Tarsus Borsa Binası Öğrenci yurdu oluyor

DİYANET HABER- Tarsus Borsa Sarayı binasının öğrenci yurdu olması için ilk adım atıldı.

Tarsus Borsa Binası Öğrenci yurdu oluyor

DİYANET HABER- Tarsus Borsa Sarayı binasının öğrenci yurdu olması için ilk adım atıldı.

04 Şubat 2016 Perşembe 16:48
Tarsus Borsa Binası Öğrenci yurdu oluyor
Grup Sayfamız için

Tarsus Borsa Sarayı binasının öğrenci yurdu olması için ilk adım atıldı. 04.02.2016 Perşembe günü Borsa sarayı binasında Tarsus protokolü ve Tarsus sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile hayırsever işadamlarının yer aldığı kahvaltılı bir toplantı gerçekleştirildi.

Tarsus Müftümüz Hayri ERENAY toplantıda katılımcılara hitaben şunları kaydetti: “Saygıdeğer kaymakamım, değerli protokol! Bu toplantımız, resmi olmaktan çok gönüllülük esasına dayalı olarak birbirimizle yakından kaynaşmaya yönelik bir buluşmadır. Bil vesile şehrimize, Tarsus Borsa Sarayı ve Türkiye Diyanet Vakfımızın birlikteliği ile Öğrenci yurdu kazandırılması hususunda gönül birlikteliği kurmak amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Bu toplantımız değerli kaymakamımızın himmetinde siz değerli hayırsever işadamlarımız, oda başkanlarımız, Siyasi Parti İlçe başkanlarımız ve çeşitli STK temsilcilerimizle hayrın ruhuna ve yapısına uygun olmasını gaye edinerek bir araya gelmenin huzurunu yaşıyoruz. Bizler burada Türkiye Diyanet Vakfı ile Tarsus Ticaret Borsasının şehrimizin kaçınılmaz ihtiyacı olan Devleti, Diyaneti, dini temsilen buradayız. Vakfımıza ait Hatay'dan Çanakkale'ye kadar kız ve erkek öğrenci bulunmamaktadır. Buradan başlatılmak sureti ile bir hayırlı harekete vesile olmak için bir araya geldik. Tarsusumuz manevi potensileyli yüksek bir yer olduğu için Allah’a hamdediyoruz. Çünkü Tarsus Türkiyemizde bağrında bir Peygamberi barındıran tek beldedir. Bildiğiniz gibi Şit (as) vahiy almış bir Peygamber olarak Tarsus şehrimizi teşekkül ettirmiştir. Bu nedenle bir peygamberin kurmuş olduğu bu şehirde bir kısım güzelliklere önderlik yapma amacıyla siz değerli katılımcılarımızın destekleri ile bir sinerji oluştu'' dedi.

