Yaz Kur'an Kursları programları Konya'da yapıldı

2015 Yılı Yaz Kur'an Kursları açılış programı Selçuklu İlçesi Meydanlı Yatılı Kız Kur'an Kursunda gerçekleşti.

Yaz Kur'an Kursları programları Konya'da yapıldı

2015 Yılı Yaz Kur'an Kursları açılış programı Selçuklu İlçesi Meydanlı Yatılı Kız Kur'an Kursunda gerçekleşti.

22 Haziran 2015 Pazartesi 19:34
Yaz Kur'an Kursları programları Konya'da yapıldı

Grup Sayfamız için

Programa Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, İl Müftü Yardımcıları Dr. Hamza Küçük, Yusuf Arıkan, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Selçuklu İlçe Müftüsü Ali Okutan, İl Müftülüğü Diz Hizmetleri Eğitim Şube Müdürü Adem Bahcıvan, Selçuklu Şube Müdürü Durmuş Kabakçı, Kur\'an Kursu öğreticileri, öğrenci ve velileri katıldı. 

Kur\'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Selçuklu İlçe Müftüsü Ali Okutan yaptı. Okutan, Kur\'an-ı Kerim'in 1405 yıl önce Hira Nur mağarasında alak suresinin ilk beş ayeti ile inmeye başladığı ifade ederken "Ey Muhammed, Ey Muhammed'in ümmeti seni yaratan Rabbinin adıla oku ayeti kerimesi ile başlayan Kur\'an Eğitim ve öğretimi elhamdülillah bugüne kadar aralıksız ve kesintisiz devam etmiştir. Kur\'an-ı Kerim-i okumak, anlamak, onu hayatımıza yansıtmak, onunla bütünleşmek bütün Müslümanların asli görevidir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) "Kur\'an okumak her mümin erkek ve kadına farzdır" buyuruyor. Bu bağlamda Müslümanlar olarak yüce kitabımızı hem yüzünden okumak, hem ezbere okumamız ve bunun yanında da onu anlamaya çalışmamız gerekir."dedi. Okutan, Kur\'an kursları faaliyetleri, istatistiki bilgilerin yanı sıra inşaatı devam eden Kur\'an Kurslarının durumları hakkında kısa bilgiler verdi.

Okutan'ın konuşmasından sonra kürsüye gelen Selçuklu kaymakamı Sabit Kaya ise konuşmalarında dünya hayatının ve ahiret alemini en iyi şekilde öğrenmenin yolunun Kur\'an'dan geçtiğini ifade etti. Ayrıca, Kaya "Bugüne kadar başımıza ne sıkıntı geldiyse, ne zahmet çektiysek bilmemezlikten, okumamazlıktan dolayı çektik. Onun için hem geçmişimize layık olabilmek, hem de bugünümüzü ihya edebilmek, hem de geleceğimizden emin olabilmek için, çocuklarımızı hem dünya bilgileri ile hem de manevi bilgiler ile donatmak zorundayız. Öyle donatmalıyız ki çocuklarımız bizlerden kat kat ileride olmalı ve bizleri geçmeliler ki geleceğimize güvenle bakabilelim. Bu manada İl Müftülüğümüzün, İlçe Müftülüğümüzün, Diyanet İşleri Başkanlığımızın, Milli Eğitim Müdürlüklerimizin, Halk Eğitim Müdürlüklerimizin çok büyük gayretleri var. Hemen hemen herkesin ulaşabileceği her yerde Kur\'an Kursları, Halk Eğitim Merkezleri var. Yani kim hangi bilgiye ihtiyaç duyuyorsa onu öğrenebileceği pek çok eğitim merkezi vatandaşımızın emrine amade. Onun için öğrenmemek için hiç bir mazeretimiz yok. Çünkü devletimiz her türlü imkanı sunuyor."dedi. Yaz Kur\'an Kurslarının açılışının toplum için hayırlı ve bereketli olmasını temenni eden Kaya, kurs öğretici ve öğrencilerine yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diledi.

Günün anlam ve önemi hakkında konuşan Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar ise konuşmalarında şunları kaydetti. "Kur\'an ayında Kur\'an-ı konuşmak. Ramazan, adını Kur\'an'a yazdıran kahraman. Kur\'an-ı Kerimde sadece Ramazan ayının adı açıkça zikredilir. Kur\'an-ı Kerim yüce Rabbimizin insanlığa en büyük ikramıdır. Çünkü bizim hayat reçetemizdir Kur\'an. Dünya hayatımızı cennete çevirmenin yolunu gösteren kılavuzumuzdur Kur\'an. Ahirette ise Allah'ın rızasını ve cennetini kazanmanın yollarını gösteren rehberimizdir Kur\'an. Onun için Kur\'an hepimizin ihtiyaç duyduğu, hepimizin muhtaç olduğu bir rehber, bir kılavuz, bir düstur, bir hayat kataloğudur.

