Tarsus Müftülüğü'nden Kutlu Doğum Konferansı

Tarsus Müftülüğü Kutlu Doğum haftası dolayısıyla 'Hz. Peygamber Tevhid ve Vahdet' konulu konferans düzenledi.

Tarsus Müftülüğü'nden Kutlu Doğum Konferansı

Tarsus Müftülüğü Kutlu Doğum haftası dolayısıyla 'Hz. Peygamber Tevhid ve Vahdet' konulu konferans düzenledi.

19 Nisan 2016 Salı 13:06
Tarsus Müftülüğü'nden Kutlu Doğum Konferansı
Tarsus Müftülüğü tarafından düzenlenen 'Hz. Peygamber Tevhid ve Vahdet' konulu konferansa Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş ve Eskişehir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ejder Okumuş konuşmacı olarak katıldı.
 
Program Tarsus Kaymakamı Bekir Atmaca, Belediye Başkanı Şevket CAN ve tüm Tarsus Protokolü, STK ve siyasi parti temsilcileri ile çok kalabalık bir halk kitlesi katıldı.
Tarsus Kapalı Spor  Salonunda düzenlenen program İstiklal Marşının okunmasının ardından İmam-Hatip Ekrem Aratekin’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından açış konuşması yapan Tarsus Müftüsü Hayri ERENAY" Elbette ki bu haftayı kutlamamızın sebebi, o yüce Resulü daha iyi tanımak ve anlamaktır ve onu hayatımızın her şubesinde kendimize rehber edinmektir.  Muhakkaktır ki insanoğlu onu tanımadıkça, onu sevmedikçe onun yolundan gitmedikçe hiçbir zaman kurtuluşa ermesi mümkün değildir" diyen Müftümüz sözlerine şöyle devam etti:  “Ümmeti’ Muhammed’in kalpleri çeşit çeşit dünyevi  imtihanlarla paramparça edilmiş durumdadır. Bizleri bundan 150 yıl önce masaya oturup kalemleri ile sınırlarımız çizenler  ve çok sayıda ülkelere bölenlerin hırsları halen bitmemiş olsa gerek ki ‘Yetmez’ diyorlar, Sizleri biraz daha parçalayıp bölmemiz lazım diyorlar. Yalnız şunu unutuyorlar;  tüm bu desiselere  maruz kalan Ümmeti Muhammed, Türkü, Kürdü ve Arap’ı ile şunu haykırıyor:  “40 parçaya bölmüş olduğunuz bu yapının hangisinde huzur bıraktınız da yeni parçalamalarınıza huzur getireceksiniz, Arttık bu gidişe dur deme vakti  gelmiştir demez mi?” Evet bu soruyu sormak zorundadır Ümmet’i Muhammed. V bu sorunun cevabını yerinde verdiği zaman benim ülkemin üzerinde oyun oynayanların Tevhid akadidi ile yeniden şekillendiğinde ülkemizin şahlanışı gerçekleşecektir.  Bizler tevhid anlayışını içimize sindirdiğimiz zaman gerçek hürriyete kavuşmuş olacağız. Tvhidi anladığımız zaman Suriye de kıyılan canların hesabını sorma kongresi Cenevre’de değil İstanbul da yapılacaktır. Ne olur yüreklerimizde yıkılmış olan tevhit anlayışını ayağa kaldıralım. Vahdet ruhumuzu yeniden inkişaf ettirelim. Farklı etnik kökenlerimizi zenginliğimiz olarak değerlendirelim bunu ayrıştırma vesilesi  kabul edenlere fırsat vermeyelim. Bizler tevhidin ışığında Vahdeti kurarak  İstanbul’ dan bir mektupla dünya ya adalet serpiştirelim” dedi. 
 
Müftü Hayri Erenay, Programın oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
 
Daha sonra bir konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. Ramazan Altıntaş ise Hz. Muhammed'in alemlere rahmet olarak gönderildiğini, Kur'an-ı Kerim'in canlı bir örneği olduğuna dikkat çekti.
 
"Muhammedî duyguları ve coşkuları insanlara ulaştırmanın derdine düşmüşlerdir"
 
Prof. Altntaş şöyle konuştu: "Asr-ı Saadetten günümüze kadar insanlar her vesileyle onu anmak, anlamak ve onun idrakiyle hayata bakmak üzere kendilerine çok yüksek seviyede vasıtalar vesileler bulmaya çalışmışlardır. Asr-ı saadetten beri onun hasretini yüreklerinde hisseden insanlar bu hasretin vuslata dönüşme özleminde hep beklemişlerdir.  Ta onun ufkuyla başlayan, onun dünyasının değişmesiyle başlayan bu hasret, günümüze kadar inananların yüreklerinde aşk olmuş, sevda olmuş, söz olmuştur. Nitekim onun vefatından sonra Medine kendisine dar gelen sahabelerine bir kısmı Şam'a, bir kısmı bir kısmı Mısır'a, bir kısmı başka diyarlara göçmüşlerdir. Bir kısmı da onun mesajlarını yeni ufuklara taşımak üzere orta Asya'ya, Anadolu'ya, Kuzey Afrika'ya doğru kanat açmış oralara da Muhammedî duyguları ve coşkuları insanları Tevhid ve Vahdete ulaştırmanın derdine düşmüşlerdir."
 
İkinci Konuşmacı Prof. Dr. Ejder Okumuş İse: Kutlu Doğum Haftası İnancımızı ve akidemizi anlama açısından bir eğitim, bir fırsat sürecidir.   Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet konularında Hazreti Muhammed’in hayatından örnekler verdi. Amil, " Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” teması ve “İnsanlığı yüceltmek, insanlığı diriltmek ve insanlığı yaşatmak için gelin birlik olalım!” çağrısı etrafında tüm kardeşlerimizi, daha güzel bir dünya için sevgi, saygı ve merhamet gibi yüksek ahlaki erdemlere sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyoruz. Gelin birlik olalım” dedi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.