Vakfıkebir'de, Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk Konulu Seminer

Vakfıkebir'de, "Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk" Konulu Seminer

Vakfıkebir'de, Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk Konulu Seminer

Vakfıkebir'de, "Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk" Konulu Seminer

23 Mart 2015 Pazartesi 18:02
Vakfıkebir'de, Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk Konulu Seminer
Grup Sayfamız için


 
Kişisel Gelişim Uzmanı ve Tarihçi – Yazar Mustafa Turan, Vakfıkebir Gençlik Merkezi'nde, "Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk" Konulu Seminer Verdi.
 
Vakfıkebir İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen “Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk” konulu seminerine Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Gençlik Merkezi Müdürü Mustafa Turupçu, Kur'an kursu öğreticileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldılar.
 
Kişisel Gelişim Uzmanı ve Tarihçi – Yazar Mustafa Turan'ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde kısa bir açılış konuşması yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, "Evliliğin maddi boyutlarını ve yönleri öne çıkaranlar, manevi yönlerinden istifade edemezler. Beklediklerini de boşa çıkarırlar. Bekledikleri de olmayınca hayal kırıklığına uğrarlar. Bu durum bugün toplumumuzun kanayan bir yarasıdır. Mustafa Turan hocamızın uzmanlık alanlarından biri de aile seminerleri veriyor olmasıdır. Kendisinden bu anlamda istifade edelim istedik. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum" dedi.
 
Ardından Tarihçi – Yazar Mustafa Turan katılımcılara, sunumlarla desteklediği “Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk” konulu seminerini sundu.
 
Evlilikte ve aile yuvasında huzur ve mutluluğun şifresinin, 4 S ve 2 Z şeklinde formüle edilebileceğini, bunlarında sevgi, saygı, sabır, sadakat; devamında ise zerafet ve ziyafet olarak açıklanabileceğini vurgulayan Yazar Mustafa Turan şunları söyledi:
 
"En basit bir aletin dahi kullanma klavuzu olur da, aile kurumunun nasıl çalışacağına dair bir kullanma klavuzu olması gerekmez mi?..."
 
Aile bir toplumun çekirdeğidir. Aile kurumu ne denli sağlam olursa toplumda o denli huzurlu ve sağlam olur. Kişinin mutlu bir hayat sürmesi için, mutlu ve huzurlu bir aile yuvası kurması gerekir. Bu aynı zamanda insan neslinin devamlı olması için, Cenâb-ı Allah'ın da bir kanunudur. Aile eğitimli ve mutlu olmalı ki, o ailenin yetiştirdiği çocuklar da mutlu ve başarılı olsunlar. En basit bir aletin dahi kullanma klavuzu olur da, aile kurumu gibi, toplumun en temel bir kurumunu oluştururken, bu kurumun da nasıl çalışacağına dair bir kullanma klavuzu olması gerekmez mi? İdeal bir eş, iyi bir anne baba nasıl olunur? Ailede huzur ve mutluluk nasıl sağlanır? Çocuklar nasıl eğitilir? Nasıl eğitilirse anne babaya, İslam'a, vatana ve millete yararlı evlatlar olurlar? sorularına cevap verecek eşlere de birer 'aile klavuzu' elbette gerekecektir. Öyleyse karı koca adayları genç çiftler, evlilik öncesinde mutlaka bir aile eğitimi görmelidir ki, sağlıklı bir aile yuvası kurabilsinler.
 
"Aile ile ilgili yapılan araştırmalarda, araştırmacılar mutlu ailenin üç sırrını keşfetmişlerdir..."
Çocuklarımızın gönülleri ve fikirleri ne kadar fukara ise, hem fikirleri hem de davranışları o oranda ukalâ olacaktır. Tüm ahlaki değerlerin aşındığı bir ortamda, huzurlu ve mutlu bir yuvamız, iyi bir eşimiz, başarılı ve ahlaklı çocuklarımız varsa, biz aile fertleri olarak Yaratanımıza ne kadar şükretsek yine azdır. Anne baba bilinçli, çocukları da edepli ve başarılı ise, işte o zaman, ailemiz ideal ve farklı bir aile demektir.
 
Aile ile ilgili yapılan araştırmalarda, araştırmacılar mutlu ailenin üç sırrını keşfetmişlerdir. Bu üç sırdan birisi, beraber zaman geçirmek, ikincisi eşlerin yeri geldikçe birbirini takdir edip yüceltmesi, üçüncüsü de hizmet davranışı yani ev işlerinde erkeğin kadına yardımcı olması. Bu üç madde de sevginin ve fedakarlığın en bariz resmidir. Evlilikte fedakarlık şarttır. 'Kocam beni seviyor mu? Nereden anlayabilirim? diyen bir kadına Shakespeare şu cevabı vermiştir: 'Senin için yaptığı fedakarlıklara bak'
 
"Evlilikte mutlu yuvaya sahip olmanın yolu, iş ile eş arasındaki uyumu sağlıklı götürmekten geçtiğini bilmek gerekir..."
Evlilikte mutlu yuvaya sahip olmanın yolu, iş ile eş arasındaki uyumu sağlıklı götürmekten geçtiğini bilmek gerekir. İşini ön plana alan ve eşi ile çocuklarını ihmal eden bir baba, hiç biz zaman mutluluğun tadını tadamayacaktır. Bir çok fabrika sahibi olabilirsiniz, binlerce işçi de çalıştırabilirsiniz, ama şu dünyada mutlu bir yuvadan ve hayırlı evlat yetiştirmekten daha büyük bir servet var mıdır acaba?
 
Evlilikte ve aile yuvasında huzur ve mutluluğun şifresini, 4 S ve 2 Z formülü ile izah ediyoruz. Sevgi, saygı, sabır, sadakat; devamında ise, zerafet ve ziyafet. Bu değerler birbirine sıkı sıkıya bağlı altı katlı bir bina gibidir. Bunlardan birisini çekip alırsanız, o bina ayakta kalamaz. Sevgisiz saygı, saygısızda sevgi olmaz. Sabır ve sadakat de birbirini tamamlar."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.