Kur\'an-ı Kerim-e karşı sorumluluğumuz onu okumakla başlayacaktır.

Kur\'an karşısında sorumluluğumuz sadece onu yüzünden okumak değildir.

Sadece yüzünden Kur\'an okumakla sorumluluğumuzu yerine getirmiş olmayız.

Biz onu en doğru şekilde yüzüden okumayı öğrendikten sonra onu anlama gayreti ve çabası içerisinde olmalıyız. Kur\'an bize ne diyor, bizden ne istiyor, ona karşı sorumluluklarımız onu anlamak, muhtevasını, içeriğini fark etmektir." dedi.

Kur’an-ı Kerimi okuyup, onun muhtevasını öğrenmeye çalışmak, her Müslüman için önemli bir görevdir. Yüce Allah, “Bu Kur’an, ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.”(Saad 29), buyurmaktadır.

Sevgili Peygamberimiz (sav) de, Kur’an okuyan ve hükümlerini öğrenenlerin faziletine dikkat çekerek, “Sizin en hayırlınız, Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir” buyurmuşlardır.

Değerli Kardeşlerim:

Eğitimin bir süreç olduğu göz önünde bulundurularak, her yaz tatili döneminde düzenlenen yaz Kur’an kurslarında, çocuklarımıza Kur’an-ı Kerimi okuma ve anlamını öğrenme yanında temel dini bilgiler, insani ve ahlaki erdemler, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in örnek hayatı öğretilmektedir. Çocuklarımızın kendisiyle ve toplumla barışık olarak yetişmeleri, din konusunda doğru ve sağlıklı bilgi edinmeleri, din eğitimini yeterli düzeyde, zamanında ve doğru bir yöntem ve içerikle almaları, anne-babaların sorumluluğunun bir parçası olduğu kadar, toplumsal bütünlüğümüz, çocuklarımızın ileride yanlış telkinlere maruz kalmamaları, manevi boşluğa düşmemeleri, dini kimliklerinin inşası ve özgüvenlerinin yüksek olması açısından da son derece önem arz etmektedir. Zira Kur’an öğretimi, din eğitiminin en temel unsurlarındandır. Bu hususla ilgili olarak;

1- 07.04.2012 tarih ve 28257 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kur’an Kursları ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliğinin 25. Maddesinde; “Okulların tatil olduğu zamanlarda, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlı olarak Kur’an-ı Kerim’i ve mealini öğrenmeleri, dini bilgilerini geliştirmeleri, dini içerikli sosyal ve kültürel etkinliklerden yararlanmaları amacıyla Kur’an kurslarında, camilerde ve müftülüklerce uygun görülecek yerlerde, mülki amirin onayı ile yaz Kur’an kursları açılır.” hükmüne yer verilmiştir.

2- Bu yıl Yaz Kur’an Kursları 22 Haziran 2015 Pazartesi günü eğitim-öğretime başlayacak ve 21 Ağustos 2015 Cuma günü sona erecektir. Kurslar haftada beş gün olmak üzere iki ay sürelidir. Bu kurslarda günde üç saat eğitim-öğretim yapılacaktır.

3- 22 Haziran 2015 Pazartesi günü yapılacak olan Yaz Kur’an Kursları Açılış Programına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kâmil YILMAZ, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ konuşmacı olarak katılacak olup, program Diyanet TV’den canlı yayınlanacaktır.

4- Yaz Kur\'an kursları, 22 Haziran-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında aşağıda belirtilen dönemler halinde ve kur esasına göre gerçekleştirilecektir.

Buna göre;

I. Dönem 22 Haziran 2015-10 Temmuz 2015

II. Dönem 13 Temmuz 2015-31 Temmuz 2015

III. Dönem 3 Ağustos 2015-21 Ağustos 2015 tarihlerindedir.

5- Yaz Kur’an Kurslarına kayıtlar dolmuş olsa bile, kayıt için başvurular geri çevrilmeyecek, ilgili müftülükçe bu tür başvurular uygun olan kurslara yönlendirilecektir.

6- Mevsimlik işçilerin çocuklarının yaz Kur’an kursu faaliyetlerinden faydalanması amacıyla mevsimlik işçilerin bulunduğu yerlerde yaz Kur’an kursu açılacaktır.

