XII. İslam Hukuku Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı Rize’de Yapıldı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ev sahipliğini yaptığı, İkizdere RİDOS Termal Otelde 02-03 Mayıs 2015 tarihlerinde “ XII. İslam Hukuku Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı ‘Sosyal Değişim ve Fıkhı Meseleler” adlı program yaklaşık 200 akademisyenin katılımı ile gerçekleştirildi.

XII. İslam Hukuku Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı Rize’de Yapıldı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ev sahipliğini yaptığı, İkizdere RİDOS Termal Otelde 02-03 Mayıs 2015 tarihlerinde “ XII. İslam Hukuku Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı ‘Sosyal Değişim ve Fıkhı Meseleler” adlı program yaklaşık 200 akademisyenin katılımı ile gerçekleştirildi.

06 Mayıs 2015 Çarşamba 11:33
XII. İslam Hukuku Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı Rize’de Yapıldı
 
Rize İl Müftüsü Yusuf DOĞAN’ın Kur’an tilavetiyle başlayan programda; Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şevket TOPAL, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Sabri YAVUZ, Rektör Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Rize Valisi Ersin YAZICI birer konuşma yaptı.
 
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN yaptığı konuşmada “Sosyal Değişim ve Fıkhı Meseleler konulu sempozyuma ev sahipliği yapmaktan, Ülkemizin İlahiyat Fakültelerinde görev yapan siz değerli İslam Hukuku Öğretim elemanlarını şehrimizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.” dedi.
 
Rektör konuşmasına “ Programa baktığımda “ Sosyal Değişim ve Fıkhı Meseleler” konulu bu toplantı boyunca bazı güncel meseleler tartışılıp müzakerelerde bulunulacak olduğunu görüyorum. Temennim burada, tıkanan hukuk sistemimiz için birer örnek katarak, açılımlar getirilerek farklı ama köklü; fıtrata uygun alternatif sunma kabiliyetinin gösterilmesidir.” diyerek İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarının toplumun önünde gitmesi gerektiğinin altını çizdi.


Konuşmasının devamında Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN,“ Bu programa bir takım kişilerin ve kurumların katkıları olmasaydı düzenlemezdi. Söz konusu toplantının düzenlenmesinde bizlere her türlü desteği veren Valimiz Sayın Ersin YAZICI’ya, kendisi de bir akademisyen olan Belediye Başkanımız Sayın Prof. Dr. Reşat KASAP ‘a, Üniversitemiz Geliştirme Vakfına, ÇAYKUR Genel Müdürümüz Sayın İmdat SÜTLÜOĞLU’na, Ticaret ve Sanayi Odamıza, etkinliğin organizasyonunda özverili bir şekilde çalışan İlahiyat Fakültemizdeki çalışma arkadaşlarıma ve zaman ayırarak toplantıya katılan siz değerli katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum” dedi.
 
Programın açılışından sonra gerçekleşen plaket töreninde katkı da bulunan; Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı İsmail KAHRAMAN’ a Rize Valisi Ersin YAZICI,  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP’a Rektör Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize İl Müftüsü Yusuf DOĞAN’a Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet DUMAN, tarafından plaket verildi ve koordinasyon toplantısına geçildi.
 
“Fıkıh Usûlün’de Yenilenme İmkânı” konulu I. oturumda “Fıkıh Usûlü’nde Yenilenme İmkânı ve Sınırları” başlıklı tebliğ sunuldu ve çeşitli müzakerelerde bulunuldu.  “Sosyal Değişim Bağlamında Bazı Fıkhî Meseleler” konulu II. oturumda ise “Doktrin ve Olgu Bağlamında Küçüklerin Evlendirilmesi” ve “Nitelikli Cinsel Saldırı Suçları Üzerine Bazı Mülahazalar” başlıklı iki tebliğ sunuldu, III. oturumda da bu tebliğlerin müzakereleri yapıldı. Ayrıca bütün katılımcıların görüş ve önerilerini paylaştığı “Genel Müzakere” başlıklı bir oturum da tertip edildi.
 
Toplantının ikinci günü ise “Genel Değerlendirme Oturumu” ile XII.si düzenlenen koordinasyon toplantısı hakkında tespit ve değerlendirmelerde bulunuldu. Bilhassa toplantının ilmî anlamda oldukça verimli geçtiği vurgulandı ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin sunduğu hizmetten sitayişle bahsedildi. Kapanışın ardından ise Rize şehir merkezine intikal edilerek misafirlere, Rize Ziraat Botanik Çay Bahçesinde çay üretimi hakkında bilgi verildi. Daha sonra Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi ziyaret edildi.Programa; Rize Valisi Ersin YAZICI, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet DUMAN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı İsmail KAHRAMAN, Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi Hamdi SAFİ ve Ali Zeki SARUHAN, İl Müftüsü Yusuf DOĞAN, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.