Diyanet’e olan sevgimi, saygımı ve hürmetimi hiç kimse ile tartışmam. Diyanet’in başarılarına sevinir, bazı Diyanet personelinin yanlış işlerine üzülürüm. Övgümü kuruma, eleştirilerimi ise ilgili şahsa yöneltirim. Eğitici olması düşüncesi ile bazı olumsuzlukları ise, kişilik haklarını ihlal etmeden ve Kuruma zarar vermeden ilke ve prensip ekseninde dile getirmek isterim.

Geçenlerde Türkiye’nin önemli işadamlarından hayırsever bir büyüğümüzü ziyarete gitmiştim. Sohbet ettik, dünya ve Türkiye meselelerini görüştük. Konu bir ara Diyanet’e geldi. Beş altı yıl önce vaiz bir arkadaş bu işadamının yanına giderek, müftülük sınavına gireceğini belirtmiş ve kendisine referans olmasını istemiş. İşadamı biraz ölçüp tarttıktan sonra, “Hoca Efendi, sen idarecilik yapamazsın, vaiz olarak hizmete devam et.” demiş. Vaiz arkadaş kırgın bir şekilde yanından ayrılmış, müftülük sınavını kazanmış, birkaç yıl, küçük bir ilçede müftülük yapmış, bu esnada kaymakam, il müftüsü, daire içi personeli, vatandaş bir çok kimse ile kavgalı hale gelmiş, ardından yapılan bir soruşturma sonucu tekrar vaizliğe atanmış. Soruşturma devam ederken bu hocamız yine bu ünlü işadamını ziyaret ederek, kendisini kurtarmasını istemiş. İşadamı da, “Ben sana yıllar önce söylemiştim değil mi? Yanılmamışım demek ki” demiş ve yardımcı olamayacağını söylemiş. O saygı değer işadamı şayet hatıra binaen Diyanet’in atamaya yetkili amirlerini aramış olsaydı, onlar da lisan-ı münasiple referans olmak isteyen işadamına durumu anlatırlar yine doğru bildiğini yapardı, buna eminim. O şimdi vaiz. Keşke vaazını da güzel bir şekilde yapsa. Cemaati, sümüklüler vb şekilde aşağılamasa. Akıl alır gibi değil. Bayırbucak Türkmenleri için para toplanacağı gün bir vaiz merkezi bir caminin kürsüsünden, “Aziz cemaat, bu gün Diyanet Vakfına para toplanacakmış, toplanan paraların nereye gittiğini de bilmiyoruz ya, yine de siz bilirsiniz.” der mi Allah aşkına?

Alın size bir örnek daha:

Şube müdürü iken, çalıştığı daireyi birbirine katmış. Müftü, vaizler, şef ve memurlarla birbirine girmiş, herkesi birbirine takmış. Paralel, dikey, yatay, eş kenar her şey var. Yalan, iftira, dedikodu vb ahlak dışı alışkanlıkları meslek edinmiş. İşini sinsice yaptığından ilk anda kötülüğü onun tetiklediği fark edilememiş. Bu sebeple soruşturmada geçirmemiş. Kaymakamla çok yakından görüşüyor, yaptığı bütün tahribatı müftüye mal ediyor, kaymakam da buna inanıp müftünün üzerine gidiyor. Söz konusu müftü de herkes tarafından sevilen başarılı bir arkadaş. Sonun da bu kişi, müftülük sınavını da kazanarak müftü olmuş. O şimdi müftü. Allah maiyetindekilere ve onunla işi olanlara sabır versin. Diyanet’in sınav komisyonunun elinde ahlak ölçer alet yok ki? Adamın kalıbına bakmışlar, adam sanmışlar. Aradan böyle arızalar da sıvışıveriyor işte. İşte buraya yazıyorum: Çok sürmez, Diyanet’in müfettişleri için uzun ve meşakkatli bir mesai başlar. Onun şahsında o ilçede Diyanet’in imajı zedelenecek. Ben buna üzülüyor, onun için yazıyorum. Aslında, bir makama layık olmayanları bilerek ya da bilmeyerek oraya yükseltenler, o kişiye en büyük kötülüğü yapmış oluyorlar. Zira oturduğu makamı hak etmeyenler, o makamın ağırlığı altında ezilirler ve bir süre sonra oradan düşüşleri kendileri açısından oldukça yıpratıcı olur.

