Tarsus Müftülüğü panel düzenledi

Tarsus Müftülüğü bünyesinde hizmet veren Tarsus Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Muharrem ayı ve Aşure münasebetiyle tertip edilen etkinliklerin bir diğeri olan “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu panel 12 Kasım 2015 Perşembe günü İlçe Müftülüğü konferans salonunda gerçekleşti.

Tarsus Müftülüğü panel düzenledi

Tarsus Müftülüğü bünyesinde hizmet veren Tarsus Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Muharrem ayı ve Aşure münasebetiyle tertip edilen etkinliklerin bir diğeri olan “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu panel 12 Kasım 2015 Perşembe günü İlçe Müftülüğü konferans salonunda gerçekleşti.

19 Kasım 2015 Perşembe 19:52
Tarsus Müftülüğü panel düzenledi
Grup Sayfamız için

Tarsus Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu nun düzenlediği panel, Kanal Camii Kur’an Kursu Öğreticisi Gülsün Ünal okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İlçe Müftüsü Hayri ERENAY yaptığı açılış konuşmasında, Hz. Peygamber’in Hicretten sonra, şehri oluşturan farklı unsurların birlikte yaşama tecrübelerinin önemine değinerek; “İnsan denince ilk akla gelen hicrettir. Hicret insanlık tarihi ile eşit yaştadır. İlk hicret Hz. Adem ve Hz. Havva annemizin Cennet’ten Dünya’ya gönderilmesidir. İlahi dinlerin korunmasını istediği 5 temel mesele vardır. Bunlar; Aklı muhafaza, nesli muhafaza, malı muhafaza, canı muhafaza ve dini muhafazadır. Bizler millet olarak tarih boyunca, canını, neslini, dinini muhafaza için sığınan herkese kucak açtık, açmaya da devam ediyoruz.” dedi.

Tarihten örnekler verdi. İnanan insanın İslami bir fıtrat sergilemesi gerektiğine değinen Müftü Hayri ERENAY: “Bizler çok fazla rehavet içerisindeyiz. Ümmet perişan olurken, Çocuklarımız sokaklarda uyuşturucu ve terör kurbanı olurken asla duyarsız kalamayız. Allahın huzurunda her bir insanın hesabından her bir insan malumat sahibi olacaktır. Televizyon başlarında futursuzca saatlerce oturarak dizi müptelası olmamızın hesabını nasıl vereceğiz. Tv dizileri kaçmasın diye tüm hayatımızı ona göre dizayn ederken kaçırdığımız vakit namazlarının hesabını nasıl vereceğiz. Oysa yüce dinimiz bir rekat namazı kaçırmanın cezasının dört yüz bin sene cehennem ateşinde acı çekmek olduğunu belirtirken bizler nasılda pervasız olabiliriz. Sizler burada bu programa iştirak edip tüm bu sorunların kaygısını yüreğinde hissederek çare aramak, çıkış yolu bulmak amacıyla geldiniz. İşte bu vesileyle o dehşetli günde rezil rüsvay olanlardan değil, Hz. Muhammet Mustafa’nın müjdesine nail olanlardan olmaktır derdimiz. Sizler buraya, bu programa gelerek safınızı belli ettiniz. Adeta hak katında, kurtuluşa eren Nuh’un gemisindesiniz. Asla kendinizi küçümsemeyiniz, sizler Hz. Muhammed’e sevdalı gönül erlerisiniz. Hepinize tekrar hoş geldiniz diyor Panelist hocalarımıza teşekkür ediyorum'' dedi.

İstiklal Marşı ve Saygı duruşundan sonra panele geçildi. Yavuz Sultan Selim Kur’an kursu öğreticisi Nurcan Özcan Tatlıer moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Yarbay Şemsettin Mahallesi Şadiye Alıcı - Kuran Kursu Öğreticisi Ayşenur Karahan, Birlikte Yaşama Ahlakının Kur’anî boyutunu ele aldı.

Birlik ve beraberlik unsurlarının karşılıklı sevgi ve saygı, selamlaşma, verilen sözü yerine getirme, emanetin ehline verilmesi ve adaletin tesis edilmesi şeklinde olduğunu dile getirdi. Karahan’’dan sonra söz alan Fevzi Çakmak Mh. Merkez Kur'an Kursu Ayşe Korkmaz ise birlikte yaşama ahlakının Hadis literatüründeki örneklerini sundu.

Bu bağlamda ünsiyet kavramına değinen Korkmaz, insanın kendi dışındaki tüm varlıklarla birlikte yaşayabilme gayretinde olması gerektiğini dile getirdi. Hz. Peygamber'in, insana insan olduğu için değer verdiğini dile getirdi. Konuyu İslam Felsefesi açısından değerlendiren Mithat Paşa Kız Kuran Kursu Öğreticisi Hatice Uyğur ise birlikte yaşamanın küresel bir problem olduğuna dikkat çekti.

İnsanların sadece sosyal ihtiyaçları için değil fikri ve ahlaki konularda da birlikte yaşama durumunda olduklarını dile getirdi. Farklı kişilik ve kültürlerle ortak paydada buluşabilmenin, itidal ve adalet hususunda orta yola sahip olmanın ve insanların din- inanç özgürlüğü bilincinde olmasına değinen Uyğur; katlanma ve mecburiyeti içeren toleransa değil, Sahavet ve Cömertliği bünyesinde barındıran “müsamaha”ya sahip olmamız gerektiğine vurgu yaptı.

Son olarak; moderatör Nurcan Tatlıer, birlikte yaşama kültürünün kadîm geleneğimizden ve Asrı Saadet örneklerine değinerek paneli sona erdirdi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.