Üsküdar Müftülüğü'nden evlilikte iletişim konferansı

Üsküdar Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından "Müftülük Buluşmaları" kapsamında tertiplenen “Evlilikte Iletişim Ve Problem Çözme” konulu konferans, müftülük konferans salonunda gerçekleştirildi.

Üsküdar Müftülüğü'nden evlilikte iletişim konferansı

Üsküdar Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından "Müftülük Buluşmaları" kapsamında tertiplenen “Evlilikte Iletişim Ve Problem Çözme” konulu konferans, müftülük konferans salonunda gerçekleştirildi.

19 Mayıs 2015 Salı 15:53
Üsküdar Müftülüğü'nden evlilikte iletişim konferansı

Grup Sayfamız için

Evlilik kurumunu zedeleyen nedenlerden birine parmak basan Üsküdar Aile ve Dini Reherlik Bürosu “birçok evlilik iletişim eksikliği ve hatalarının kurbanıdır” diyerek 5. büyük programını Aile haftası dolayısıyla yine alanında uzman olan bir konukla sahne aldı.

16.05.2015 Cumartesi günü saat 19.30'da yapılan programa Üsküdar ve çevre ilçelerden seçkin konuklar katıldı.

Kırklar Kız Kur’an Kursu Öğreticisi Nurdan SUBAŞI’nın sunduğu program, Çilehane Camii görevlisi Ferruh EREL’in Kur’an-ı Kerim tilâvetiyle başladı.

Açılış konuşmasını Üsküdar Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Koordinatörü Vaiz Selva ÖZELBAŞ hanımefendi yaptı.

ÖZELBAŞ  “Müftülük Buluşmalarının yeni bir halkasında bugün yine çok değerli bir konuğumuzu, Aile ve Evlilik Terapisti olan Psikoterapist, Uzman Danışman Ani ERYORULMAZ hanımefendiyi ağırlıyoruz. Kendilerine programımıza renk verdiği için ekibimiz adına çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Ayrıca 15/21 Mayıs Aile Haftası münasebetiyle Yılın Ailesi olarak Aile Büromuz, YENİYURT ailesini seçmiştir, kendilerini tebrik ediyor, aile saadetlerinin devamını diliyoruz” diyerek hediye takdim etti.

Sunucu Nurdan SUBAŞI, şehir dışında bulunan ve programa tebriklerini gönderen Üsküdar Müftüsü Mehmet Vefa ÖZDEMİR’in selamını konuklara ilettikten sonra Uzman Danışman Psikolog Ani ERYORULMAZ’ın kısa bir biyografisini okuyarak sahneye davet etti.

Psikoterapist, Aile ve Evlilik Terapisti Ani ERYORULMAZ, “Evlilikte Iletişim Ve Problem Çözme” konusu üzerine görsel sunumu konuklar tarafından beğeniyle izlendi.

ERYORULMAZ, Ebeveyn ego durumu, kendi ebeveynlerimizden kaydettiğimiz davranış, düşünce ve duygular, Anneden ve babadan görülen ve duyulan verilerin içselleştirilmesi, dışarıda olan olaylara karşı gösterilen tepki ve duyguların içsel kayıtları hakkında bilgiler vererek Çocuk ego durumunun “kişinin yaşamla baş etmek için öznel bir algılamaya dayalı olarak kendi malzemesiyle verdiği tepkilerdir; çocukluktan izler taşıyan duygu, düşünce ve davranış örüntüleridir. Bireyin çocukluk döneminden geri çağırdığı ve yaşadığı bir dizi davranış, düşünce ve duygulardır.” dedi.

Geçmişe dönüklük, merak, spontanlık, yaratıcılık, ben merkezcilik konusunuda işleyen Ani ERYORULMAZ Tamamlayıcı transaksiyonlar meselesini iletişimde bulunan iki kişinin her birinin yalnızca bir ego durumundan hareket ettiği ve uyarıyıcıyı gönderenin karşısındaki kişide hedeflediği ego durumundan tepki aldığı transaksiyon olarak ele alarak, tranaksiyonlar tamamlayıcı olduğu sürece, iletişim sonsuza kadar sürebilir.” dedi.

İletişim kuralımız, Özgüvenimiz, endişelerimiz, korkularımız, Yüz ifadelerimiz, göz kontağımız, hareketlerimiz, vücut duruşu fiziksel mesafe ve  giyim-kuşam hakkında da örneklemeler veren Uzman Danışman, Reflektif cevap vermeyi ne zaman kullanmalı sorusuna

-karşınızdakini anladığınızı göstermek için.

-anlayıp anlamadığınızı kontrol etmek için.

-karşınızdakinin duygularını onayladığınızı veya değer verdiğinizi göstermek için.

-karşınızdaki kendisini anlamaya çalışıyorsa.

-karşınızdakinin duygu ve düşüncelerini ifade etmesini kolaylaştırmak için.

-karşınızdaki bir karar vermede zorlanıyorsa

-sizinle aynı fikirde olmadığını düşündüğünüzde, karşınızdakinin fikirlerinden emin olmak için.

Reflektif cevaplar verilir dedi.

Konuklar tarafından gelen soruları da yanıtlayan Ani ERYORULMAZ daha sonra okuyucularına “ Aile ve Rehberlik Bürosunda hediye edilen “EYVAH BOŞANIYORUM” adlı kitabını imzaladı.

 “EYVAH BOŞANIYORUM” adlı kitapta ERYORULMAZ, boşanmalı mıyım, boşanmamalı mıyım? Çocuklarınız varsa ve boşanma bir seçenek olmuşsa önce kendimizi ve evliliğimizi mi, yoksa onları mı düşünmeliyiz? Sadece çocuklar için bir evliliği sürdürmek ya da sürdürmemek ne kadar doğru? Ya yeniden evlenmek? Umut mu? Kâbusa dönüşebilir mi? Boşanmadan sonra mutlu ilişki, mutlu evlilik var mı? Niye yeniden evlenmek istiyoruz? Eski evlilikte yaşananlar, bu evlilikte de yaşanabilir mi? Çocukluk yaraları ne demek? Yeniden evlenebilmek ve mutlu bir ilişki için bu yaralar nasıl iyileştirilir? Yas tutma süreci neden gereklidir ve sağlıklı yas nasıl tutulur? Siz yeniden evlenince çocuğunuza ne olacak? Yamalı bohça ailenin biyolojik aileden farkı ne? Çocuklar bu süreçten nasıl etkilenir ve sağlıklı bir yamalı bohça aile kurmanın yöntemleri nelerdir?

Günümüzde neredeyse iki evlilikten birinin boşanmayla sonuçlandığı, boşanan bireylerin yeniden evlendiği ve bu nedenle de çocukların artık biyolojik aileleri kadar daha farklı aile yapılanmalarında yaşamalarından yola çıkarak klinik deneyimlerini, boşanma ve boşanma sonrası yeni bir yaşama geçişin psikolojisini bu kitapta anlatıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.