Safranbolu Müftülüğü'nde İlçe Emniyet Müdürlüğü Konferans Verdi

Safranbolu İlçe Emniyet Müdürlüğü Safranbolu Müftülüğü'nde Konferans Verdi

Safranbolu Müftülüğü'nde İlçe Emniyet Müdürlüğü Konferans Verdi

Safranbolu İlçe Emniyet Müdürlüğü Safranbolu Müftülüğü'nde Konferans Verdi

22 Mart 2015 Pazar 06:08
 Safranbolu Müftülüğü'nde İlçe Emniyet Müdürlüğü Konferans Verdi
banner283
Grup Sayfamız için

Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığı’nın 08.01.2015 tarihli ve 45796484-254.99-527 sayılı yazısı ile Safranbolu İlçe Müftülüğüne bağlı Kur’an Kurslarında eğitim gören öğrencilerin bireysel, dini ve toplumsal gelişmelerine katkı sağlamak amacıyla “Her Ay Bir Konu-Bir Konuk” adı altında konferanslar düzenleniyor.

İlgi yazı ile yapılması istenen konferansların ikincisi 19.03.2015 Perşembe günü Saat:10:30’da Müftülük Toplantı Salonu’nda yapıldı. Safranbolu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden Gökhan ERDEM’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta “Madde Bağımlılığı” konusu anlatıldı.

Safranbolu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden Gökhan ERDEM’in konferansından dikkat çeken bölümler özetle şöyleydi:
Madde bağımlılığı denilince; sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler akla gelir. Sigara da bir tür uyuşturucudur. Sigaranın içinde; kumanda pili metali, tüp gaz, oje sökücü, çöplerdeki metan gazı, fare zehiri, egzoz gazı, füze yakıtı, boya, amonyak ve nikotin başta olmak üzere birçok madde bulunuyor.

Her kullanılan uyuşturucu ülkemizi 35 yıldır yakan terör örgütlerine para vermek demektir. Uyuşturucuya harcanan paranın %70’i terör örgütlerine gidiyor. Uyuşturucuya başlama nedenleri arasında; arkadaş seçimi %96, merak, özenti, model alma, grup ve akran baskısı başta gelmektedir. Uyuşturucuya alıştırmak için şu yöntemleri kullanıyorlar; bir kereden bir şey olmaz, bilinen madde ile teklif, sanal reklam, zaaflara çözüm, özdeşlik, maddenin ilk seferde bedava verilmesi ve değişik ikna yöntemleri. Sadece bir kez çok kezin ilkidir. Uyuşturucuya başlayanları ikinci kullanımdan sonra kurtarabilmek için sadece %8 şansımız kalıyor. Yasal maddelere kimyasallar katarak uyuşturucu üretiyorlar. Çocuklarınızın zaaflarını öğrenmeye çalışın. O zaman çocuğun açık kapısını kapatırsınız. Çocuğunuzdan sakın kopmayın. “Güçlü olan zayıf yanını herkesten daha iyi bilendir; daha güçlü olan ise, zayıf yanına hükmedebilendir.” Sözü çok önemlidir. Çocuk  aradığı huzuru evde bulamıyorsa, ilk olarak düzeltilecek yer evdir. Bir çocuk kendisine böyle bir madde uzatıldığında 155’i arayabilmelidir. Bu maddelerin insan üzerinde; psikolojik, fizyolojik ve sosyal etkileri olmak üzere 3 çeşit etkisi vardır. Psikolojik etkiler; huzursuzluk, sıkıntı, madde almazsam yaşayamam inancı ve yaptığı işlerden zevk alamama. Fizyolojik etkiler; madde kullananların beyinleri ve damarlarında hasar oluşur. Sosyal etkiler; arkadaş çevresinin sık sık değişmesi, aile ile daha az vakit geçirme, madde kullananlarla vakit geçirme. Çocuklar madde bulamazlarsa ne yaparlar? sorusunun cevapları; uyuşturucu satma, fuhuş, gasp, hırsızlık, cinayet ve trafik kazaları.

Sigara uyuşturucunun ilk adımıdır. Uyuşturucu kullananların %96’sı sigara kullanıyor. Ülkemizde madde bağımlılığına başlama yaşı 12’ye kadar düştü. Annesi sigara içenlerin %37’si, babası sigara içenlerin %72’si sigara bağımlısı oluyor. Çocuklar anne ve babalarını örnek alır. Ülkemizde 6 dakikada 1 kişi sigaradan ölüyor. Sigara mı, sağlık mı? karar sizin.
Cinayetlerin  %85’si, tecavüzlerin %50’si şiddet olaylarının %50’si ve trafik kazalarının %65’i alkol yüzünden oluyor. Türkiye’de 17 milyon kişi alkol kullanıyor.

Madde bağımlılığında korunmanın en iyi yolu, hiç başlamamaktır.

Konuşmacının ardından kürsüye gelen Safranbolu İlçe Müftüsü Hasan GÜNEŞ; İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, konuşmacıya ve katılanlara  teşekkür etti. Meselenin dini açıdan değerlendirilmesi konusunu izah ettikten sonra ayetlerde hem içki hem de baş örtüsü manasında hamr kelimesinin kullanılmasına dikkat çekerek, içkinin aklı örttüğünü söyledi. Bu yılın Türkiye Diyanet Vakfı’nın 40. kuruluş yıldönümü olduğunu ve bu tür programların devam edeceğini söyledi.

İlçe Vaizeleri Fatma ÖZTAN ve Ümran KARA’nın yanısıra İlçe Müftülüğümüze bağlı Kur’an Kursları öğretici ve öğrencilerinin katıldığı ve yoğun ilgi gösterdiği program oldukça verimli oldu. Konuşmacıları pür dikkat dinleyen katılımcıların memnuniyetleri gözden kaçmadı.

Programın sonunda  Türkiye Diyanet Vakfı’nın 40. Kuruluş yıldönümü ve iyilik ödülüne layık görülmesi sebebi ile konferansa katılanlara “Safranbolu Lokumu” ikram edildi.

Her ay düzenli olarak yapılacak olan “Bir Konu-Bir Konuk” programların devam edeceği öğrenildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.