“Osmaniye Çanakkale’dir, Çanakkale de Osmaniye’dir”

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında münasebetiyle Osmaniye İl Müftülüğü tarafından “Osmaniye Çanakkale’dir, Çanakkale de Osmaniye’dir” konulu bir konferans düzenlendi.

“Osmaniye Çanakkale’dir, Çanakkale de Osmaniye’dir”

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında münasebetiyle Osmaniye İl Müftülüğü tarafından “Osmaniye Çanakkale’dir, Çanakkale de Osmaniye’dir” konulu bir konferans düzenlendi.

20 Mart 2015 Cuma 15:21
 “Osmaniye Çanakkale’dir, Çanakkale de Osmaniye’dir”
Grup Sayfamız için

ÇANAKKALE KONFERANSI Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında münasebetiyle Osmaniye İl Müftülüğü tarafından “Osmaniye Çanakkale’dir, Çanakkale de Osmaniye’dir” konulu bir konferans düzenlendi.

Programa konuşmacı olarak Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Abdullah POŞ katıldı.

Konferansa din görevlileri ve çok sayıda vatandaş da iştirak etti. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’anı-ı Kerim tilavetinin ardından başlayan programda açılış konuşmasını İl Müftüsü Ramazan ÇORTUL yaptı.

Konuşmasında: “Çanakkale’nin tarihi değerinin olduğu gibi bizler için de manevi değerinin önemli olduğuna değindi. Çanakkale Zaferinin o dönemde kadın erkek herkesin canla başla mücale ettiği bir zafer olduğunu, “Kuran ve Sünnete sahip çıktığımız sürece Allah ve Resulü bizleri bu gibi mücadelelerde yalnız bırakmayacaktır. İslam’da cihatın gayesi insan öldürmek değildir, Allah için vatana millete sahip çıkmaktır, bu vatan bizlere ecdadımızdan emanettir, bizler ecdadımızın bu emanetine gereğince sahip çıkmalıyız. Çanakkale Ruhu hakkında tüm gençlerimizi yavrularımızı bilinçlendirmeliyiz.” dedi Programa konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Abdullah POŞ da konuşmasında; “Çanakkale denilince genellikle Çanakkale muharebeleri, Çanakkale muharebeleri denilince de I. Dünya Savaşı içinde 3 Kasım 1914 ile 9 Ocak 1916 tarihi arasında Çanakkale Boğazıyla Gelibolu yarımadasında cereyan eden savaşlar akla gelmektedir. Bu durum hemen herkeste Çanakkale Muharebeleri’nin mahiyet ve hakikatini anlama ihtiyacını doğurmuştur. Bu sebeple başta mücadelenin canlı şahitleri olmak üzere pek çok kişi tarafından Çanakkale savaşlarının mahiyetini anlatan tanımlar yapılmıştır. Bu tanımlardan birine göre Çanakkale Savaşı hilal ile haçın, mana ile maddenin, et ile demirin, Osmanlı ile Dünyanın karşı karşıya geldiği bir mücadeledir. Zira Osmanlının Çanakkale öncesinde birçok cephede ağır yara alması, başta İngiliz ve Fransızlar olmak üzere pek çok dünya devletinin iştahı kabarmış ve bu devletler tarafından Osmanlının mirası adeta talan edilmek istenmiştir. İtilaf Devletleri bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için dünyanın dört bir yanından değişik din, dil, renk ve ırktan bir milyondan fazla insanı Çanakkale’de karşı karşıya getirmiş ve yaklaşık yarım milyon insanın burada toprağa düşmesine sebep olmuştur. Bu mücadeleye dünyanın hemen her yerinden insan katıldığı için savaş sonunda neredeyse acı düşmeyen yer kalmamış gibidir. Sıcak çatışmaların yaşandığı cephelerde günlerce kan akarken, cephe gerisinde de yıllarca dinmeyecek gözyaşı bırakılmıştır. Bu açıdan Çanakkale Savaşı, tüm dünya insanını ilgilendiren evrensel bir mücadeledir. “ dedi.

Doç. Dr. Abdullah POŞ konuşmasının son bölümünde; ''Seddülbahir, Arıburnu ve Anafartalar cephelerinde tespit edebildiğim kadarıyla 15 ayrı yerde, farklı cephelerdeki 5 ayrı seyyar hastane işlevi gören sargı yerleri ile Gelibolu, Edirne, Tekirdağ, İstanbul, İzmir ve Konya’daki 14 hastane olmak üzere toplam 34 ayrı mekânda Osmaniye ilinden şehit verilmiştir.

Osmaniyeli şehitlerden şu ana kadar yerleri tam olarak tespit edilemeyenler de göz önüne alındığında, Çanakkale Muharebelerinin geçtiği hemen her yerde ve yaralıların bulunduğu hemen her hastanede en az bir Osmaniyelinin şehit olduğu söylenebilir.

Bu durum bize Osmaniye’nin küçük bir Çanakkale, Çanakkale’nin de büyük bir Osmaniye olduğunu göstermektedir. “
diyerek konuşmasını tamamladı.

İl Müftüsü Ramazan ÇORTUL’un Abdullah POŞ Bey’e çiçek takdiminin ardından program sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.