Uzman Vaiz Eker'den ''Sünnet-i Seniyye'' konferansı

Samsun-İlkadım Müftülüğünde Uzman Vaizi Dr. Celal EKER’den Samsun-İlkadım’da “SÜNNET-İ SENİYYE” Hakkında Konferans.

Uzman Vaiz Eker'den ''Sünnet-i Seniyye'' konferansı

Samsun-İlkadım Müftülüğünde Uzman Vaizi Dr. Celal EKER’den Samsun-İlkadım’da “SÜNNET-İ SENİYYE” Hakkında Konferans.

17 Mart 2015 Salı 15:05
Uzman Vaiz Eker'den ''Sünnet-i Seniyye'' konferansı
Grup Sayfamız için

Samsun-İlkadım Müftülüğünde Uzman Vaiz olarak görev yapan Dr. Celal EKER, 16.Mart.2015 Pazartesi günü saat: 09.30’da Samsun Müftülüğü Konferans Salonunda İlkadım Müftülüğünde görev yapan Camii Görevlilerine slayt eşliğinde “SÜNNET-İ SENİYYE” hakkında konferans verdi.

Dr. Celal EKER, konuyla ilgili olarak özetle şunları ifade etti: “Sözlükte “”yol” anlamına gelen sünnet, ıstılahta ise “Hz. Peygamber (s)'in söz, fiil ve takrirlerinin bütününü ifade eden terimdir. Kur'ân-ı Kerim'den sonra ikînci ana kaynaktır. Fıkıh usulünde delil olarak kullanılan sünnet, Hz. Peygamber (s)'den geliş şekline göre; söz, fiil veya tasvip (takrir) olmak üzere üçe ayrılır. 1. Kavlî sünnet: Hz. Peygamber (s)'in çeşitli vesilelerle söylemiş olduğu sözlerdir. 2. Fiilî sünnet: Hz. Peygamber (s)'in namaz kılışını ve haccedişini örnek verebiliriz. 3. Takriri sünnet: Hz. Peygamber'in görüp işittiği bir işe karşı çıkmaması ve onu kabul etmesidir. Sünnetin, Kur'ân-ı Kerim'den sonra, ikinci asli delil olduğunda görüş birliği vardır. Bu yüzden Hz. Peygamber (s)'e nispeti sabit ve sahih olan sünnetin gereğine göre amel etmenin vücubu üzerinde bütün bilginler ittifak etmiştir. Onlar, bu konuda Rasûlüllah (s)'a itaatı emreden, onu sevmenin Cenab-ı Hakkı sevmek olduğunu bildiren, ona karşı gelenlere şiddetli tehditler bildiren âyetlere dayanırlar. "Allah'a itaat edin, Rasûle itaat edin ve kötülüklerden sakının" (Mâide, 92). "Kim Rasûle itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur" (Nisâ, 80). "Peygamber, size ne verdiyse onu alın ve size neyi yasakladıysa; ondan da sakının. Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı çetindir" (Haşr, 7).”

Konferansın sonunda Dr. Celal EKER, 18.Mart’ın Çanakkale zaferinin yıldönümü olması münasebetiyle şehitlerimizi, merhum gazilerimizi ve Devlet büyüklerimizi rahmetle andıktan sonra; başta İlkadım Müftüsü olmak üzere, Müftülük daire personeline ve kendisini sabırla dinleyen tüm Camii Görevlilerine teşekkür etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.