Yrd. Doç .Dr. Yasin Pişgin: "İman Olmadan Güven Olmaz"

Burdur İl Müftülüğü tarafından düzenlenen "Kutlu Doğum Haftası” etkinleri kapsamında Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin Pişgin tarafından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans Salonunda “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu”  konulu konferans verildi.  

Yrd. Doç .Dr. Yasin Pişgin: "İman Olmadan Güven Olmaz"

Burdur İl Müftülüğü tarafından düzenlenen "Kutlu Doğum Haftası” etkinleri kapsamında Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin Pişgin tarafından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans Salonunda “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu”  konulu konferans verildi.  

20 Nisan 2017 Perşembe 14:18
Yrd. Doç .Dr. Yasin Pişgin: "İman Olmadan Güven Olmaz"


           
Konferansa İl Müftüsü Hıdır Bayrak, eşi Hatice Bayrak, MAKÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Veli Atmaca, Müftü Yardımcıları Halil Taş ve Mehmet Gündoğdu, ilçe müftüleri daire amirleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Müftülük Personeli, Din Görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Gazi Camii Müezzin Kayyımı Ahmet Candan tarafından okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından programın açılış konuşması Burdur İl Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından yapıldı. Bayrak konuşmasında kısaca şunları ifade etti “Hz Peygamber, peygamberliğinden önce de sonra da insanlık için en büyük örnek olmuştur. Eğer bizler Müslüman olarak örnek aldığımız Hz. Peygamberi iyi tanır ve anlarsak yolumuz doğru olur. Asla sapkınlığa düşmeyiz.   Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan “Kutlu Doğum Haftası” Hz. Peygamberi tanıma ve anlama yolunda bizler için büyük bir fırsattır. 1989 yılından bu tarafa Başkanlığımız tarafından Kutlu Doğum Haftaları çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Kutlamalara halkımızın rağbeti yıldan yıla gitgide artmaktadır. Son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından ülke ve dünya gündemine göre Hz. Peygamberi anlatan bir tema belirlenmekte ve Kutlu Doğum Haftası boyunca bu tema çeşitli yönleriyle vatandaşlarımıza anlatılmaktadır. Bu sene ise Başkanlığımız “ Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” temasını gündeme taşımıştır. Peygamberimiz (s.a.v.) in ortaya koyduğu çağlar üstü örneklik çerçevesinde, güven toplumu konusu bütün yönleriyle İl ve İlçe Merkezlerinde, belde ve Köylerde Konferans, panel ve vaaz-u nasihatlerle ele alınacaktır.Güven toplumunu Hz. Peygamber bizzat kendisi oluşturmuştur. İnsanı insana emanet etmiştir. Ama maalesef insanların yine insan elinden örselendiği, zulüm gördüğü zamanlar olmuştur. Tıpkı günümüzde olduğu gibi… Savaş ve zulümlerin tüm dünyayı kuşattığı, kan ve gözyaşının hâkim olduğu, en modern silahlarla şehirlerle birlikte çoluk çocuk, yaşlı ve kadınların acımazsızca katledildiği çağımızda; barış, huzur, güven ve adaletin tesisi için insanlık, Hz. Muhammed (sav) in getirdiği iman ve İslamiyet’in nuruna ve Kur’an’ın hakikatlerine her zamankinden daha çok muhtaçtır.”

Hıdır Bayrak’ın programın hazırlanmasında emeği geçenlere ve programa katılanlara teşekkür etmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon katılımcılara izletildi.

