Namaz, Zerdüştlükten mi dinimize geçti?
Namık Kemal Zeybek,  İslam’ın beş temelinden biri olan namaz ibadetinin isminden yola çıkarak namaz kelimesinin Farsçadan dilimize geçtiğini belirtti. Kelime kökenini açıklamakla da yetinmeyen Zeybek, namazın zerdüştlükte de olduğunu, Kur’an’da namaz vakitlerinin belirsiz ve tartışmaları bir ibadet olduğunu belirtti.

Bu konuyu dinihaberler.com olarak Dinler Tarihi uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sami Baybal ile Yard. Doç. Dr. Ahmet Aras’a sorduk.  

Prof. Dr. Mustafa Sami Baybal, “Bir dinde peygambere bildirilen emir ve yasaklar o toplumun ihtiyaçlarına göre gelmiştir. Bir dinin bozuk veya ilahi dine aykırı olması o dinin tamamıyla ilahi dinlerden soyutlandığı anlamına gelmez. Yalan, gıybet, iftira gibi şeyler hemen hemen tüm dinlerde vardır. Yahudilikte on emir var. Bu emirlerin yüzde 80-90’ı İslam’da da var. Yani biz şimdi bunu İslam Yahudilikten mi aldı diyeceğiz. Oruç kelimesi de yerine Savm kelimesi kullanılıyor Kur'an'da. Şimdi oruç kelimesi Kur'an'da geçmiyor diye orucu inkar mı edelim? Ya da oruç kelimesinin alındığı dile bakıp bu da o kültürden alındı mı diyelim?

Peki hadi Türkler olarak biz farslardan etkilenmiş ve Zerdüştlerden namazı almış olalım. Ya Arap alemi kimden aldı da namazı beş vakit eda ediyor. Namaz, günümüze kadar ulaşabilen ümmetin tevatüren yerine getirdiği en güçlü ibadettir.

Bütün dinlerde ortak kalıplar ve paydalar olabilir. Zerdüştlerin ibadetlerinin namaz olarak geçmesi İslam’da namaz gibi bir ibadetin olmadığı anlamına gelmez. Nihayetinde birçok dinin tevhit dininin bozulması sonrası ortaya çıktığını biliyoruz. Peygamberimizin namazla ilgili yüzlerce sahih rivayeti var. Bunları nasıl devre dışı bırakacağız. Namaz ile ilgili ayetlerden ne anlamamız gerektiği de Zeybek’in değil İslam Hukukçularının görevi.”

Yard. Doç. Dr. Ahmet Aras ise, “Onlar yapıyordu biz de onlardan görüp yapmaya başladık yaklaşımını doğru bulmuyorum. Fars ve Çin kültürü bulunduğu yerde etkili ve köklüdür. Türklerin ortaasya’dan gelişleri esnasında hatta Osmanlı döneminde Farsça’nın etkisi büyüktür.

Bu iddia, "Hz. Muhammed bu dini uydurdu. İran, İsrail ve benzeri unsurların hikayelerini derledi topladı da millete yeni bir din olarak sundu" diyenlerin söylemleri. 

Ortaya çıkan yeni kültür eski kültürlerden de alıntılarda bulunur. Zerdüştlerde ibadet şekli olarak namazın kullanılması daha sonra yeni ibadetin adına namaz denilmesinde yadırganacak bir olay yoktur.

Bunun "Zerdüştlükten alındı değil de kültürel olarak dil bağlamında Zerdüştlükten alındı" denilmesini yaklaşım olarak doğru bulurum.

Bunun ötesinde Arapça’da vardı, Farsça’dan alıntıydı tartışmalarını doğru bulmuyorum. Zeybek’in yaklaşımını da ifade etmek istediği veya aktarmak istediği hususların halkın hassasiyetlerine yönelik olarak yeterince göz önüne almadığını gördüm. Daha çok milliyetçi hassasiyetle açıklamalar yapıyor.

Bu günkü Hristiyanlığa baktığımızda eski Roma ve Yunan kültüründen etkilendiğini görüyoruz. Türkler Anadolu’ya geldiler. İslam dinine girdikten sonra eski inançlarından etkiler kesinlikle var. Buradan bir başka bölgeye gitseniz orada da geçmiş kültürlerin etkilerini görürsünüz. Dolayısıyla Anadolu’daki Müslümanların Kur’an’da emredilen salat ibadetine Zerdüşt veya başka bir kültürden etkilenerek namaz şeklinde bir isimlendirmede bulunması o ibadetin olmadığı ya da yapılmayacağı anlamına gelmez. Bu anlama gelmediği gibi o ibadetin bozulduğu yada değiştirildiği gibi bir anlama da gelmez" açıklamasında bulundu. 
 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih 2016-06-16 12:28:54

Ey dini haberler sizin amacınız ne böyle bir haber başlığı olur mu yüzde 99 u müslüman olan bir ülkede 5 vakitnamaz kalanların sayisiyüzde 70i bırakın yüzde 50 yi bulmamisken b dini bi haber kanalı olarak namazın ehemniyetini teşvik edecek tarzda haber yapmıyorsunuz hemde hemde milletin kafasını bulandiriyorsunuz kardeşim lütfen dikkat edinn

----ADMİNİN YORUMU---- YAZININ BAŞINDAKİ PARAGRAFI GÖREMEYECEK ANLAYAMAYACAK KADAR KÖRSEN BİZ NE DİYELİM BİRADER?

BİRİNCİ PARAGRAFA BAKSAYDIN BİR FİTNEYİ SÖNDÜRDÜĞÜMÜZÜ ANLARDIN

Misafir Avatar
religion man 2016-06-20 12:33:56 @Fatih

kaldı ki namaz ibadeti hz adem peygamberden itibaren bütün peygamberlere emredilmiş bir ibadettir

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
ORUÇLUYUM 2016-06-16 14:24:01 @Fatih

fati̇h kardeşi̇m oruçluyum. yoksa orucumu senle açardim bu olayid a güzelce i̇zah ederdi̇m. özürlü cevat. haberi̇ gözleri̇nle oku başka yeri̇nle deği̇l. geri̇zekali ahmak

Beğenmedim! (0)
Avatar
Aaa 2016-06-16 07:21:23

Kuran da abdest de yok namaz da yok peygamber de yok oruç da yok kemal dümbükcü ye göre o ilk önce tahareti öğrensin

Avatar
hakan 2016-06-21 11:25:21

bakın kıyamet sabahı şok olmayın bu namaz kurana zorlama sokulan bir ibadet yap kıl ama kurana sokma salatın uzerini kapatma..diyelim sabah 2 rekat farz diyoruz kılmayanı cehenneme postalıyoruz..farz nedir kuranın neresinde 2 rekat sabah 4 ögle vb bunu nasıl yapıyorsunuz hayret .kuranin rukusunu secdesini kiblesini kiyami bu ummete yanliş aktariyorsunuz bunun hesabini veremezsiniz kuranin bu emirleri candir hayattir.bunu yapan toplum süper güç olur bunlari tabi herkes yapamaz zor iş salat zor iş

Avatar
adem hoca 2016-06-27 08:41:33

yoksa sizde mi zerdüştsününz.kurandamı zerdüştlükten geçti.bi hey din cahilleri.namaz Allahın emri.

Avatar
He 2018-02-07 23:12:08

Kurani kerim yeter insanlara