DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI
ATAMA NAKİL VE YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERE DAİR
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Nakil Yönetmeliği'nde İmam Hatip ve Müezzin Kayyımların nakillerini düzenleyen esasların daha objektif kriterlere göre belirlenmesini savunan ve çeşitli formüller öneren biri olarak son çıkan yönetmelikte beni hayal kırıklığına uğratan bir hususa değinmek istiyorum.

Değerlendirmeye esas olan parametrelerden MBSTS’nin %40 oranında etken olması, personelin bilgisini öncelemesi bakımından isabetli olmuştur ancak kişisel müktesebatın % 20’sinin alınması  büyük bir hayal kırıklığına yol açmıştır. Şöyle ki;

Bir memurun diplomaları, katıldığı kurslar, hizmet süresi vb hususlar, yıllarca emek vererek elde ettiği kazanımlarıdır. Bu kazanımlar, lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans, hafızlık, aşere takrip tayyibe, ihtisas kursu, tahsis-i huruf kursu vb eğitimlerden alınan diplomalar, yıllarca emek verilerek elde edilir ve apaçık bir başarının belgeleridir. Bütün bu diplomalar için puanlar takdir edilmiş. Bu puanlar toplanıyor, fakat toplam puanın sadece % 20’si alınıyor. Düşünün bir kere, ilahiyat fakültesi için 10 puan takdir edilmiş ama 2 puan değerlendirmeye tabi oluyor. Bir imam için çok önemli olan hafızlık için 8 puan takdir edilmiş bunun da 1.6’lık bir etkisi var. İhtisas için 5 puan verilmiş. Bunun %20’si de 1 puan ediyor. Kanaatimce kişisel müktesebat parametresinin etkisi en az % 50 olmalıydı. Hatta toplam puan, yüzdeye vurulmadan olduğu gibi de alınabilirdi. Çünkü bu puanlar, harici etkenlerin takdir hakkının en az olduğu, personelin bizzat kendi gayreti ile elde ettiği puanlardır.

Başarı puanı olarak alt asgari limit 70 olarak belirlenmiş. Bu puan, üç parametreden MBSTS; komisyonun takdiri ve kişisel müktesebat için takdir edilen puanlardan alınan yüzdelerin toplamıyla elde ediliyor. MBSTS’den daha önce 70 almakta zorlanan personelin, yeni sisteme göre MBSTS’den daha fazla puan alması gerekiyor. Çünkü, bu sistemde hizmet süresi az olan bir personelin bir nakil sınavında başarı kaydedebilmesi için, mülakattan 90, MBSTS’den de 80’in üzerinde alması gerekiyor.

Son sistemin ne gibi sonuçlara yol açacağı gelecek birkaç aylık uygulamada  daha net anlaşılacaktır.
    
Anladığım kadarı ile en isabetli ve objektif parametreleri belirleyebilmek için biraz daha deneme yanılma yöntemlerini kullanmak gerekecek.

Kurumun etkin kıldığı parametre, personelin hangi yönünü önemsendiğini ortaya koyuyor. Son siteme göre, bilgi+komisyonun takdiri  başarı için etkinliğini koruyor. Kurum inşallah, uygulamada görülecek aksaklıkları  tespit ettikten sonra yeni bir değerlendirme yaparak büyük emeklerle elde edilen diplomalara ve kıdeme de gereken değeri verir. Dinihaberler.com

Bu yazının tüm hakları Dinihaberler.com'a aittir. "dinihaberler.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.

Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.

Biz hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir siteyiz. Bize bu teveccühü gösterek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize de en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi arz ediyoruz.

Teşekkürler... dinihaberler.com

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.