Tuşba Müftülüğü kutlu doğum faaliyetleri

Van Tuşba Müftülüğü kutlu doğum faaliyetleri.

Tuşba Müftülüğü kutlu doğum faaliyetleri

Van Tuşba Müftülüğü kutlu doğum faaliyetleri.

23 Nisan 2015 Perşembe 00:53
Tuşba Müftülüğü kutlu doğum faaliyetleri
Grup Sayfamız için

T
TUŞBA MÜFTÜLÜĞÜ KUTLU DOĞUM HAFTASI  MÜNASEBETİYLE  YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE BİR PANEL DÜZENLEDİ
    

Tuşba müftülüğü, kutlu doğum haftası münasebetiyle yüzüncü yıl üniversitesinde “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama ahlakı’’  konulu  bir panel gerçekleştirdi. Yoğun katılımın yaşandığı Panele İlahiyat fakültesi Öğretim Üyeleri; Prof. Dr.  Ömer Pakiş, Prof. Dr.  İsa Yüceer,  Prof. Dr. Abdulhakim Yüce, Van İl müftüsü Nimetullah  Arvas konuşmacı olarak katıldı.  
             
Yüzüncü yıl üniversitesi Cengiz Andıç konferans salonunda gerçekleştirilen programa Tuşba Kaymakamı Musa Sarı, Ziraat fakültesi dekanı Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi, ilahiyat fakultesi dekan yardımcısı Yrd. Doç. Edip Yımaz, öğretim görevlileri, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı. Okunan Kur’an-ı Kerim ile başlayan program Tuşba müftüsü Zahit Demirel’in açılış konuşmasıyla devam etti. Müftü Demirel,  konuşmasında katılanları selamladıktan sonra şunları söyledi; “ İslam dinini en güzel şekilde yaşayabilmek için Hz. Peygamberin çok yönlü bilinmesine ve insanlık için bıraktıklarını yaşamakla mümkündür ” dedi.
           
Panelin başkanlığını yürüten Prof Dr. Ömer Pakiş, sunuş  konuşmasında “farklılıkları zenginlik olarak görebilme herhalde yaşadığımız şu günlerde bütün dünyanın ve özelliklede zihnen ve fikren param parça olmuş İslam coğrafyasının en fazla eksikliğini hissetiği ve özlem duyduğu kavram olması gerekir” dedi.  

              
Panelde ilk konuşmacı olarak konuşan  Van müftüsü Nimetullah arvas , birlikte  yaşamanın sorunlarından bahsederek şunları söyledi; “ yaptıklarımızın ve söylediklerimizin doğruluğunun ölçüsü asrı saadette ve sonraki dönemlerde birlikte yaşamanın ancak Hz. Peygamberi sevmekle başarılabilir. Sevgisizlik problemi günümüz ihtilaflarının en baştaki sebebidir” dedi.
            
Prof. Dr. İsa Yüceer ise, İslam coğrafyasında yaşanan sorunlara dikkat çekerek HZ. Peygamberi tarihi bir kişilik olarak değil getirdikleri ile ve mesajlariyle öğrenmenin gerekliliğine vurgu yaptı.
           
Prof. Dr. Abdulhakim Yüce ise, problemleri asgariye indirmiş bir dünyayı yaratmanın imkânından söz ederek şunları söyledi; “farklılıklarımızı ötekileştirici bir unsur olarak değil, bütünleştirici bir unsur olarak görmemiz gerekir”  dedi. Program üniversite öğrencileri arasında yapılan yarışmaların ödülleri verildikten sonra sona erdi.
 

****
TUŞBA MÜFTÜSÜ ZAHİT DEMİREL KREDİ YURTLAR KURUMUNDA KONFERANS VERDİ

Tuşba’da Kutlu doğum haftası münasebetiyle Tüşba müftülüğü ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu tarafından, yurtta  kalan kız öğrencilere yönelik program düzenlendi.

17 nisan Cuma günü saat 19.00’da Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) konferans salonunda gerçekleştirilen programa Tuşba  Müftüsü Zahit Demirel,  KYK Bölge Müdürü Mehmet Bilici, KYK Müdür Vekili Oktay Durmaz ,yurt çalışanları, kur’an kursu öğreticileri ve yurtta kalan öğrenciler katıldı.

Tuşba müftüsü zahit Demirel’in konuşmacı olarak katıldığı programda semazen gösterisi, ilahi ve şiirler okundu. Yoğun katılımın yaşandığı programda Açılış konuşması yapan KYK Bölge Müdürü Mehmet Bilici; Kutlu doğum haftasının önemine vurgu yaparak emeği geçenlere teşekkür etti.    

Daha sonra Tuşba Müftüsü Zahit Demirel tarafından “ Hz. Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı ” konulu konferans verildi.  Müftü Demirel konuşmasında birlikte yaşamanın önemine dikkat çekerek sahabe hayatından örnekler verdi. Kredi yurtlar kurumu tarafından Verilen ikramın ardından program sona erdi.

****
 
TUŞBA MÜFTÜSÜ GENÇLERLE CAMİDE BULUŞTU

Tuşba Müftüsü  Zahit Demirel, kutlu doğum haftası münasebetiyle  Hz. Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı üzerine Turgut Özal lisesi öğrencilerine konferans verdi.

Turgut Özal Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Kutlu doğum programı imam Şafii camisinde tuşba müftüsü Zahit Demirel, cami görevlileri, okul idaresi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  Öğrencilere Hz. Peygamber ve birlikte yaşama ahlakının anlatıldığı programa öğrencilerin ilgisi yoğundu. İmam Şafii camisinde öğrencileriyle bir araya gelen Tuşba Müftüsü zahit Demirel öğrencilere birlikte yaşama ahlakı üzerine bilgi verdi. Öğrencilerin ilgi ile takip etiği programın sonunda müftülük tarafında gül, hadis kartelâsı ile  “peygamberimiz ve ona karşı görevlerimiz” kitabı dağıtıldı.
 
Programdan sonra müftü Demirel ve beraberindeki ekiple Turgut Özal Anadolu Lisesi ziyaret edildi. Okul müdürü Kamuran Gürbüzü ziyaretten sonra müftü Demirel ve beraberindeki ekip öğretmenler odasında öğretmenlerin kutlu doğum haftalarını kutlayarak   gül ve kitap dağıttı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.