Silvan Müftülüğü, İlmi seminerlere devam ediyor

Grup Sayfamız için

Diyarbakır Silvan İlçe Müftülüğü ilmi toplantılarına ara vermeden devam ediyor. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen seminer çalışmalarının sonuncusu 15 Aralık 2015 Salı günü Silvan Müftülüğü Konferans Salonunda yapıldı. İlçede görevli bütün personelin yanısıra seminer çalışmalarına ilgi duyan vatandaşların da iştirak ettiği oturumun Aralık ayı konusu “Cuma Namazının Sıhhat Şartları ve Cuma Namazının İadesi” oldu.

İlçe Müftüsü Hüseyin Özdemir’in açılış konuşmasından sonra konunun sunumunu yapmak üzere TOKİ Camisi İmam Hatibi İhsan Duruk kürsüye geldi. Önce Cuma namazının sıhhati konusunda mezheplerin ileri sürdükleri şartlar ve dayandıkları deliller üzerinde durdu.

Daha sonra bu şartların tamamının veya birinin bulunmaması halinin Cuma namazının geçerliliğine nasıl etkide bulunduğunu, mezheplerin görüşlerini vererek aktardı. İlk dönemden bu yana tartışılan bu konunun özellikle Şafii mezhebi içinde nasıl bir seyir izlediğini de anlatan İhsan Duruk Hocaefendi, konuya dair detaylı bilgiler verdi. Konuya dair görüşlerin ve delillerin incelenmesi sonucunda, özellikle bir beldede birden fazla Cuma namazı kılınmasının, son dönem Şafii âlimlerinin belirttiği gibi, ihtiyaç oranında kaldıkça sahih olduğu ve bu nedenle de öğlen namazının kılınmaması gerektiğini söyledi.

Sunumun sona ermesinden sonra konuya dair katılımcılardan gelen sorulara verilen cevapların ardından seminer sona erdi.     

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
hoca 13 ay önce

Darısı tüm müftülüklerin başına inşAllah.artık aylık toplantılar sıkıntı olmaktan çıkar ve özlemle ve heyecanla katılırız inşAllah.

Avatar
Silvan 13 ay önce

seminerleri düzenleyen ilçe müftülüğüne teşekkür ediyoruz. bunların bütün türkiye'de yaygınlaşması lazım