Ayrıca, Mültecilerin bulunduğu illerde mülteci çocukların yaz Kur’an kursu hizmetlerinden faydalanmalarına yönelik çalışmalar yapılacaktır.

7- Yaz Kur\'an kurslarına katılmak isteyen engelli vatandaşlarımızdan;

- Görme Engelliler: Mediha Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Orta Okulunda (Malazgirt Mah. İbni Sina Cad. Erdemler Sok. No:2 Selçuklu)

- İşitme Engelliler: Konevi İşitme Engelliler İlk ve Ortaokulunda (Hacıkaymak Mahallesi İstanbul Sk. No:7 Selçuklu) ile İmam-ı Rabbani Kur’an Kursu (Sakarya Mah. Pamuk Sok. No:14 Selçuklu)

- Bedensel Engelliler: Hacıveyiszade Camii altında (Bayan-Erkek ayrı sınıflarda) eğitim-öğretim göreceklerdir.

8- Yaz Kur’an Kurslarında ders kitabı olarak, Elif-Bâ, Dinimizi Öğreniyoruz 1, 2, 3 ile İnteraktif CD Destekli Tevcidli Kur’an-ı Kerim Elif-Ba, ücretsiz olarak dağıtılacak ve kurs boyunca derslerde bu kitaplar takip edilecektir. Ayrıca, Başkanlığımızın çocuklara yönelik Kur’an-ı Kerim’deki Sureleri Tanıyalım, Çocuklar İçin Kur’an Terimleri Sözlüğü, Hikâyelerle Çocuklara 40 Âyet, Hikâyelerle Çocuklara 40 Hadis vb. yayınlarından istifade edilebilecektir.

İşitme Engelli Çocuklar için Başkanlığımız tarafından hazırlanan Din Eğitimi kitap setinden ve Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğünden, Görme engelli çocuklar için ise Braille Kur’an Okumaya Giriş Alfabesi (Doç. Dr. Tayyar ALTIKULAÇ), Braille Kur’an-ı Kerim, Öğreniyorum kitap serisi ve Braille Diyanet Çocuk Dergisinden istifade edilebilecektir.

9- Yaz Kur’an kurslarında sadece 4-6 yaş grubu öğrencilerden oluşan sınıfların açılmak istenmesi durumunda;

a. Sınıflarda Başkanlıkça yapılan 4-6 yaş hizmet içi eğitim seminerine katılmış

olan veya 4-6 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili diplomaya ya da bu alanla ilgili en az 296 saatlik bir sertifikaya sahip olanlara görev verilecektir.

b. Sınıflarda Başkanlığımızın 4-6 Yaş Yaz Kur’an Kursları Öğretim Programı uygulanacaktır. (Kur’an Kursları 4-6 Yaş Öğretim Programının içerisinde yer almaktadır.)

c. Sınıflarda; 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Öğretici Kitabı I-II, 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Etkinlik Kitabı I-II, Başkanlığımızın http://www2.diyanet.gov.tr/EgitimHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/Materyaller.aspx adresli web sitesinden indirilerek kullanılacaktır.

Ayrıca bu sınıflardaki çocuklara yönelik dini içerikli şarkılar Başkanlığımızın http://kurs.diyanet.gov.tr/multimedyaa/2/sarkilar.html web adresinden indirilerek eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanılabilecektir.

10-26 Şubat 2015 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile yaz Kur’an kurslarına katılanlardan, gençlere yönelik basketbol, güreş, masa tenisi, badminton, teakwondo, judo, wushu, karete gibi spor dallarında, her ilin imkanları ölçüsünde kurslar yapılabilecektir.

11-Eğitim-öğretim süresince “Haftanın Ayeti, Hadisi ve İlahisi” ismi altında her hafta bir ayet, hadis ve ilahi belirlenerek öğrencilerin o hafta içerisinde belirlenen ayeti, hadisi ve ilahiyi öğrenmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır.

12-“Haftanın İmamı ve Müezzini” sloganıyla imam-hatip lisesine giden öğrenciler öncelikli olmak üzere erkek öğrencilere imamlık ve müezzinlik uygulamaları yaptırılacaktır.

13- “Veli-Öğrenci-Öğretici Buluşmaları” adıyla toplantılar düzenlenecek yaz

Kur’an kursundaki eğitim-öğretim faaliyetlerinden öğrenci velileri de haberdar edilerek, eğitim sürecine dâhil edilecektir.

“Kur’an’ın Anlam Dünyası ile Buluşalım” sloganıyla 2015 yılı Yaz Kur’an kurslarımızın, milletimiz memleketimiz ve Konya'mız için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, tüm öğreticilerimize ve öğrencilerimize başarı ve kolaylıklar dilerim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.