Yrd. Doç. Dr. Yasin Pişgin “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu”  konulu konferansında iman olmadan korkulardan ve endişelerden kurtulmanın mümkün olmadığını söyledi. İnsan, Allah’tan gerektiği gibi korktuğu zaman Allah’ın insana bahşettiği ilk duygunun güven duygusu olduğunu; eğer kalpte iman duygusu varsa Allah’ın güven duygusunu kalbe yerleştireceğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Yasin Pişgin konuşmasının devamında “ Emniyet için iman gerekir. Kalpte iman varsa Allah güven duygusunu kalbe yerleştirir. Ebedi emniyet yurdu olan cennete girmenin ilk yolu imandır. Kalpteki imanın sağlaması ise sevgidir. Hz. Peygamber “Birbirinizi sevmedikçe hakkıyla tam olarak iman etmiş olamazsınız” buyuruyor. Eskiden dervişlere sorarlarmış “Bugün kalp kırdın mı? “Namazlarını kıldın mı? İlk sorulan soruya evet diye cevap verilirse artık ikinci soruyu sormaya gerek duymazlarmış. Yunus Emre’nin ifadesiyle “ Bir kez gönül yıktın ise, Bu kıldığın namaz değil, Yetmiş iki millet dahi, Elin yüzün yumaz değil.Akıl, kalp, gönül, beden insana birer emanettir. Evlat anne-babaya, anne-baba evlada emanettir. Her nerede bir insan Allah diyorsa o bize emanettir. Hz. Ömer’in ifadesiyle Dicle’nin kenarında kurdun kaptığı kuzu bize emanettir. Aslında her şey insana emanettir. İnsanın üzerinde dağların yüklenmekten çekindiği büyük bir emanet vardır. Emanet, Allah’ın kulluğumuzu yerine getirebilmemiz için bize verdiği her şeydir.

Emin olmanın yolu, güvenilir olmanın şartı Rabbimizin bütün emanetlerine sahip çıkmaktan geçer. Emin olmak için İslam ehli olmak gerekir. Hz. Peygamber Müslümanı tarif ederken diğer insanların elinden ve dilinden emin oldukları kişi diye tarif ediyor. İnsan büyük emanete sahip çıktıkça emin ve güvenilir insan olur.  İnsan emanete hıyanet ettikçe emanda yok olur, güvende yok olur.


Kalbin, aklın, midenin, kolun bir araya geldiği yere beden diyoruz. Malın, canın, emanetin, iffetin bir araya gelerek tek vücut olduğu yere vatan diyoruz. Irz, namus, mal, can vatan içinde güvendedir. Vatan bize şehitlerin emanetidir.

Emanet sorumluluk demektir. Emanet duygusunun kaldırıldığı toplumlarda demokrasi, adalet, eşitlik gibi kavramlar değerini yitirir. Şu an batı toplumunun içinde bulunduğu durum gibi… Onların gözünde demokrasi denilen şey sineklerin takılıp arıların delip geçtiği; zayıfları zapt eden zalimlerin önünü açan bir örümcek ağıymış meğer. Akdeniz’de, Ege’de boğulup kıyıya vuran çocuklara, binlerce mülteciye sessiz kalmaları bu durumu en iyi şekilde özetlemektedir.” diyerek konuşmasının tamamladı.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Ortaokullar ve Liseler arası “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri MAKÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Atmaca ve İl Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından verildi. Ortaokullar arası düzenlenen yarışmada Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu’ndan Fatma Dalgaç birinci, Yardımsevenler Derneği Ortaokulu’ndan Merve Bozyurt ikinci, Gazi Ortaokulu’ndan Ramazan Yayla üçüncü oldu. Liseler arasında yapılan yarışmada ise Cumhuriyet Anadolu Lisesinden Ezgi Çelikbaş birinci, Göller Yöresi Anadolu Lisesinden Merve Filiz Altınkaynak ikinci ve Cumhuriyet Anadolu Lisesinden Gamze Toktaş üçüncü oldu.

 İl Müftüsü Hıdır Bayrak’ın misafirlere gül takdiminin ardından program sona erdi. Çıkışta vatandaşlara karanfil ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftasına özel hazırlanan kitaplardan hediye edildi.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 20.04.2017 14:31
Anahtar Kelimeler:
“Kutlu Doğum Haftası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.