Ünye Müftülük Sitesi'nin yeri belli oldu!

Ünye Belediyesi tarafından 2014 yılında Müftülük Sitesi yapılması için Ünye Müftülüğü'ne tahsis edilerek tapusu alınan, daha sonra Kentsel Dönüşüm Projesi içindeki alana giren Garaj Cami karşısında Kamyon Garajı olarak bilinen alanda Müftülük Sitesi'nin proje kapsamında yapılacağı açıklandı.

Ünye Müftülük Sitesi'nin yeri belli oldu!

Ünye Belediyesi tarafından 2014 yılında Müftülük Sitesi yapılması için Ünye Müftülüğü'ne tahsis edilerek tapusu alınan, daha sonra Kentsel Dönüşüm Projesi içindeki alana giren Garaj Cami karşısında Kamyon Garajı olarak bilinen alanda Müftülük Sitesi'nin proje kapsamında yapılacağı açıklandı.

27 Nisan 2015 Pazartesi 11:01
Ünye Müftülük Sitesi'nin yeri belli oldu!
 
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Kentsel Dönüşüm Projesi içerisinde özel mülkiyetlerin olduğunu, hak sahiplerin hiç birisinin hakkına zarar gelmeyecek şekilde projelendirme yapılacağını söyledi. 
 
"Bu proje içinde Müftülük Sitesi birkaç metre ileride ya da geride olabilir. Ancak alanın içinde kendisine yakışan bir yerde olması planlanmakta" diyen Başkan Çamyar, "Müftülüğümüz de dahil tüm hak sahiplerimizin hakkını koruyabilecek olan bütüncül bir proje ortaya çıktığında, hangi mimari modelde olacağını biz belirlemek suretiyle Müftülük Sitesi de o alan içinde yerine kavuşmuş olacaktır." dedi.
 
Ünye'de 2014 yılı ocak ayında eski Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu tarafından Ünye Garaj Camii karşısında bulunan ve Kamyon Garajı olarak tabir edilen alan, içinde sosyal alanlarında bulunacağı Müftülük Sitesi yapılması için Türkiye Diyanet Vakfı 'na tahsis edilerek, dönemin İlçe Müftüsü Aydın Yığman'ın çabalarıyla tapusu alınmıştı.
 
Ünye Müftüsü Aydın Yığman'ın İstanbul Beyoğlu'na atanmasının ardından 11 ay vekaleten yürütülen Ünye Müftülüğünde Müftülük sitesinin başlatılması için yeni müftünün gelmesi beklendi. Geçen zaman içerisinde Ünye'de Kentsel Dönüşüm Projesi hayata geçirilince Müftülük sitesi yapılması için tahsis edilen arazi de Kentsel Dönüşüm Projesi içerisine girdi.
 
Ünye'ye Müftü olarak atanıp görevine başlayan Vedat Başsan, Ünye Müftülük Sitesi konusunun Ünye'de göreve başlamadan önce kendine bildirildiğini ve göreve başladığı günden bu yana konunun takipçisi olduğunu belirtmişti.
 
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, konuya ilişkin gazetemize özel yaptığı açıklamada, Ünye Müftüsü Vedat Başsan'ın Müftülük Sitesi yeriyle ilgili kendisiyle görüştüğünü, Müftülük Sitesi'nin yine bu alana yapılacağını söyledi.
 
- Kentsel Dönüşüm alanının projelendirilmesi için ödenek bekleniyor -
 
Müftülük Sitesi'nin de içinde yer aldığı Ünye Kentsel Dönüşüm alanıyla ilgili önce projelendirme yapmaları gerektiğini, projeyi hazırlamak için de ödeneğin tahsis edilmesi gerektiğini belirten Başkan Çamyar, şunları söyledi:
 
"Pazaryeri, Minibüs Garajı'yla birlikte diğer alanların tamamını kapsayan 84 dönümlük alan 1/1000'lik ve 1/5000'lik imar planlarında özel proje alanı olarak işaretlenmiş durumda. Çevre Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürümüz Vedat Bey'in önündeki dosyamız içerik itibariyle imzaya hazır halde. Öncelikle Bakanlık bize bu alanın projelendirilmesiyle ilgili ödenek tahsis etmesi gerekmektedir. Bu rakam elimize ulaştığında bir bütün halinde 84 dönümün tamamını projelendirmeyi planlıyoruz. Bunun içerisinde 2015 yatırım programında olan Kültür Sarayı da olacak. Yine Orta Meydan düzenlemesi de bunun içinde olacak. Yan taraflara yapılması planlanan ticari bölgede bu projenin içinde olmuş olacak."
 
- Hak sahiplerinin hakkına zarar gelmeyecek -
 
Başkan Çamyar, Ünye Müftülük Sitesi olmak üzere özel mülkiyete konu olan yerlerin de Kentsel Dönüşüm Projesi içinde yer aldığını, hak sahiplerinin hiç birisinin hakkına zarar gelmeyecek şekilde projelendirme yapılacağını belirterek, şu bilgiyi verdi:
 
"Kültür Sarayımızın da içinde bulunduğu bu alan bir bütün haline projelendirilmiş olacak. Alanın içinde özel mülkiyete konu yerler de var. Müftülük Sitesi olarak ayrılmış olan yer de var. Hak sahiplerinin hiç birisinin hakkına zarar gelmeyecek şekilde bir projelendirme yapılacak. Bu proje içinde Müftülük Sitesi birkaç metre ileride ya da geride olabilir. Ancak alanın içinde kendisine yakışan bir yerde olması planlanmakta. Dolayısıyla müftülüğümüz de dahil tüm hak sahiplerimizin hakkını koruyabilecek olan bütüncül bir proje ortaya çıktığında, hangi mimari modelde olacağını biz belirlemek suretiyle Müftülük Sitesi de o alan içinde yerine kavuşmuş olacaktır."
 
Çamyar, Kentsel Dönüşüm Projesi çalışması kapsamında ilk etapta Kültür Sarayı'nın içinde bulunduğu Kapalı Pazar alanında çalışmaların yakın dönemde yapılacağını, projenin bu etabını tamamladıktan sonra diğer etaplarla ilgili düzenlemelerin ileriye dönük yapılacağını sözlerine ekledi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.