacaktır.
Kur'an Kursu öğrencilerimizin Umre ödüllerinin kendileri için hayırlara vesile olmasını dileriz.
Yaz Kur\'an Kurslarının hepimiz için rahmete vesile olmasını dileriz.

6 Haziran'da birinci gününü idrak edeceğimiz Ramazan ayının bizler için, nesillerimiz için bilhassa gönül coğrafyamız için hayırlara, bereketlere vesile olmasını dilerim.’
 
 
 
                                                                 
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 31.05.2016 14:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.