Müftü ERENAY konuşmasında devamla: "Bu iş bizim açımızdan çok ama çok önemli, çünkü bu iş devlet, din ve vatan meselesidir. Din doğru anlaşılmazsa felaketler kaçınılmaz olur. Bakınız bugün hemen güneyimizde hemen yanı başımızda harici bakış açısının beslediği “ bana benzemeyen ve benim gibi düşünmeyen öldürülmelidir” kaba din yorumunun dünyanın başına bela olduğunu hep birlikte görmüş durumdayız. Dolayısı ile din eğitiminin, izbe köşelerde değil devletin imkan ve denetimi altındaki kaynaklarına dayalı olarak yapılması ve korunmasıı gerektiğine inanıyoruz. Mutlaka din devletin himayesinde kendi kaynakları çerçevesinde öğrenilmelidir. Bir bu işlere biganeyiz diyemeyiz. Ayrıca devletin bu işleri yürütmesi ilerlememize mani değildir. Türkiye Diyanet Vakfının misyonu Ehli kıble ehli beyt, ehli sünnet itikatına inanan; devlet, vatan, bayrakla sorunu olmayan nesiller yetiştirmektir. Biz Hz. Ali (as) baş tacı ederiz. Biz Fatıma annemizin ismini kızlarımıza veririz. Bu nedenle ehli kıble olan ve ömründe bir kez olsa dahi kabeye dönen ve ehli beyt muhibbi olan Selefi Salihin inancına sahip, vatanını ve bayrağını savunan insanların yetiştirilmesi için Tarsus Borsa başkanlığımızın desteği ile bu hayırlı hizmeti hayata geçirmeye gayret etmekteyiz. Bu oluşumda daha önceki yöneticilerimizin ve mevcut yöneticilerimizin katkılarını yadsıyamayız. Bu işe başladığımızda çok sayıda hayırsever yanımızda oldu. Özellikle Tarsus borsa sarayı başkanı Sayın Murat beye, tüm oda başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Şu anda Tarsus’un özü ve sinerjisi burada. Ayrıca bu işe vesile olmayı şeref kabul edene Diyanet Vakfı Tarsus şubesi mütevelli heyetine de huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. İçerisinde dörder kişilik odaların olduğu tüm gereksinimlerin tedarik edildiği yüz akı bir binaya kavuşacağız. Allaha adanmış bir hayatın ve Allaha adanmış bir sinerjinin mimarları olarak sizlere teşekkürlerimiz arz ediyorum “ dedi.

Daha sonra Toplantıda söz alan Tarsus Kaymakamı Bekir ATMACA katılımcılara hitaben şöyle dedi. “ Değerli katılımcılar’ hayırda önde gelen Tarsusumuzun değerli misafirleri, Müftümüz Hayri bey bir çok konuya açıklık getirdi. Bildiğiniz gibi çocuklarımızın barınabileceği böyle bir yurt binasına ihtiyacımız vardı. Ben henüz Tarsus’a gelmeden önce bu binanın satın alma işleri başlamıştı. Sağolsun Borsa Sarayı başkanımız diğer başkanlarımızın desteği ile de bu binayı çok uygun bir bedelle Türkiya Diyanet Vakfına bağışlanması konusunda çok büyük destek sağladığı aşamaya gelmişti. Onun dışında binamızın bir an önce hizmete açılması için gerekli yazışma ve presedürler Müftümüz ve kurumumuzun çalışmaları ile başlatıldı. Bizlerde İlgili kurumların idari birimleri ile irtibata geçerek işlemlerin hızlanmasına vesile olduk. Müftümüzün de değindiği gibi önümüzdeki eğitim öğretim sürecinde bu hizmet binamıza kavuşmuş olacağız. Bu binanın bir çok giderleri siz değerli hayırseverlerin katkıları ile giderilmekte olduğunu biliyoruz. Bu manada katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bu hayra vesile olanlara ne mutlu diyerek hayra hizmet yolunda sizlerin yanındayız. Kaymakamlık olarak üzerimize düşen her görevde elimizden geldiğince destekliyoruz. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi . şu anda takdim edilecek belgelerin belki maddi bir değeri yoktur. Yalnız manevi değerinin yüceliği konusunda bilinç sahibi olduğunuzu biliyoruz. Bu belgelerin huzuru ilahideki şahadetine yürekten inanıyorum . nerde ne zaman ne olacağını bilemiyoruz. Tüm bu çalışmalarımız inşallah tüm değerlerimiz adına sadaka hükmüne geçecektir” dedi. Borsa Sarayıı Başkanı Murat Kaya; " kurumsal olarak Bu hizmete vesile olmanın onurunu yaşıyoruz. Bugün ve bundan sonraki süreçte de Müftülüğümüze ve Diyanet Vakfına destek vermeye devam edeceğiz”
dedi.

Toplantı sonunda yurt binasına önemli ölçüde destek sağlayan hayırsever işadamları ve oda başkanlarına teşekkür belgesi takdim edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.