Siirt'te Cami Şehir ve Medeniyet Konferansı

Siirt İl Müftülüğünce Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında "Cami, Medeniyet ve Şehir" adlı konferans düzenlendi.

Siirt'te Cami Şehir ve Medeniyet Konferansı

Siirt İl Müftülüğünce Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında "Cami, Medeniyet ve Şehir" adlı konferans düzenlendi.

09 Ekim 2017 Pazartesi 22:19
Siirt'te Cami Şehir ve Medeniyet Konferansı
banner283

Grup Sayfamız İçin _BURAYA Tıklayınız

Siirt İl Müftülüğü'nce Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında "Cami, Medeniyet ve Şehir" adlı konferans düzenlendi.
 

Kültür Müdürlüğü Konferans salonunda Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. tarafından verilen “Cami, Şehir ve Medeniyet” konulu konferansta, ‘cami’, ‘şehir’ ve ‘medeniyet’ kavramlarıyla ilgili bilgi verdi.
 

Hafız Muhammed Çelebi tarafından Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Siirt Müftüsü Faruk Arvas, 1-7 Ekim tarihleri arasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasının kutlandığını ve bu yılda çeşitli etkinliklerle icra edildiğini söyledi.
 

Müftü Arvas, “Camilerin imansızlık, ahlaksızlık, günah ve rezalet denizinden boğulmakla karşı karşıya kalan insanı bu acınacak acı halden selamet sahibine çıkaran, içinde burcu burcu huzur, saadet ve sevgi kokan ilahi sefinelerdir." dedi.
 

Müftü Arvas, "Eğer biz kendimizi kurtaracak bir gemiye binmezsek o denizde boğulmakla karşı karşıya kalırız. Camiler işte böyle ilahi bir sefinedir. Dünyayı kötülük, bozgunculuk veya rezalet dalgalarının sardığı uçsuz bucaksız bir denize benzetirsek camiler, o denizin ötesine serpiştirilmiş olan kurtuluş adalarıdır." ifadelerini kullandı.

Konferans Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon filmi ile devam etti.
 

Erdemci: Camileri bir ilim merkezine çevirmeliyiz!
Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci de yaptığı konuşmada Hz. Muhammed'in Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde adeta bir okuma-yazma seferberliği başlattığını söyledi.

 

İnsanların, Allah’ın hitabına muhatap kılınmasının en büyük sebebinin akıl olduğuna vurgu yapan Erdemci, "Esasen; din, medeniyet, Medine, şehir hepsi aynı kökten gelir. Yüce Allah insana büyük nimetler vermiştir. En büyük nimet de yüce Allah’ın kendi hitabının muhatabı olarak insanı seçmesidir. Peki, insan hangi vasfı, hangi özelliği dolayısıyla Allah’ın hitabına muhatap oluyor? Ona baktığımız zaman yüce Allah’ın insana vermiş olduğu akıl sayesinde, bu akıl sayesinde doğruyu, yanlışı, hakkı, batılı birbirinden ayırt edebilmektedir. Bu yetenek ilk andan itibaren insana hatırlatılmaktadır. İnsan hata yapar, hatalarını tekrarlar. Yüce Allah insanın anında cezalandırabilecekken ona mühlet vermektedir. Ona hatasından dönme fırsatının verilmesi yine ona verilen en büyük nimetlerdendir. Allah’ın Ekrem olmasının en güzel ifadesidir. Akabinde insana bilmediğini öğreten Allah’tır. Birçok şeyde insan bilmemiştir. Ahlaki ilkeleri vesaire bütün bunları insana öğreten kimdir? Yaratıcıdır." dedi.

Erdemci, " Daha sonraki süreçlerde bir hicret yaşandı. Hz. Peygamber Mekke’den Medine’ye hicret etti. Peygamber efendimiz Medine’ye gittikten sonra adeta bir okuma yazma seferberliği başlatmıştır. Kadınlar, çocuklar, erkekler, köleler, cariyeler herkes okuma yazmaya tabi tutulmuştur. Suffa'da ders görenler, Peygamber Efendimizden ilim öğrenenler başka başka mahallelerde küçük ders halkaları oluşturmuşlardır ve bildiğiniz gibi Bedir esirlerinden fidye veremeyenler 10 çocuğa okuma yazma öğretme karşılığında serbest kalma hakkı verilmiştir. Bu neyi gösteriyor? Hz. Peygamberin eğitim ve öğretime ne kadar çok önem verdiğini ve toplumu oluşturmak için işin buradan geçtiğinin bilincinde olduğunu gösteriyor. Peygamber Efendimiz ashabını bu konuda eğitmiştir. Daha hicretin 4’üncü senesinde "bir-i mauna" olayı gerçekleşiyor. 70'e yakın sahabe orada şehit düşmüştür. Bunların hepsi Peygamber Efendimizin yetiştirdiği eğitimli insanlardır." ifadelerini kullandı.

"Medine’deki uygulamalar medeniyeti kurmuştur"
Hicreti 4’üncü yılında bu kadar insanın eğitime tabi tutulmasının bir şeylerin göstergesi olduğuna işaret eden Erdemci, "Bizim de camilerimizi bir ilim merkezine çevirmemizi söylüyor. Orada Kur'an da okunacak, tefsir de yapılacak, hadis de anlatılacak ve bütün bunlar bir arada gerçekleştirilecek. İşte Hz Peygamber Efendimiz sadece burada Kur’an’ı öğretmekle yetinmiyor, aynı zamanda Kur’an’ın uygulanmasını da onlara öğretiyor. İnsanların orada siyasetini, komşularla ilişkilerini, İslam’ın emir ve yasaklarını, yaşam biçimini onlara öğretiyor. Burada Hz. Peygamberin Medine’sinde, iyi ahlak, güzel ahlak, özgürlükler ve adalet üzerine bir yönetimin inşa edildiğini görüyoruz. Hz. Peygamber medeniyete giderken, öncelikle Medine’de uygulamıştır, Medine’deki uygulamalar medeniyeti kurmuştur." ifadelerini kullandı.

 

Konferansa Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas, bazı daire müdürleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Konferans Plaket verilmesi ile tamamlandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.