Tashih-i Huruf Kursu İlk Mezunlarını Verdi

Ordu Müftülüğü bünyesinde İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’nungirişimleri ile 04.11.2013 tarihinde başlayan ve Ordu da bir ilk olan“Tashih-i Huruf” Kursu” ilk mezunlarını verdi.

Tashih-i Huruf Kursu İlk Mezunlarını Verdi

Ordu Müftülüğü bünyesinde İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’nungirişimleri ile 04.11.2013 tarihinde başlayan ve Ordu da bir ilk olan“Tashih-i Huruf” Kursu” ilk mezunlarını verdi.

27 Nisan 2014 Pazar 11:28
Tashih-i Huruf Kursu İlk Mezunlarını Verdi
“Tashih-İ Huruf” Eğitimi İhtisas Düzeyinde…
 
04/11/2013 tarihinde başlatılan İhtisas seviyesinde ki “Tashihi Huruf” kursuna, yapılan sınavla İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar arasından seçilmiş olan 15 Din Görevlisi kursiyer olarak devam ettiler.
 
Kursiyer hocalara, Kuran-ı Kerim Meali, İlmihal, Musiki ve Kıraat dersleri verildi.
 
Altı aylık eğitim döneminde kursiyerlere Kuran-ı Kerim Meali, İlmihal, Musiki ve Kıraat dersleri verildi. “Tashih-i HurufKursu”na devam eden hocaların,  Kuran-ı Kerim Meali dersine İl Müftüsü  Mustafa KOLUKISAOĞLU, İlmihal Dersine Altınordu İlçe Müftü Vekili Saim ŞİRİN, Musiki Dersine Atik İbrahim Paşa (Orta) Camii Müezzini İdris AKDEMİR, Kıraat Dersine Ulu Camii İmam-Hatibi Yunus ÜSTE ve Aziziye (Yalı) Camii İmam-Hatibi Murat SİVRİKAYA öğretici olarak girdiler.
 
“Tashih-i Huruf Kursu” eğitim sürecinde Kıraat-ı Asım-ınHafs Rivayet-i Meharic-i Huruf , Sıfat-ı Huruf, Tecvit Kaideleri ve belirlenen bütün müfredat başarı ile uygulandı.
 
Aylık Eğitimi Tamamlayanlar Sınava Tabi Tutuldular…
 
04 KASIM 2013 tarihinde başlayan “Tashih-i Huruf” kursu altı ay boyunca devam etti. Kursun sonuna gelindiğinde 24 Nisan 2014 Perşembe günü İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’nun nezaret ettiği TrabzonAkçabat Darıca Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Alaattin DERMAN’ın başkanlığında “Tashih-i Huruf Kursu” Hocalarından Yunus ÜSTE ve Murat SİVRİKAYA’dan oluşan sınav komisyonunca kursa devam eden kursiyerler sınava tabi tutuldular.
Yapılan kurs sonu bitirme sınavında başarılı olan İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar Ordu İl Müftülüğünün ilk Tashih-i Huruf kursu mezunu oldular. Kursu başarı ile tamamlayan kursiyerler, bitirme belgelerini İl Müftülüğünde yapılan törenle İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’nun elinden aldılar. Mutlulukları gözlerinden okunan İmam ve Müezzinler, “altı aylık zorlu bir maratonu başarı ile tamamlamanın sevinciniyaşıyoruz ve İl Müftümüze bize böyle çok önemli bir imkânı sağladıkları için minnettarız” diye konuştular.
 
Müftü KOLUKISAOĞLU “ Hem Hocayız, Hem De Talebeyiz”…
 
İl Müftülük makamında yapılan belge töreninde kursu başarı ile tamamlayan kursiyerle hitaben bir konuşma yapan İl Müftüsü KOLUKISAOĞLU konuşmasında şunlara değindi.
“ Bizler ilk emri ‘oku’ olan bir dinin mensuplarıyız. Aynı zamanda bizler, Diyanet İşleri Başkanlığımızın taşra teşkilatı olarak ‘İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere’ kanunla görevlendirilmiş bir teşkilatın mensuplarıyız. Halkımıza yüce Dinimizi anlatırken sağlam bilgi ve donanıma sahip olmamız ve mesleki bilgilerimizi en üst seviyede tutmamız gerekiyor. İl Müftülüğü olarak personellerimize yönelik çeşitli hizmet içi eğitim kursları düzenliyoruz. Her sene bunları planlıyor ve yıl içerisinde uyguluyoruz. Her kademede ki görevlilerimiz mutlaka hizmet içi eğitimden geçiriliyor. Bu anlamda hem hocayız hem de talebeyiz, öğretirken öğrenmeye de devam ediyoruz. Tashih-i Huruf kursumuz devam ederken diğer yandan da 5 hafta süreli bir Kur’an-ı Kerim hizmet içi eğitim kursumuz da tamamlandı.
Tashih-i Huruf kursunda görevlilerimizin var olan bilgileri tazelendi, eksiklikler giderildi. Tashih-i Huruf kursumuzun eğitimi, ihtisas düzeyinde verildi ve çok faydalı olduğu kanaatindeyim.
Tashih-i Huruf kursumuz aynı zamanda Ordu da bir ilk idi. Bu anlamda da başarıyla tamamlanması çok önemliydi hamdolsun bu da gerçekleşti. Ben bu kursumuzda öğretici olarak görev yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.Altı ay gibi uzun bir süre bu kursumuza devam edip sonunda başarılı olan görevlilerimizi de can-ı gönülden tebrik ediyorum. Bundan böyle de görevlilerimizin mesleki standartlarını yükseltmeye yönelik kurslarımız, seminerlerimiz devam edecek. Peygamber efendimiz ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz’ buyuruyor, bizler de yaşadığımız sürece mesleklerimiz gereği hem hoca, hem de talebe olarak ömrümüzün sonuna kadar devam edeceğiz inşallah” diyerek konuşmasını tamamladı. Daha sonra kursu başarı ile tamamlayan İmam ve Müezzinlere,İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU tarafından belgelerinin verilmesiyle tören sona erdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.