Tekinler Kur’an Kursu 4-6 Yaş Gurubu Öğrencilerinden Anlamlı Gösteri

28.04.2014 Tarihinde Erzincan İl Müftülüğü'ne bağlı Tekinler Kız Kur’an Kursu 4-6 yaş grubuna ait öğrencilerin düzenlemiş oldukları programla Konferans salonu anlamlı bir güne şahit oldu.

Tekinler Kur’an Kursu 4-6 Yaş Gurubu Öğrencilerinden Anlamlı Gösteri

28.04.2014 Tarihinde Erzincan İl Müftülüğü'ne bağlı Tekinler Kız Kur’an Kursu 4-6 yaş grubuna ait öğrencilerin düzenlemiş oldukları programla Konferans salonu anlamlı bir güne şahit oldu.

30 Nisan 2014 Çarşamba 22:53
Tekinler Kur’an Kursu 4-6 Yaş Gurubu Öğrencilerinden Anlamlı Gösteri

Konferans Salonunda saat 17.00 ile 19.00 saatleri arasında düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İki minik öğrencinin Kur’an Tilavetiyle devam eden programda Erzincan İl Müftüsü Galip Akın, Salonu dolduran davetlilere hitap etti.“Bu gün burada “her doğan fıtrat üzere doğar, sonra onu ailesi ve çevresi, ya Müslüman, ya Hristiyan ya da Yahudi yapar” hadisinin, çocuklarımızın İslam’ı seven ve onun için bir çaba ortaya koyacak olan çalışmalarını izleyeceksiniz. Çocuklarımızı mutlaka helal duygusu ve helal gıdalarla yetiştireceğiz. Mevlana’nın dediği gibi; “sizler toprağa ne ekerseniz, toprak size onu verecek”. Hayırlı evlatlar isteyecek, hayırlı bir nesil yetiştireceğiz ve Rabbimizden de hayırlı bir son istemeye yüzümüz olacak. Ben sizlere hoş geldiniz diyorum ve yarının büyük değerleri bu sevgili yavrularımızı tebrik ediyorum” dedi.

Müftünün hitabından sonra kürsüye gelen programın hazırlayıcısı ve yöneticisi Tekinler Kız Kur’an Kursu Öğreticisi Latife Aras, davetlilere program hakkında ve öğrencilerin eğitim ve yetiştirilmesine dair bir konuşma yaptı.

Konuşmasında; “Bizler bu gün burada Tekinler Kız Kur’an Kursu olarak, sevgili Peygamberimizin Kutlu Doğum’ unu O’nun minicik Ümmetleri ile anarak, çocuklarımızın altı aylık gibi kısa bir sürede aldıkları manevi eğitimin meyvelerini siz değerli konuklarımızla paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz.

Programımız, ailenin en küçük ferdleri olan, yeryüzünün halifesi olmaya namzet, Allah ve Resûlü’nün emaneti olan çocuklarımızın, bizlerin dünya ve ahiret için en hayırlı birer sermaye olduklarına dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Onlar; dünya ve ahiret saadeti için geç kalmadan keşfetmemizi sağlayacak, dini duyarlılıklarının, ahlaki eğitimlerinin, karakter oluşumlarının gelişmesine yönelik ailelerimize bir reçete mahiyetindedirler.

Biraz sonra izleyerek şahit olacaksınız ki, çocuklarımızda ne cevherler, ne kabiliyetler ve güzellikler var. Bizler bu güne kadar hep çocuklarımızı sokağa terk ederek, oyunlarla meşgul ederek ya da tv ekranlarına hapsederek onları meşgul ettik, zihinlerini boş şeylerin işgaline izin verdik. Hâlbuki İmam-ı Azam’lar, Abdülkadir Geylani’ler, Fatih Sultan Mehmed’ler, Mehmed Akif Ersoy’lar ve onlar gibi nice büyüklerimizin adları bu gün rahmetlerle anılıyor ve onlardan özentiyle bahsediliyorsa, bu onların aldıkları özgün eğitimin ve anne-babaların çocuklarına karşı vazifelerini yerine getirmeleri nedeniyledir.

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) “Ağaç yaş iken eğilir” buyurarak çocuk eğitimine dikkatlerimizi çeker. Bu gün pedagoglar da bunu desteklemektedirler. İlmî veriler kişilik gelişiminin %80’inin 0-7 yaşları arasında şekillendiğini ortaya kömüştür. Kadîm medeniyet tarihimizde “Sibyan Mektepleri” vardı. Bu mekteplerde 7 yaş öncesi karakter eğitimi tamamlanırdı. “Bir kişi yedi’ sinde ne ise yetmiş’ inde de odur” atasözümüz gereğince kendileri küçük olan çocuklar, aslında BİZİM EN BÜYÜK MESELEMİZ’dir.”
dedi.

Daha sonra sahne alan minik öğrencilerden oluşan “Dualarımız Gurubu” ezberledikleri dualarla ve “Ellerim Küçük Daha” ilahisiyle sahnede izleyicilere duygulu anlar yaşattılar.

“Ayet ve Meali Ezber Grubu” ezberledikleri ayetler ve meallerini okudular. “Öğretmenim Dedi ki” ilahisini seslendirdiler.
“Hadis-i Şerif Okuma Grubu” sahne aldı, hadisler okudular, koro halinde ilahiler söylediler. Hatim duası yapıldı ve “Madalya Töreni” ile program sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.