Şanlıurfa Müftülüğünden Aile seminerleri

Kadının aile içindeki rolü konusunda bilgiler veren İl Müftü Yardımcısı Şadiye Yılmaz, Evlilik hayatının başlangıcından aile hayatının huzur ve devamına kadar bir çok konuda sorulan soruları cevaplandırdı.
 
Yılmaz konuşmasında şunları söyledi: “ Kadın ve erkeği aynı özden yaratan Allah, her ikisine de ayrı ayrı sorumluluklar vermiştir.  Kadının  mı erkeğin mi üstün olduğu konusunda ise Allah şöyle buyurmuştur: “Erkek veya kadın inanmış olarak kim iyi iş yaparsa onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız ve mükâfatlarını yapmakta olduklarının en güzeli ile veririz.”(Nahl, 97)  “Üstünlük ancak takva iledir” sözü ile Hz.  Peygamber üstünlüğün cinsiyet ile değil Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmekle olunacağını belirtmiştir. Sorumluluğunun bilincinde olan kadın ve erkeklerin kuracakları yuva da huzur ve güven dolu olacaktır. Evlilikte huzur, ancak sevgi, saygı, sadakat, sabır, karşılıklı fedakârlık ve sorumluluk bilinciyle sağlanabilir.”
 
Akrabalar arasındaki ilişkilerin önemine de değinen Yılmaz, sıla-i rahim, akrabalık bağlarının güçlendirilmesinin, çok mühim bir husus olduğunu aile içi iletişimde  tesettür ve mahremiyete dikkat  edilmesi gerektiğini vurguladı.

Program katılımcıların sorularıyla sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol