Şavşat Müftülüğü'nden Camiler Haftası programları

Şavşat Müftülüğü'nden Camiler Haftası programları.

Şavşat Müftülüğü'nden Camiler Haftası programları

Şavşat Müftülüğü'nden Camiler Haftası programları.

10 Ekim 2016 Pazartesi 15:03
Şavşat Müftülüğü'nden Camiler Haftası programları
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
ŞAVŞAT MÜFTÜSÜ ARDAHAN'DA CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI VESİLESİYLE KONFERANS VERDİ

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası Ardahan’da da etkin bir şekilde kutlanmaya devam ediyor.

İl Müftülüğü ve T.D.V. Ardahan şubesinin ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl ki teması “Cami ve Kitap” olan programa Vali Yardımcısı Muharrem COŞGUN, Kurum Amirleri, İlçe Müftüleri, Din Görevlileri ile vatandaşlarımız katıldı.

Ardahan İl Müftülüğünün Ardahan Anadolu İmam Hatip Lisesi Fevzi KURUKÖSE Konferans salonunda düzenlediği Programa konuşmacı olarak Şavşat İlçe Müftüsü İdris YAVUZYİĞİT “Cami ve Kitap” Konulu Konferans vermek üzere katıldı.

İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşmasını yapan İl Müftü Vekili Mevlüt GÜDER, çeyrek asrı aşkın aralıksız olarak kutlanan bu haftanın, 2011 yılından itibaren de farklı temalar çerçevesinde kutlandığını ve bu yıl ki temasının da "Cami ve Kitap" olarak belirlendiğini söyledi.

Daha sonra kısa bir selamlama konuşması yapan Vali Yardımcısı Muharrem COŞGUN, Din görevlilerinden toplumun önemli beklentilerinin olduğunu ve bu bağlamda yapıcı ve bütünleştirici hizmetlere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, hafta vesilesiyle belirlenen “Cami ve Kitap” konusunun muhatap kitleye en doğru materyallerle aktarılması ve işlenmesi gerektiğini hatırlattıktan sonra Camiler ve Din Görevliler Haftasını kutlayarak sözlerini tamamladı.

Din görevlilerinin günün anlam ve önemini anlatan şiir ve ilahi dinletisinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığının haftanın önemine uygun olarak hazırlamış olduğu sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Ardından dinleyicilere hitap eden Artvin Şavşat İlçe Müftüsü İdris YAVUZYİĞİT konuşmasında önemli konulara temas ederek şöyle dedi;

“Dini Mübin İslam’ın anlatılmasında bizi bu görevde istihdam eden Rabbimize şükürler olsun. Yaşadığımız çağda İslam medeniyetinin, cami kültürünün, kitap okuma kültürünün hayat bulması ve gelecek nesillere en iyi bir şekilde aktarılmasının sorumluluğu bizlerin omuzlarındadır. Bu yüzden Diyanet teşkilatının fertleri olarak görevimizi yaparken hakkaniyet ölçülerine uygun bir biçimde hareket edip, atanmış değil adanmış bir din gönüllüsü ruh ve şuuruyla hareket etmemiz gerekiyor.

“Herkesin ve her kesimin ihtiyacı var sana” Camilerin, Hastahanelerin, Sevgi Evlerinin, Ailelerin, Hapishanelerin, Yetimlerin, Kimsesizlerin, Çocukların, Gençlerin, Yaşlıların, Kadınların, Yurtlarda Kalan Öğrencilerin, Yurt Dışında Yaşayanların, Tüm İnsanlığın… Bu yüzden biz din gönüllüleri Güvenilir ve emin olmalı, İhlas ve samimiyetle hareket etmeli, Güler Yüz, Tatlı Dili kuşanmalı, Görevine Bağlı, Mesleğine Aşık olmalı, Kendini Bilgi, Tecrübe, Ahlak ve amel bütünlüğü ekseninde devamlı geliştirmeli, özümsediği dinin kurak ve kaidelerine göre yaşayarak Temsil şuuruna ermeli, Sabırla karşılaştığı güçlüklere göğüs germelidir.

İslam toplumunda cami, vücudumuzda ki kalp gibidir. Ve Hayatın akışını sağlayan kan, kalpten pompalanır. İslam toplumuna da canlılık ve yön verecek enerji camilerden yayılır. Topluluklar manen camilerden, oralardaki gönül buluşmalarından enerjisini alır ve hayat bulur.

İslam Medeniyeti Kitapla yoğrulmuş bir medeniyettir. Bu medeniyet Kur’anı Kerimin «Yaratan Rabbinin Adıyla Oku» emri ile hayat bulmuştur. Cami ve Kitap birbirini tamamlayan iki önemli kavramdır.

Hz. Peygamber (s.a.v.)’in hayatı incelendiğinde görüleceği üzere Cami Merkezli bir hayat ve Cami eksenli Eğitime ağırlık verilmiştir.

“Cami merkezli bir hayat için Mescidler ahlak, fazilet, ilim, eğitim ve öğretim yerlerine dönüştürülmelidir.”

Bizler görev alanlarımızı Temiz ve ferah bir Ortama dönüştürmek sureti ile Müştemilatında Kütüphanesi, lokali, sohbet odası vb. düzenlemeleri yaparak; Hedef kitleyi tanımak suretiyle, onların neye İhtiyaçları olduğunu araştırıp Kitaba bağlı, uygulamaya yer verilen, gerektiğinde ödev verilip kontrol sağlanabilen İlmihal, Tefsir, Hadis, Meal, Kuran vb Verimli faaliyet alanlarını tespit etmek suretiyle oluşturacağımız programlar dahilinde Birebir takip etmek ve iletişim kurarak, Sabırla ilmek ilmek işlemeliyiz.

