Yazar Ahmet Taşgetiren'den Batman'da konferans

Gazeteci-Yazar Ahmet TAŞGETİREN Batman’da“Allah’a Bağlı Bir Hayat” Konulu Konferans Verdi.

Yazar Ahmet Taşgetiren'den Batman'da konferans

Gazeteci-Yazar Ahmet TAŞGETİREN Batman’da“Allah’a Bağlı Bir Hayat” Konulu Konferans Verdi.

09 Nisan 2016 Cumartesi 18:22
Yazar Ahmet Taşgetiren'den Batman'da konferans
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

Diyanet HaberKutlu Doğum Haftası" münasebetiyle Batman Müftülüğü, Batman İlim Yayma Cemiyeti ve Selahaddin Eyyübi Derneğinin organizasyonu ile gerçekleştirilen Gazeteci-Yazar Ahmet TAŞGETİREN tarafından “Allah’a Bağlı Bir Hayat” konulu konferans programı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını Batman Müftüsü Turgut ERHAN yaptı. Müftü ERHAN, Kutlu Doğum Haftası teması üzerine yaptığı konuşmasında, ” Diyanet İşleri Başkanlığımız 1989 yılından beri Hz. Peygamber (s.a.s.)’in çağlar üstü örnekliğini ve Rahmet yüklü mesajını tüm insanlıkla buluşturmak için “Kutlu Doğum Haftası” adı altında birçok etkinlikler gerçekleştirmektedir. Bu yılda 09 – 20 Nisan 2016 tarihleri arasında Kutlu Doğum Haftası idrak edilecektir. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl Kutlu Doğum Haftasının ana temasını “ Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” olarak belirlemiştir.

Allaha hamd, 1445. yıldönümü münasebetiyle şerefyad olduğumuz O’nunpeygamberi Hz. Muhammed Mustafa (sav)’ ya Kutlu Doğumunda salat-u selam olsun.

Hz. Peygamber olmadan İslâm dininin doğru bir şekilde insanlığa aktarılmasını düşünmek fevkalade yanlıştır. Çünkü İslâm, peygamberimizin şahsında açıklanmış, hayata geçirilmiş ve bizzat onun öncülüğünde kurumlaşmış bir dindir. Allah'ın Rasulü, bir taraftan Kur'an'ı tebliğ etmiş, bir taraftan onu açıklamış ve uygulamaya koymuş, diğer taraftan da, Kur'an'ın değinmediği konularda tamamlayıcı rol üstlenmiştir.

Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s) in mümtaz ve mualla şahsiyetlerinin anlatılması, anlatılmaktan da öte O’nun beşeriyetin kurtuluşu için bir çare, insanlığın onulmaz dertleri için bir iksir olarak takdim edilmesi ve hayat-ı seniyyelerinin aktarılabilmesi için,  2016 yılı ana teması “ Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet”tir.

“Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” teması ve “İnsanlığı yüceltmek, insanlığı diriltmek ve insanlığı yaşatmak için gelin birlik olalım!” çağrısı etrafında kutlu doğumunu idrak edeceğimiz Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s.) getirdiği tevhid dininin ve rahmet yüklü evrensel mesajların; başta ülkemiz olmak üzere bütün Müslümanların vahdetine, birliğine, dirliğine ve huzuruna vesile olmasını, insanlığın merhamet dini İslam’ın rahmet ve adaletinden hiçbir zaman nasipsiz kalmamasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.”
dedi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen program, Gazeteci-Yazar Ahmet TAŞGETİREN tarafından “Allah’a Bağlı Bir Hayat” konulu konferans ile devam etti.

TAŞGETİREN Konferansında  “Allah’a bağlı bir hayat”ın gerçekleştirilmesinde problem nerede çıkıyor? Problemin özü, hayat alakaları içinde zihnimizin dağılmasında, “gaflet”e düşmekte, varoluşun hikmetinden kopmakta toplanıyor.İnsan Rabbini unutuyor.

O’nun her an, kendisi ile beraber olduğunu, insana şah damarından yakın olduğunu, her şeyin O’nun murakabesi altında bulunduğunu, O’nun bilgisi dışında bir yaprağın bile kımıldamayacağını unutuyor.Bu dünya hayatının, Allah tarafından tayin edilmiş bir imtihan alanı olduğunu unutuyor.Allah ile buluşulacak günü unutuyor.Bu hayatın hesabının, Allah’ın huzurunda verileceğini unutuyor.

Hazreti Ömer’in “Takva nedir?” sorusuna Übey bin Ka’b ne cevap vermişti?

“-Dikenli bir yolda, nasıl eteklerini toplar ve diken batmasın diye ayağını yola seçe seçe basarsan, işte o takvadır.”

Takva neden vardır? Neden İslam’da en önemli mü’min kalitesinin ifadesidir?Çünkü takva, mü’minin Allah’a bağlılık çerçevesidir. Allah’ın hoşnutluğunu kaybetme korkusu, endişesidir.“Takvalı bir hayat”, “Allah’a bağlılık bilinci” dipdiri olan bir hayattır.Allah’a bağlılıkta bir sınırı aştın, bil ki, ayağına acısını taa yüreğinde hissedeceğin bir diken battı. Kalbin yaralandı.Acısını yüreğinde hissedersin, çünkü yüreğin, Allah’ a bağlılık şuuru ile donatılmıştır ve o diken batması o şuura saplanmıştır.Onun için mü’minin kalbi, “Nerede olursan ol, Allah seninle beraberdir” idrakine doymuştur, ve oradan tüm uzuvlara, böyle bir şuur yüklemesi yapılmaktadır.“Allah’a bağlı bir hayat” hedefi, mü’mine, hayatını bir süzgeçten geçirme vazifesi yükler.Hayatın hangi alanı Allah’a bağlılık idrakindedir, tutarlılığındadır, neresinde aşınmalar vuku bulmuştur, nerede bağlılık idraki yerini, başıboşluğa bırakmıştır, nerede, Allah’tan başka -masiva Allah- kudretlerin belirleyici rolleri devreye girmiştir, bütün bunlar, bir tür MR hassasiyetinde tesbit edilmelidir.

Rabbin huzuruna, her kesin kendi hayat defterinin “Allah’a bağlılığı”nı ispat derdine düştüğü büyük muhasebe meydanına, böyle yaralı, savunulması güç, meşruiyyetini destekleyecek hiçbir varlığın bulunmadığı bir hayat defteri ile gitmemeye özen gösterilmelidir.Rabbimiz bu zorlu gayrette yardımı bizlerden esirgemesin, bizi yolda koymasın. Amin.”
Şeklinde konuştu.

Program Batman Müftüsü Turgut ERHAN’ın Gazeteci Yazar Ahmet TAŞGETİREN’eplaket takdimi ile son buldu.
.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.