Van Müftülüğü'nden Allah'u Ekber konferansı

Van İl Müftülüğü'nden Allah'u Ekber'i Nasıl Anlamalıyız Konferansı.

Van Müftülüğü'nden Allah'u Ekber konferansı

Van İl Müftülüğü'nden Allah'u Ekber'i Nasıl Anlamalıyız Konferansı.

12 Nisan 2017 Çarşamba 18:31
Van Müftülüğü'nden Allah'u Ekber konferansı

Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız

Van İl Müftülüğü tarafından “Allah’u Ekber’i Nasıl Anlamalıyız” konulu konferans gerçekleştirildi. Programa Van Valisi İbrahim TAŞYAPAN ve Eşleri Hanımefendi, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat EKİCİ, YYÜ Rektörü Peyami BATTAL diğer resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Katılımın yoğun olduğu konferans; Kuran-ı Kerim tilavetinden sonra, Van İl Müftüsü Nimetullah ARVAS açılış konuşmasını yaptılar.
 

Sohbet tarzında konuşmayı tercih eden Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa AĞIRMAN, sözlerine öncelikle yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti, bu gün kendisi için bereketli bir gün olduğunu, Van’ın manevi yanının üst seviyede olduğu gözlemlerini dile getirerek başladı.

“Allah’u Ekber” cümlesinin tarihi seyrini ayetlerle, peygamberlerin hayatlarından kesitlerle anlatan AĞIRMAN Hoca; Peygamberlerin çilelere rağmen bu kelimenin tamama ermesi için hep gayret ettiklerini söylediler. Prof.Dr. Mustafa AĞIRMAN, Hz. Peygamber 53 yaşına kadar Mekke’de kaldı. Çileler çekti, sıkıntılara maruz kaldı. Yaklaşık 11 yıl Medine’de ki Peygamberlik döneminde ise 30 civarında Seriyye ve Gazvelere çıktı. Ta Bizans sınırına kadar deve sırtında veya yürüyerek her türlü sıcağa, sıkıntıya rağmen “Allah’u Ekber” için Mücahede etmiştir. Hz. Peygamberin Mekke’den Medine’ye hicreti ve buradaki ilk yaptığı iş, iki yetim kardeşe ait olan ve ısrarla bağışlamak istediklerini belirtmelerine rağmen Hz. Ebubekir aracılığı ile satın alınan Mescid-i Nebinin yerinin alınması ve mescidin inşası “Allah’u Ekber'in” inşası için olmuştur. Peygamberlerin tüm yaşamları “Allah’u Ekber” cümlesi içerisinde yer almaktadır. Öyle bir hayat yaşadılar ki sonra gelenler o hayatların gölgesinde yaşamlarını sürdürsünler.”

“Allah’u Ekber” cümlesinin hayatın özü olduğunu bilsinler, her şeyin fani “Allah’u Ekber’in” baki olduğunu anlasınlar. Bu cümlenin bir dik duruş sergilediğini hissetsinler ve hayatlarında da yaşasınlar. Diğer örneklerle konuşmasını sürdüren AĞIRMAN Hoca; Hz. Yusuf’un çektiği çilelerin sonucunda kardeşleriyle karşılaşması Hz. Peygamber'in kendisini Mekke’den çıkaran ve öldürmek isteyen Mekkelilerle Mekke fethi sonrası Mekkelilerin kendilerinin ölüm emrini beklerken; Hz. Peygamber kardeşi Hz. Yusuf’un kardeşlerine söylediği gibi “La tesribe aleykumul yevm-Bugün size bir ayıplama yoktur” dedi. Yusuf’un kardeşleri ve Mekkeliler boyunları bükük yere bakarken Hz.Yusuf ve Peygamberimiz “Allah’u Ekber” cümlesinin başındaki elif ve içeriğindeki mana gibi alnı ak, dik bir duruş sergilemişlerdir. O zaman bizde “Öyle bir hayat yaşayalım ki, hiçbir zaman yere bakmayalım”.

“Allah’u Ekber” cümlesinin günlük hayatımızdaki kullanımından bahseden AĞIRMAN Hoca; Ezanda “Allah’u Ekber”, namazda “Allah’u Ekber” ,güzel ve hayret verici bir iş karşısında “Allah’u Ekber” neredeyse günde 500 defa Allah’u Ekber diyoruz. Allah var hiçbir şey yok, Allah var gam keder tasa, endişe ve üzüntüye yer yok manasına vakıf oluyoruz. Bütün kâinat, canlı-cansız tüm varlıklar kendi dillerince “Allah’u Ekber’i” zikrediyor, tespih ediyor, insanın da bu zikri anlaması gerekir.
 

Şeytan Cennete giden yolumuzun üzerinde oturmuş, bizi Allah’tan kopartmak gayretinde, her yenilgi sonrasında bir hınçla bizimle mücadele ediyor. Bizlerde Allah’u Ekber’i anlamak için öce kâinat kitabını, sonra kendimizi sonrada Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlamalıyız. Bedüzzaman’ın İhlas risalesi ve Seyyid Kutub’un Yusuf Suresi tefsirini tekrar tekrar okumalıyız. Ezanı hayatımıza hakim kılarsak huzur buluruz. Çünkü ezan durmaksızın bütün dünyayı dolaşıyor. “Allah’u Ekber” cümlesi kâinatı kuşatıyor. “Allah’u Ekber” cümlesi bütün ırk, renk ve cinsiyetleri birleştiriyor. Sözleriyle konuşmasını bitirdi
 

Program sonunda Van Valisi İbrahim TAŞYAPAN konferansı düzenleyen İl Müftüsü Nimetullah Arvas’a, samimi bir sohbet ortamı oluşturan konuşmacı Prof.Dr. Mustafa Ağırman’a ve dinleyicilere teşekkür etti.

Son Güncelleme: 13.04.2017 11:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.