 

Sözün özü bizlerde Efendimiz (s.a.v)’in camilere hayat verdiği gibi hayat verebilirsek işte o zaman camilerimizi diri tuttuğumuz gibi toplumumuzu da diri tutmuş oluruz. Rabbim bizi bu duygu ve düşüncelere uygun ve sorumluluğunun bilincinde hareket edenlerden eylesin. Camiler ve Din Görevlileri Haftamız kutlu olsun diyor hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”


***
Şavşat Müftülüğünden Okul Kütüphanelerine Kitap Desteği

2016 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası Teması "Cami ve Kitap"

Bu Kapsamda Şavşat İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Şavşat Şubesi Tarafından İlçede Bulunan İlk ve Orta Okul Kütüphanelerine Diyanet İşleri Başkanlığı Çocuk Yayınları Kitaplarının Dağıtımı Gerçekleştirildi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası vesilesiyle İlçe Müftüsü Sayın İdris YAVUZYİĞİT ve Beraberinde Din Görevlilerinden bir heyetle Şavşat genelinde bulunan Şavşat Anadolu İmam Hatip Ortaokulu, Atatürk İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, Ahmet Fevzi İlkokulu, Köprüyaka YİBO, Meydancık İlköğretim Okulu ziyaret edilerek haftanın önemi hakkında okul yönetici ve öğretmenlerine ve bazı öğrencilere hafta hakkında ve camilerin önemi hususunda bilgiler verildi.

Hafta vesilesiyle toplam 1500 civarında kitap ve dergi Din görevlileri, Öğretmenler, Öğrenciler ve okul Kütüphanelerine hediye edildi. Okul Kütüphanelerine yaklaşık olarak 1000 civarında Diyanet İşleri Başkanlığı Çocuk Yayınlarından Değerler Serisi Kitapları, Güzel Dinim Her Yanı Bilim Serisi, Güneş ile Kovalamaca, Dedem Eve Dönüyor, Fesleğen Sokağı, Betülün Günlüğü, Yeryüzü Ayetleri Serisi, Masal Kitabım, Efendimizin Hayatı, Peygamberimi Öğreniyorum vb. kitaplar ile Diyanet Çocuk Dergileri hediye edildi.  

İlçe Müftüsü İdris YAVUZYİĞİT yaptığı açıklamada Okul Kütüphanelerine ve öğrencilere kitap ve dergi hediyelerinin devam edeceğini belirtti.

***

Şavşat Müftülüğü Personeli Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Birlik Mesajı Verdi

Şavşat İlçe Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevliler Haftası etkinlikleri çerçevesinde Şavşat’ta Emekli olan ve halihazırda görev yapan din gönüllülerine Şavşat Evinde yemek ikramında bulunuldu.

Şavşat evindeki yemeğe Şavşat Kaymakamımız Sayın Mesut Gazi AMBARCI, Şavşat Belediye Başkanı Sayın Ahmet Sinan ÖZTÜRK, Devlet Hastahanesi Baş Hekimi DR. Korkut ARAR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Erkan EVRAN, Özel İdare Müdürü Sayın İbrahim ALTUN, Orman İşletme Müdürü Sayın Mustafa KESİCİ, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Sayın Kandemir  DEDE, Halk Eğitim Müdür Vekili Sayın İsmail ÇELİK, Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Sayın Akif YALDUZ ve Şirin İlçemizde görev yapan Din görevlileri ile emekliye ayrılmış olan Din görevlileri katıldı.

Program Merkez Kemalpaşa Camii Müezzin Kayyımı Fahri YERALMAZ’ın okuduğu aşrı şerifle başladı. İlçe Müftüsü İdris YAVUZYİĞİT yaptığı konuşmada “Şavşat İlçemizde zor şartlarda görev yapan bütün Din görevlilerini tebrik ediyorum. İlçemizdeki kurumlarımızla her zaman birlik beraberlik içerisindeyiz. Allah bu birlikteliğimizi bozmasın. Biz Toplumun her kesimini kuşatan bir hizmet ifa ediyoruz. İnsanların doğumundan ölümüne kadar sorumluluklarımız bulunuyor. Bu sorumluluklarımızı unutmadan görev ifa eden din gönüllüsü kardeşlerimizin haftasını tebrik ediyor hayırlara vesile olmasını Rabbimizden diliyorum.” dedi.

Emekli Din görevlileri adı söz alan Selim TEMİZ'de “Din Görevlisinin emekliliği bulunmamaktadır. Bu güzel hafta vesilesi ile bizleri unutmayarak düşünüp davet eden İlçe Müftümüz İdris YAVUZYİĞİT Hocamıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Çalışan Din görevlileri adına konuşma yapan Yavuz köyü Camii Din görevlisi İrfan DURAN'da “Allah bu birliğimizi bozmasın, İlçe Müftümüze bu birlik ve beraberliği, kaynaşmayı sağladığı için bütün arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe Kaymakamı Sayın Mesut Gazi AMBARCI yaptığı konuşmada “Tüm Din Görevlisi arkadaşlarımızın Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutluyorum. Zor şartlarda görev yaptığınızı biliyorum. Devletimizi temsilen köylerimizde sizler varsınız. Daha çok çalışarak, daha çok kitap okuyarak, kendimizi yenileyip geliştirmemiz gerekir. Devlet olarak hep yanınızda olduk, bundan sonrada yanınızda olacağız. Bütün Din görevlisi arkadaşlara başarılar diliyorum. Allah görev yaptığınız yerlerde hayırlı hizmetler yapmayı nasıp etsin” dedi.

İlçe Müftümüz Sayın İdris YAVUZYİĞİT hocamız tarafından yemeğe katılan Kurum Amirlerine, Emekli ve Çalışan Din Görevlilerine Kuranı Kerim ve Hadis kartelası hediye edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.