Örnek bir din adamını konu edinen filme ihtiyaç var

Kahramanmaraş’a İl Müftüsü olarak atanan Celal Sürgeç kentte görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi.

Örnek bir din adamını konu edinen filme ihtiyaç var

Kahramanmaraş’a İl Müftüsü olarak atanan Celal Sürgeç kentte görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi.

18 Ocak 2017 Çarşamba 16:24
Örnek bir din adamını konu edinen filme ihtiyaç var

İL MÜFTÜSÜ DİN GÖREVLİLERİYLE BULUŞTU…

Müftü Sürgeç; “Biz din görevlileri ülkemizin en zor zamanlarında toplumun hep önünde yürüdük  ”

Mehmet Akif Ersoy Kültür merkezinde yapılan toplantının açılış Kur’an tilaveti Ulu Cami İmam hatibi Fatih Çetinkurt tarafından okundu. Onikişubat ve Dulkadiroğlu Müftülüğüne bağlı İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlar toplantıya eksiksiz katıldı. 

Metropol Onikişubat ilçe Müftüsü Abdullah Demir görevlilere Diyanet işleri başkanlığınca belirlenen talimat ve yapılması gerekli konular hakkında bilgi verdi.
Daha sonra görevine yeni başlayan çiçeği burnunda Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, din görevlilerinin moral ve motivasyonuna katkı sağlamak amacıyla kürsüye çıktı, din hizmetlerinde verimliliğin arttırılmasına yönelik duygu ve düşüncelerini anlattı. Müftü Sürgeç, Kahramanmaraş’a yönelik din hizmeti stratejisi geliştirilmesi ve buna göre bazı projelerin hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekti. 

www.dinihaberler.com/diyanet-haber

Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç konuşmasının başında din görevlilerinin, gerek Milli mücadelede ülkenin  kurtuluşunda ve kuruluşu aşamasında,gerekse 15 Temmuz da  Salalarıyla millete onderlik yapmada toplumun önünde yürüdüğünü dile getirdi. Hz Peygamberin değimiyle iki sınıf insanın topluda etkin olduğunu, bunların başında Âlimler ve Amirler geldiğini de belirten Müftü Sürgeç, “Bu iki insanın duruşu sağlam olursa bütün insanlar sağlam olur, güzel olur, iyi olur. Ama bunlar dejenere olursa bütün toplum yozlaşır. İşte bunlar Âlimler ve amirlerdir. Önce kimi saydık? Âlimleri saydık. İşte bu,  bizim için çok önemlidir" şeklinde konuştu.

İl Müftüsü Celal Sürgeç, çok kaliteli bir din adamı portresini işleyen bir dizi filme ihtiyacı olduğunu belirterek, “ insanlar üzerinde yeni bir algı oluşturan bir İmam portesini işlemeliyiz. Çünkü üzerimizde uzun yıllar romanlarda, tiyatro ve beyaz perde de hiçte hoş olmayan algılar oluşturuldu.” dedi.

www.dinihaberler.com/diyanet-haber

İl Müftüsü Celal Sürgeç konuşmasının sonunda Diyanet işleri başkanlığına güvenin arttığını da belirterek; “ Bir takım dini oluşumların Ülkeyi 15 Temmuz’a kadar götürmeleri sebebiyle Diyanet İşleri Başkanlığımıza çok büyük bir şekilde güven oluşmuştur. Ama aynı oranda da beklenti vardır. Eğer bu beklentiye, bu güvene biz cevap veremezsek sadece kendimizi memur olarak görürsek, idealimizi, hedefimizi, aşkımızı, gayemizi, muhabbetimizi yitirirsek ve bu anlayışla devam edersek halkın beklentisine cevap veremez isek inanın halk yeni arayışlar içine girecektir. Bu arayışları, bu açıkları kontrol altına alamazsak kim bilir kimler doldurmak için harekete geçeceklerdir. Onun için bu Ülkenin, Türkiye’mizin çok güçlü olması lazım. Çünkü bütün insanların, bütün Müslümanların merkezi, umudu, Ümidi burasıdır. Bakın Mehmet Akif ne güzel söylüyor; "Müslüman Yurdu her yerde felaket vurdu. Bir bu toprak kalıyor dinimizin son Yurdu!. Bu da çiğnendi mi, çiğnendi demek şer'i mübin; Hâk-Sâr eyleme yâ Rab, onu olsun... Âmin” dediği gibi Allah’ım şu toprakları haki zar eylemesin, yerle bir eylemesin. Onun için güçlü olmamız lazım. Güçlü olabilmemiz içinse hepimizin çok çalışması, toplumu çalıştırması lazımdır"şeklinde konuştu.

www.dinihaberler.com/diyanet-haber

Toplantı iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim SEVDİM 2017-01-18 17:41:05

sayın hocam sizi tebrik ediyorum. bu güne kadar bu milleti kötü imam portreleriyle hem korkuttular hem ürküttüler. gerçekten buna ihtiyaç var. yeni görevinizin ilk adımlarında konuyu ele almanız hasebiyle başarılarınızın devamını dilerim.

Avatar
Elbistanli İmam Hatip 2017-01-18 20:03:58

Hocam hoş geldiniz hayırlı öksüz Elbistana da bekliyoruz inşAllah

Avatar
Fatih 2017-01-18 20:23:52

Duruşunu ve çizgisini hiçbir zaman bozmayan celal hocam Allah yolunuzu açık etsin Allah yardımcınız olsun . Hep islediginiz konular Allah muafakiyetler versin sizi seviyoruz hocam ....

Avatar
İmam hacı 2017-01-19 14:57:29

İmamlığa,azami öğretmenlik kadar saygınlık kazandırılmalı.burda imama saygıdeğer olabilmekte yüzde 50 görev düşüyorsa diğer yüzde 50 si dib.düşer.kurum olarak imamına sahip çıkması gereken yazılı ve sosyal medyada imamı saygınlaştırması lazımki bu halkı el ayak öpmekten üfürükcülerden kurtarsın.sonuçta din yücelecek eğer dib.görevi dini yüceltmek halkı eğitmek samimi dosdoğru müminler yetiştirebilmekse. Müftülere verdikleri ehemmiyetin kat ve kat fazlasını imama vermeli.görevi ehil kişilere vermeli.sadece ezber tecvitle imamlık olmuyor daha daha daha fazlası lazım.bunuda dib.herkeslerden iyi biliyor.islam için harekeye geçmek lazım...

Avatar
Keşke 2017-01-19 21:44:41

Keşke olumlu bir şekilde filmleri yapılacak imamlarımız demeyecegim, muftulerimiz olsa da altlarına kırmızı halılar döşesek (istisnalar vardır elbette) gittiği her yere. "Kal" bir yana biraz "hâl" ile davranan müftü sayımız artsa da yoldan geçerken saygıyla ayağa kalksa insanlar geçmişte nice hocalarımız gibi. Keşke keşke keşke... Sözüm bu zata DEĞİL, lakin biz de iyi konuşmayan, konuşamayan Müftü yokki.
Biz de konuştuğunu yaşayan adama; Müftü, Vaiz, imam Hoca herneyse onlara ihtiyaç var...