Ordulu Kur’an Bülbülü Hafız Adayları Sınavda

Ordu il genelinde Hafızlık eğitimini tamamlayan 89 öğrenci sınava tabi tutuluyor.

Ordulu Kur’an Bülbülü Hafız Adayları Sınavda

Ordu il genelinde Hafızlık eğitimini tamamlayan 89 öğrenci sınava tabi tutuluyor.

08 Mayıs 2014 Perşembe 00:12
Ordulu Kur’an Bülbülü Hafız Adayları Sınavda
Sezgin YAŞAR'ın Haberi / ORDU

Kuran kurslarında kayıtlı olan ya da kayıtlı olmadığı halde hafızlık yaparak Hafızlık Tespit sınavına katılacak öğrenciler, sınav öncesi “Hafızlık Takip komisyonu” onayından geçtikten sonra “Hafızlık Tespit Sınavlarına” müracaat edebilmektedirler.

Diyanet İşleri Başkanlığının “Hafızlık Tespit sınavları” için aldığı bu karar üzerine Ordu İl genelinde Kuran kurslarında kayıtlı olan ya da kayıtlı olmadığı halde hafızlık yaparak,  Hafızlık Tespit Sınavlarına katılacakları belirlemek üzere Ordu İl Müftülüğünce Hafızlık Takip Komisyonu oluşturuldu.İl genelinde hafızlık yapan öğrencilerden hafızlığını tamamlayıp Hafızlık Tespit sınavına katılacak 31’i kız, 58’i erkek olmak üzere toplam 89 Hafız adayı öğrenci Hafızlık tespit sınavı öncesi İl Müftülüğü Hafızlık Takip Komisyonunca ara sınava tabi tutuldular.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU açıklamasında şunlara değindi. “ Bilindiği gibi Diyanet İşleri
Başkanlığımız her yıl Kuran kurslarında kayıtlı olan ya da olmayan hafızlık yapan bütün öğrencilerimizin  Hafızlık Tespit Komisyonunca yapılan sınav neticesinde başarılı olanlarına ‘Hafızlık Belgesi’ vermektedir.  Bu sene ilk olarak Hafızlık Tespit sınavlarında yaşanan yoğunluğu önlemek ve herhangi bir mağduruyitin yaşanmasına engel olmak üzere İllerde İl Müftülüklerince Hafızlık Takip Komisyonu kurulmasını ve bu komisyon marifetiyle İl genelinde Hafızlık tespit Sınavına gireceklere ara sınav yapılmasına karar vermiştir.

Bu karar üzerine bizde İlde komisyonumuzu oluşturduk ve İl genelinde Hafızlığını tamamlayan 89 öğrencimizi iki gün boyunca ara sınava tabi tutuyoruz. İl Müftülüğümüzde bu sınav bütün İlçelerden katılan öğrencileri kapsayacak şekilde iki gün boyunca devam edecektir.  Bu sınavı geçerek başarılı olanlar daha sonra Başkanlıkça yapılacak “Hafızlık Tespit Sınavına” katılmaya hak kazanmış olacaklar. Diyanet İşleri Başkanlığımızca yapılacak sınav neticesinde da başarılı olan kardeşlerimiz artık hafızlığı tespit edilip tescillenmiş olacaklar.

Hafızlık çok önem verdiğimiz bir müessesemizdir. 2014 Yııl içerisinde yine Hafızlık üzerine bir çalıştay da İl Müftülüğü olarak biz yapmıştık. O çalıştayımızda  Hafızlık ta uygulanacak metotlar üzerinde kafa yorulmuş,  istişareler yapılmış ve hafızlık süresini asgariye indirecek yöntemler belirlenmeye çalışılmıştı.Hafızlarımız,  Kur’an bülbülleridir. Hafızlarımızı ve onların yetişmesinde emek sarf eden hocalarımızı tebrik ediyorum kendilerini kutluyorum
” diyen Müftü KOLUKISAOĞLU sınava katılanlara başarılar diliyorum diyerek açıklamalarını bitirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.