Ordu'ya 5 tane Diyanet Vakfı Öğrenci evi açılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Müftüler toplantısı İlçe Müftüleri, bazı vaiz, Kur’an kursu öğreticileri ve İmam-Hatiplerinde katılımı ile Fatsa İlçe Müftülüğünde 1 Eylül Salı günü gerçekleştirildi.

Ordu'ya 5 tane Diyanet Vakfı Öğrenci evi açılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Müftüler toplantısı İlçe Müftüleri, bazı vaiz, Kur’an kursu öğreticileri ve İmam-Hatiplerinde katılımı ile Fatsa İlçe Müftülüğünde 1 Eylül Salı günü gerçekleştirildi.

01 Eylül 2015 Salı 13:58
Ordu'ya 5 tane Diyanet Vakfı Öğrenci evi açılacak

MÜFTÜLER TOPLANTISI GENİŞ KATILIMLA YAPILDI
 
Her ay mutat olarak yapılan İlçe Müftüleri toplantısı bu ay Fatsa Müftülüğünün ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’nun başkalığında Fatsa İlçe Müftülüğü konferans salonunda yapılan toplantıya ilçe Müftüleri, vaizler, Kuran kursu öğreticileri ve bazı imam-hatipler katıldı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan  İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU kısa bir süre önce Ankara da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in başkanlığında yapılan 31. İl Müftüleri toplantısında görüşülüp karara bağlanan konular  hakkında toplantıya katılanlara bilgi verdi. Müftü KOLUKISAOĞLU konuşmasında ‘Diyanet İşleri Başkanımızın başkanlığında yaptığımız toplantıda alınan kararların hayata geçirilmesi için gerekli tedbirleri almak ve sizleri o toplantıda alınan kararlar konusunda bilgilendirmek üzere bu toplantıyı tertip ettik. Bu gün alacak olduğumuz kararların ilimizin dini hayatına hayırlı katkılar yapmasını Allah’tan niyaz ediyorum’ dedi. Müftü KOLUKISAOĞLU’nun açış konuşmasından sonra toplantıya katılanlara 31. İl Müftüleri istişare toplantısında Cumhurbaşkanlığı külliyesinde İl Müftülerini kabul edip onlara hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın konuşması ve  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in İl Müftülerine  hitaben yaptıkları konuşmalar sinevivyon aracılığı ile dinlettirildi.  
 
Konuşmaların akabinde gündemde bulunan konuların görüşülmesine geçildi. 17-19 Ağustos tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in başkanlığında yapılan 31. İl Müftüleri istişare toplantısı sonuç bildirgesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile Valilik makamından gelen talimatların görüşüldüğü 1 tam gün devam eden toplantıda şu hususlar gündem olarak değerlendirildi. 
 
Ankara da yapılan 31.İl Müftüleri toplantısında üzerinde durulan 5 konu öncelikle görüşüldü bu konular şöyle sıralandı;
 
1- ‘Etnik sorun ve taleplerin terörize edilmesi ve din istismarı
2-Dinilik iddiası taşıyan örgütsel yapılan ve İslam algısına olumsuz etkileri
3-Aktüel politik süreçler ve Din, Din hizmetlerine etkileri
4-Toplumun Din algısında sosyal Dini teşekküller ve geleneksel dini yapıların etkisi
5-Yeni göç hareketleri ve dini hayata etkileri
 
Ordu Müftülüğü 5 tane Diyanet Vakfı Öğrenci Evleri Açıyor…
 
Bu beş madde üzerindeki görüşmelerin 31. İl Müftüleri istişare toplantısı sonuç bildirgesi ışığında değerlendirildiği toplantıda ayrıca bir dizi kararlarda alınarak hayata geçirilmesi noktasında çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Toplantı gündeminde görüşülüp uygulamaya konacak olan bazı hususlar şöyle sıralandı;

Ordu İlinde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından açılacak olan 5 tane Diyanet Vakfı öğrenci evleri konusu görüşülüp sonuçlandırılması cihetine gidilecek.

Hastanelerde yürütülecek manevi destek hizmetlerinin usul ve esasları belirlenecek.

2015 yılı kurban bayramı vekâletle kurban konusu, Aile ve Dini rehberlik bürolarının çalışmalarının değerlendirilmesi, Yaz Kur’an kurslarının değerlendirilmesi ve 2015 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftasında yapılacak etkinliklerin değerlendirildiği toplantı da diğer konularında görüşülmesi ile alınan kararlar hayata geçirilecek. 


 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.