Değerli Dostlar,

İnsanın vücut sağlığını bozan virüsler, mikroplar olduğu gibi, toplumların da toplumsal huzurunu ve sağlığını bozan mikrop ve virüsler de mevcuttur.

Bir hastalığı tedavi etmek ve zararlarından korunmak için öncelikle o mikrobun teşhisi ve tesbitini iyi yapmak gerekir.

Nifak hastalığı da (münafıklık hastalığı) toplumlar için çok zararlı ve tehlikeli sonuçlar doğuracak bir hastalık türü ve virüs çeşididir. Bu hastalığının tesbit ve teşhisini çok iyi yapmak gerekir. Aksi takdirde toplumsal fesat ve kaos ile karşı karşıya gelinir. Çok vahim sonuçlar ortaya çıkar..

Yüce Rabbimiz hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerimde Müslümanların ihtiyaç duyacağı her konuya ait açıklamalarda bulunmuştur. Kur’anın özelliği şudur ki, problemleri özünden yakalar, deyim yerinde ise olayları beyninden yakalar ve çözümler sunar.

Nifak faaliyetleri hakkında özellikle Tevbe, Muhammed , Nisa ve Münafıkun surelerinde çok öneli tesbitler yapılmıştır. Bu konuda özellikle Tevbe Suresi muhteşemdir.! Tevbe suresinin bir isimi de “Sure El Fadıha ‘ yani “skandallar suresi “dir ki, adeta kralın çıplak olduğunu bizlere çok net biçimde açıklar..

NİFAK VİRÜSÜNÜ NASIL TEŞHİS EDERİZ?

İslam toplumu içinde yaşayan nifak virüsleri, maalesef kendileri saklama özelliklerine sahiptir. Öyle kolay kolay tespit edilmez.! Zira dini söylemleri ustaca kullanırlar, Dinci bir karaktere sahiptirler. Öyle ki, mescid bile açarlar.. Mescid-i Dırar bunun örneğidir. Yemin billah ederler ki, onlar bu mescidi iyilik için açmışlar.. (Bakınız, Tevbe, 107)

Nifakı, ancak Kur’an’ın aydınlığında ancak tanıyabiliriz.

Bu virüslerle ilgili emareler şunlardır:

1-MARAZ: Maraz, kalp hastalığı anlamına geliyor. Bu kişilerin kişisel bozuklukları mevcuttur. Normal, sağlıklı insanların psikolojinin zıddına tavırlar, edalar sergilerler.Kişisel bozuklukları vardır. Yüce Mevla onlar hakkında , "Kalplerinde hastalık vardır. Allah da onların hastalığını arttırmıştır. Yalan söylemelerine karşılık onlara elem verici bir azab vardır." (Bakara, 2/10).

Yüce Kitabımız “şuursuzlar, sefihler, akılsızlar “ tabirini onlar için kullanır..Akıl tutulmasına uğramış kişiler olarak vasıflanırlar…(Bakara, 12-13, Münafıkun,3-5)

2-HUDA’ ( ALDATMA) : Hile, kumpas, aldatma şeklinde uygulamalar içerisinde olurlar. Hile, tahrif, tağyir ve montajlama ve algı konusunda çok mahirdiler. (Bakara, 9 ) Yalan, sözlerinden dönme temel özellikleridir.

3-TEZEBZÜB : (İlkesizlik sebebi ile gruplar arasında gidip gelme): Bu kişiler menfaat odaklı olmaları ve kalp bütünlüklerini bozmaları sebebi ile ödleklik psikolojisi içinde yaşarlar. Bu sebeple özgüven sorunu yaşaralr. Bu nedenle güçlünün yanında yer alırlar. Dolayısı ile güç odakları arasında daima gidip-gelme sorunu yaşarlar. Bu aynı zamanda ilkesizce davranmayı gerektirmektedir. Bu psikoloji onlara tezebezüb (müzebezebine beyne zalik..) gruplar arasında ilkesizce gidip-gelme olarak yansır…! (Nisa, 142-143)

4-LAHN’iL KAVL: Sözü çarpıtmak, örtülü konuşmak, hakikati bozma konusunda maharetlidirler. “Sözde lahn “ yapma konusunda ustadırlar. Bu züme konuşma üslubu ile de kendilerini ele verirler. Muhammed sûresi 30 uncu âyette “Biz dileseydik onları sana gösterirdik de, sen onları yüzlerinden tanırdın. Andolsun ki sen onları konuşma tarzlarından (lahn-elkavl) tanırsın. Allah işlediklerinizi bilir” ayetinde de belirtildiği gibi kelimeler üzerinde ustaca oynama yapabilirler. Açık hatalarını ustaca örtebilirler.

Gerçekten münafıklar, nifaklarını örtmek için vücut diline de sıkça kullanırlar. Münafıkun suresinde ise onların konuşmada usta, görüntüde çok süslü olduklarını belirtir. Kur’an onları, kökünden koparılmış kereste olarak vasıflandırır. ( Münafıkun, 1-3)

Bu konu ile ilgili daha bir çok detay vardır. Biz makalemizde bu kadarlık iktifa edelim..

Rabbim, şerlerinden emin eylesin…!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.