Şarköy'de ''Peygambere İttiba'' sohbeti

Tekirdağ Şarköy Yardımlaşma Derneğinde dini sohbetler devam ediyor.

Şarköy'de ''Peygambere İttiba'' sohbeti

Tekirdağ Şarköy Yardımlaşma Derneğinde dini sohbetler devam ediyor.

06 Şubat 2015 Cuma 05:47
Şarköy'de ''Peygambere İttiba'' sohbeti
Grup sayfamız için  

Şarköy Vaizi Salih AHTİK tarafından her Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan yatsı namazından sonra yapılan dini sohbetler devam ediyor.

Peygambere (s.a.v) İttiba konusunun işlendiği sohbette konuşan AHTİK ; Peygambere (s.a.v) itaat Kur'an-ın tüm meseleler için merkeze çektiği çok önemli bir konudur.Namaz kılacaksınız , Oruç tutacaksınız , alışveriş yapacaksınız , savaş yapacaksınız , barış yapacaksınız tüm meselelerde yapacağınız işlemler Peygamberin (s.a.v) mektebinden geçmeli.Peygamberin (s.a.v) ilkelerine uymalı.Allah (c.c) Peygamberinin (s.a.v) ilkelerine uymayan hiçbir şeyden razı değildir.Ölçü Resululah'tır. Allahu Teala (c.c) Âl-i İmran suresi 31.ayette mealen şöyle buyuruyor. "De ki, siz gerçekten Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve suçlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır." Bu ayette bildirildiği gibi Allah'ı sevme iddiasının ispatı Peygambere tabi olmaktır.Peygambere tabi olmanın meyvesi Allah'ın sevgisini kazanmaktır.Yani Peygambere ne kadar uyuyorsanız , Allah'ı o kadar çok seviyorsunuz demektir ve ona ne kadar çok uyuyorsanız Allah'ta sizi o ölçüde seviyor demektir.Yani Peygambere ittiba hem bizi Allah'ı sevmemizin hemde Allah'ın bizi sevmesinin ölçüsüdür. İmam-ı Rabbani Mektubatta geçen bir şiirde şöyle der. İşte iş budur (Peygambere uymaktır) Gerisi boştur. Devamla şunları söyler.Allah bizi Peygamberinin caddesi üzerinde O 'na tam bir itaatle ittiba rızkıyla rızıklandırsın.O 'na altı cihetten ittibayı nasip etsin. Kavlen (söz) , Fiilen , iş , amelen (ibadetlerde) , itikâden (inanç hususunda) , zahiren (dış görünüşümüzle) , bâtınen (iç dünya olarak) yani hayatımızın her alanında ve tüm pozisyonlarda kurtuluş , kâr , kazanç O ' na uymaktır. İmranoğlu Musa hayatta olsaydı, bana tâbi olmaktan başka kurtuluş yolu bulamaz.Peygamberlerin bile kendisini uymakla kurtulduğu bir Peygambere bizler uymadan nasıl kurtulabiliriz. Şairin dediği gibi ; "Ey Muhammed Ümmeti! Terk etme sünneti, Vallahi vermiyorlar Muhammed'siz (SAV) Cenneti." Süleyman Çelebi Hazretleride Vesiletü'n-Necat isimli mevlid kitabında şöyle der. "Tıfıl iken ol, diler idi ümmeti, Sen kocaldın, terk edersin sünneti." Süleyman Çelebi (Türkçesi "Peygamber (s.a.v) daha çocuk iken Allah'dan ümmetini diledi. Sen ise yaşlandığın halde onun sünnetlerini terk ediyorsun.) O'nun derdi sendin senin derdin nedir. Eşrefoğlu Rumi 'de şöyle demiştir; Seni sevmek benim dinim, imanım İlahi din-ü imandan ayırma Eşrefoğlu senin kemter kulundur İlahi kulu Sultandan ayırma Yunus Emre'de şöyle der; Aşık Yunus neyler iki cihânı sensiz, Sen Hak Peygambersin şeksiz, gümânsız Sana uymayanlar gider imânsız, Adı güzel, kendi güzel Muhammed Peygambere uymak bizim iki cihan saadetimizdir.O'nsuz saadet muhaldir (imkansızdır). Dertsiz olan âdemi Sayma onu âdemî, Hayvandan ol edaldir, Kaldı dalâl içinde. Allah (c.c) bizleri O'na her yönüyle hakkıyla uyan, uyumayan, Peygamberin yüzünü kıyamette ak etme, O'nu diğer Peygamberlerin huzurunda mahçup etmeme derdi ve şuurunda olan ümmetler eylesin'' diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.