Tarsus Müftülüğü'nden 'Değerlerim bana hayat veriyor' projesi

Tarsus Müftüsü Hayri ERENAY, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet KALAYCI, Müftülüğe bağlı İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an kursu öğreticileri katıldı.

Tarsus Müftülüğü'nden 'Değerlerim bana hayat veriyor' projesi

Tarsus Müftüsü Hayri ERENAY, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet KALAYCI, Müftülüğe bağlı İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an kursu öğreticileri katıldı.

15 Mart 2017 Çarşamba 22:45
Tarsus Müftülüğü'nden 'Değerlerim bana hayat veriyor' projesi

En son Tarsus Öğretmen evinde gerçekleştirilen buluşmaya Tarsus Müftüsü Hayri ERENAY, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet KALAYCI, Müftülüğe bağlı İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an kursu öğreticileri katıldı.
 
Yapılan yemek ikramında sonra öğrencilere seslenen Tarsus Mili Eğitim müdürü Mehmet KALAYCI şunları kaydetti: “Sevgili gençler! bir ay önce yine sizlerle birlikte bu salonda bir araya gelmiştik. O zamanda “Değerler Eğitiminde” yer alan siz değerli gençlere hediyelerimizi vermiştik. Biz Tarsus’umuzda bu projeyi önemseyerek yaşatmaya çalışıyoruz. Çünkü şehrimizin buna ihtiyacı olduğunu fark ettik.  Bu nedenle bizlere çok büyük görevler düşüyor. Bizim kim olduğumuzu sizlere bakarak anlayacaklar. Sizler başarı ve inancınızla bizim yüz akımız, ülkemizin de gururu olacaksınız. Şu sıralarda edinmiş olduğunuz değerler sizlere hayat boyu dinamizm kazandıracaktır” dedi.
 
Daha sonra gençlere hitap eden Müftü ERENAY,  hepinizi alnınızdan öpüyorum. Hepiniz evlatlarım mesabesindesiniz dedi ve sözlerine şöyle devam etti:
 
“İslam dini tabilik dinidir, doğallık dinidir. Bizim başımıza ne geldiyse ‘mış gibi’ yapmaktan geldi. Atatürkçü imiş gibi yapanlar, devrimci imiş gibi yapanlar, vatansever miş  gibi yapanlar, Müslüman mış gibi yapanlar, Milliyetçi imiş gibi yapanlar, hizmet ediyormuş gibi yapanlar hayatlarını boşa geçirmişlerdir. Biz Hz. Muhammed (as) a gönül verdik” dedi
 
İmanın, akıl-gönül ilişkisini değerlendiren Müftü Hayri ERENAY: “Sevgili gençler! İman, akıl işi değildir. Çünkü bu ağırlığı akıl çekemez. İman gönül işidir. Sevgi ve aşk işidir. İnsan önce sever ve aşık olur, aşık olduğuna inanır, arkasından tüm varlığını terk eder. Bu nedenle aşık olunan,  idol kabul edilen, hedef kabul edilen şeyin doğru olması gereklidir. Göz kirpiklerinin kontrolünü yapamayan bir faniye kapılıp köle durumuna düşmeyin. Örnek alacağımız yegane şahsiyet Muhammed (as)dır. O hiçbir şeyi ‘mış’ gibi yaşamadı” dedi.
 
Bir dizi nasihatlerde bulunan Müftü Erenay: “Gençler! Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu ve milleti kurtarır gerçeğini asla unutmayınız. Sizlerde geleceğimizin komutanları ve Cumhurbaşkanlarısınız. Sizin içinizden bu millete hizmet edecek nice devlet adamları çıkacaktır. Hedeflerinizi yüksek tutun. Kim derdi ki Rize den göç eden bir ailenin çocuğu bir gün gelecek Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı olacak. Başkomutanlığın ne demek olduğunu kelle koltukta gezerek tüm dünyaya ispatlayan Recep Tayyip Erdoğan da sizin gibi bir Anadolu çocuğu idi. O ki canını hiçe sayarak bu vatanı kurtarmıştır. Bir milletin kurtarıcısı yüz yılda bir gelirmiş. Bu gün bizlerde bu tarihi gerçeği yaşıyoruz. Çünkü o sizleri çok seviyor, vatanını milletini çok seviyor. Sizleri çok sevdiği ve değerli bildiği için 18 yaşındaki gençlerimizi hizmet kervanına katma heyecanını yaşıyor. Çünkü o gençliğe çok güveniyor.
 
Sevgili gençler! Lütfen bu gerçeği idrak ediniz. Sizler vatan hainlerini gözlerinden tanıyasınız diye sizlere emek vermeyi bir görev addediyoruz. Bizler az evvelde söylediğim gibi ‘mış gibi’ yaşamayacağız. Atatürkçüymüş gibi, devrimciymiş gibi, Milliyetçiymiş gibi, dindarmış gibi, Müftüymüş gibi yaşamayacağız. Tüm bu söz konusu izm ler başımızın belası bizim. Bilmediği halde biliyormuş rolüne yatanlar başımızın belasıdır bizim. Oysa bizler, emr olunduğun  gibi dosdoğru ol düsturu gereği yaşamayı gaye edinenleriz.
 
Sevgili gençler hayatınızı doğal yaşayınız. Şayet sosyalizmi savunacaksanız bile adam gibi savunun. Korkmayın. Ateizmi savunacaksanız adam gibi savunun. İslam’ı savunacaksanız İslamcı olmayın Müslüman olun. Cemaatcı, tarikatçı filan olmayın. Bir Allah dostuna gönlünüzü verseniz dahi tarikatçı olmayın. İslamcı ismini kabul etmeyin. Sadece ve sadece Müslüman olun. İslamcı değil, İslam’a inanmış bir Müslüman olduğunuzu söyleyin. Yüz yıllardır bizi bölüp parçalamak isteyen İngilizlerin oyununa gelmeyin. Adınızı tarihe geçirin. Türkiye Cumhuriyeti devletini yüceltin. Bu milleti yeniden ayağa kaldırın ve ikinci Asrı Saadeti yeniden yaşatın”
dedi.
 
Programın sonunda her defasında olduğu gibi öğrencilere  çeşitli kültür yayın eserleri ile para takdimi yapıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.