Sağlıklı çalışan sistemler, becerikli kimseleri ön plana çıkarır, beceriksiz olanları ise diskalifiye eder. Sağlıklı çalışmayan sistemlerde ise beceriksiz bürokratlar, paradoksal bir şekilde hızla yükselirler. Son yıllarda Diyanet, atamalarda ehliyet ve liyakate öncelik veren bir takım kriterler getirdi, Atamalarda milli eğitimle kıyaslanmayacak ölçüde hakkaniyete uygun seçimler yapıldığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. Sıfır hata ile yüksek kalitede hizmet sunulması için de gördüğümüz arızaları dile getiriyoruz.

Bulunduğu il ve ilçede Diyanet’i bihakkın temsil eden müftü hocalarımıza şükranlarımı arz ederim. O kadar kusur kadı kızında da olur, derler. Bahsettiğim olumsuz örnekler de olmasaydı teftiş kuruluna da ihtiyaç kalmazdı hiç şüphesiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kuyruklu yalan 2016-02-11 12:00:51

atamalarda milli eğitimle kıyaslanmayacak ölçüde hakkaniyete uygun seçimler yapıldığını memnuniyetle müşahede ediyoruz.
bu cümlenin neresi doğru. hangi sınav düzgün yapıldı. hangi mülakat adaletli?
300 kişinin girdiği bir yazılı sınavdan 7 kişi geçiyor, bu yedi kişiden dördü de mülakatta alakasız sorularla eleniyor. şimdi bu tutum ile sizin şucümle arasındaki tenakuzu nasıl cen edelim?
sahi bu kurumda "dayisi" olmadan atanabilen var mı?

Avatar
ömer 2016-02-11 09:55:06

maşAllah iş adamıda bu işlerden anlıyormuş. hemen adamın müftü olup olamayacağına karar vermiş. demekki bu işlerde müftü olmak için bi iş adamına ihtiyaç var. ilginç

Avatar
Ali veli 2016-02-11 06:09:37

Müftü yetiştiren İhtisas kurslarında Türkmenlere yapılan yardımlarlardan rahatsız olan Kobaniye yardım edilmediğini iddia eden müftü adayları azımsanmayacak kadar fazla

Avatar
cotanak-28 2016-02-10 23:58:51

Tabi bizdeki ilçe müftü sinden haberiniz yok.adamın uzaktan yakından müftülükle alakası yok.ama diyanette onu kollayan adamı varmış.yediği haltlarin hangisini sayayım.diyanet bu adamı çok iyi biliyor.ama birşey yapmıyor.OLSUN.yarın ruz-i mahşer de bunun hesabını kim verecek merak ediyorum.diyanet camilere kütüphane yapacağına,ilk önce bu adamları temizlensin.bu adamlar durduğu müddetce kimse masal okumasin.artık inanmıyoruz...

Avatar
yorumsuz... 2016-02-11 08:53:02

Allah rızası için böyle seyleri haber olarak yayınlamayın artık. Gerçi bu yorumu da yayinlamazssiniz ama....olsun ben söyleyeyim böyle birisi varsa diyanete şikayet edin... Ben başka bir haber sitesinde böyle haberler gormedim.

Avatar
hüseyin sarı 2016-02-11 21:17:09

diyanette adaletin olduğunu söyleyen ya bilmiyor yada iyi niyetli olmasından,yada birilerine şirin gözükme heveslisi de oyle söylüyor .hiçde öyle değil adim gibi biliyorum.c.h.p nin ataturk posterine yapılan saygısızlığı bildikleri halde bir kişiyi cezalandırdıkları neyse diyanetin de bilmemesi o denli

Avatar
abdullah 2016-02-11 23:26:03

ama şunu da unutmayın ki görevde yükselme,diyanet ve kurul uzmanlığı ve ilçe müftülüğü gibi sınavlarda hala mülakatla alım yapılıyor ve yazılı sınav devre dışı birakılıyor.oysa yazılı+sözlü'nün ortalaması alınırsa tam adalet sağlanır.sadece mülakatla alıma son vermedikçe diyanet sınavlarda asla şeffaflığı sağlayamaz diyorum

Misafir Avatar
hoca 2016-02-12 13:29:38 @abdullah

Abdullah Bey'e katılıyorum, sadece mülakatla seçim yapmak adil değil

Beğenmedim! (1)
Avatar
Ahmet Arslan 2016-02-11 20:14:14

güzel bir yazı ve aynı zaman da güzel bir ikaz.dediğiniz doğrudur mutlaka .ancak böylesi onlarca var.maalesef başkanlığımız bu konuda hiç bir şey yapmamaktadır.devletin-milletin karşısında olanlar bir şekilde hatta kayrılmak suretiyle yükselmeye devam ediyor.sadece sn.cumhurbaşkanımız.onu bu konuda anlayan maalesef yok gibi.