Vakfıkebir'de Vaaz Kursu tamamlandı

Vakfıkebir'de Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Seminerini Tamamlayan Din Görevlilerine Belgeleri Verildi

Vakfıkebir'de Vaaz Kursu tamamlandı

Vakfıkebir'de Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Seminerini Tamamlayan Din Görevlilerine Belgeleri Verildi

02 Aralık 2014 Salı 15:00
Vakfıkebir'de Vaaz Kursu tamamlandı
Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nce 10-27 Kasım 2014 tarihleri arasında üç hafta süreyle  merkez ve mahalle camilerinde görev yapan din görevlilerine yönelik  düzenlenen, "Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu" nu başarı ile tamamlayan görevlilere belgeleri verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hizmet İçi Eğitim Kursları çerçevesinde; din hizmetlerinin kalitesini artırmak, din görevlilerinin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek, yeni doğan ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte personelin bilgilerini yenilemek ve vaaz sunma becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen, "Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu"na, Vakfıkebir İlçe Müftülüğü'nde görevli 17 İmam-Hatip katıldı.
 
İlçe Vaizi Osman Öztürk tarafından Merkez Kur'an Kursunda üç hafta süreyle verilen semineri  tamamlayan din görevlileri, seminer sonunda İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ve İlçe Vaizi Osman Öztürk beraberinde yemekte bir araya geldiler.
 
Burada kısa bir konuşma yapan Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, yeterli bilgi, beceri ve donanıma sahip, mesleğinde sürekli kendini yenileyen din görevlilerinin, cemaatiyle yüz yüze yapacağı vaaz ve sohbetlerinin, hem görevliler, hem de cemaat açısından çok daha olumlu sonuçları ve yansımaları olacağını belirtti. Din hizmeti verenlerin, toplumda çağın şartlarına göre ortaya çıkacak problemlere çözüm üretebilecek, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterli bilgi ve bilince sahip olmak zorunda olduğunun altını çizen İlçe Müftüsü Köksal ayrıca, "Gelişme, ki biz bunun adına eğitim diyoruz; beşikten mezara kadar devam eder. Bu anlamda bu eğitim semineri inşaallah faydalı olmuştur. Biz bunu daha da geliştireceğiz. Bulunduğunuz yer başta olmak üzere ihtiyaç oldukça başka yerlerde de inşaallah hizmet edeceksiniz" sözlerine yer verdi.
 
İlçe Vaizi Osman Öztürk ise, hizmet içi eğitim kurslarının amacının bilgi yüklemek değil, aksine mesleki konularda metot ve sistem geliştirmek amacına yönelik olarak açıldığını vurguladığı konuşmasında, "Sizler zaten belli seviyede bilgi birikimine sahip insanlarsınız. Kurs süresince almış olduğunuz teknik bilgi ve yöntemleri de kullanarak sürekli kendinizi geliştirseniz çok daha etkili ve verimli sunumlar yapabileceksiniz. Çok okuyarak ve okuduklarınızı da cemaatinize sürekli aktarmak suretiyle mesleki gelişiminizi geliştirin. İhlâs, samimiyet, duygu ve heyecan dolu, kendine güven duyan bir yapınız olsun” ifadelerini kullandı.
 
Seminere katılan din görevlileri de, “Hocamız, güler yüzü, samimiyeti ve ciddiyetiyle bizlere örnek oldu. Mesleki tecrübe ve bilgi birikimini kendine has üslubuyla en güzel şekilde bizlerle paylaşması kursu zevkli hale getirdi. Kendisinden azami ölçüde istifade ettiğimizi düşünüyoruz.  Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” şeklinde ortak duygu ve düşüncelerini belirttiler.
 
"Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu" da din görevlilerine; vaizliğin tarihi gelişimi, vaaz hazırlama, vaazı sunma ve vaazı değerlendirme teknikleri, vaizlerin sık kullandıkları eserlerin olumlu ve olumsuz yönleriyle tanınması, vaaz hazırlama ve sunma yöntem ve teknikleri, Kur’an'da ve muteber hadis kaynaklarındaki mesel ve hikâyeleri vaazlarda etkin kullanma, dinin temel kaynaklarını (Kur’an ve Sünnet) vaazlarda etkin kullanma, ayet ve hadislerin vaaz konusuna uygun olarak yorumlanması, vaazlarda güvenilir tarihi bilgileri kullanma, vaazlarda din alanındaki temel problemlerin toplumun ihtiyaçlarına göre işlenmesi, Vaazlarda görev bölgesindeki örf ve adetlerin dikkate alınması, hedef kitlenin ilgi, ihtiyaç ve seviyesinin tespit edilmesi, vaaz hazırlarken konusuyla ilgili bilimsel veri ve dokümanlardan yararlanma konularında ilke ve metotlar anlatıldı.

Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.