Tuşba Müftülüğü'nden 'Ehl-i Beyt sevgisi' konulu program
Van Tuşba İlçe Müftülüğü'nce bayanlara yönelik düzenlenen “Ehli Beyt Sevgisi” konulu program Semerkand Kültür Merkezinde yapıldı.

Programa katılan Tuşba İlçe Müftüsü Zahit DEMİREL muharrem ayı ve aşure gününün önemine değindi. Demirel, “Müslümanların birbirleriyle kaynaşmaları, birbirlerini sevmeleri, bir araya gelmeleri için binlerce sebep vardır. Hz. Peygamber'in 'müminler birbirini sevmede, birbirine yakınlıkta, şefkat gösterip birbirlerini koruyup kollamada bir vücut gibidirler' buyurması Müslümanların kaynaşması, birlik ve beraberliği için yeterli sebeptir” dedi.

Müftü Demirel, Muharrem ayının ve Aşure Günü'nün tüm insanlığa sevgi ve hoşgörü getirmesini temenni ederek, bu mübarek ayı en iyi şekilde değerlendirmek gerektiğini de sözlerine ekledi.Ayrıca programda aşure ikramında bulunan Tuşba Belediye Başkanı sayın Dç. Dr. Fevzi ÖZGÖKÇE'ye teşekkür etti.

Program Tuşba İlçe Müftülüğü personellerinde Sümeyya YAPICI’nın organizesi, A.Gazi K.K.Öğrt. Mücella TAPAN’ın sunumu ve ardından Esra Gümüş EKİCİ’nin Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan Van Din Hizmetleri Uzmanı Sema GÖKBAYIR, Hz. Aişe ve Hz. Fatıma’nın hayatlarından kesitler vererek aşureyi aile üyelerine benzetti. Aşurenin tam kıvamında olması için aile üyelerinin birbiri ile ilişkilerinin Kur'an ve sünnet çerçevesinde uyum içerisinde olması gerektiğine değindi.

Katılımın yoğun olduğu programda konferans veren Tatvan Merkez Kuran Kursu Öğreticisi Suphiye GÜL Hz Hasan ve Hüseyin’i yetiştiren Hz Fatıma ve Hz.Ali’nin aile hayatlarına dem vurarak onların evlilikleri ile günümüz evliliklerini karşılaştırdı. Gül, “Boşanmaların artmasının sebebi annelerin çocuklarına verdiği eğitimdeki eksikliklerdir. Ehli beyti sevmek onların hayatlarını hayatımıza aktarmaktır. Onların İslam’ı yaşayışındaki samimiyeti kendi hayatlarımıza aktarabilirsek aile saadetini elde etmiş oluruz” dedi.

Muharrem ayının bize ve tüm insanların birlik ve beraberliğine vesile olması için ve tüm Müslümanlar olarak Ehl-i Beyt gibi İslam’ı en güzel şekilde yaşayıp çocuklarımızı da bu minval üzere yetiştirmemiz için örnekler sundu.

Kur'an Kursu Öğreticilerinden Esma MANTAŞ’ın ezgileri ile devam eden program aşure dağıtımı ile son buldu.

Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol