Sevgili Genç Kardeşim!

İnsanlar, bir ihtiyaç olduğu için, okumayı öğrenirler. Okumak bir ihtiyaç olmasaydı, okumayı öğrenmek gerekmezdi. Bu sebeple okumayı öğrenme sorumluluğunu yerine getirenler için, sıra okumaya gelir. Çünkü okumak, hem bir ihtiyaç hem de vazgeçilmez bir sorumluluktur. Sen de bu ihtiyacın farkında olarak, okuma sorumluluğunu yerine getirmelisin.
İyi Bir Okur Olmak İçin Dikkat Etmen Gereken Hususlar

1.Her Gün Oku!
Okuma ihtiyacı, öğrenme ihtiyacının doğal bir sonucudur. Bilinçli insan, her gün yeni şeyler öğrenmeye ihtiyaç duyar. O halde okumak, günlük bir ihtiyaçtır. Okumayı ertelemek, öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi ertelemek demektir. Öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi ertelemek ise, insanın kendisini önemsememesinin ve kendisine saygı duymamasının en açık göstergesidir. Bu açıdan hem kendini önemsemeli hem de kendine saygı duymalısın. Uykun kaçtığı için de kitap okuyabilirsin; ancak kitap okumak için tek sebep uyuma isteğin olursa, okuma işini ciddiye alınmamış olursun. Kitap okuma işini günlük bir görev olarak algılamalı ve planlamanı buna göre yapmalısın.

2.Ailenle Birlikte Oku!

Okumak, hem bireysel hem de toplumsal bir ihtiyaçtır. Her birey nasıl tek tek besleniyorsa, okuma ihtiyacı da tek tek giderilmelidir. Kimse kimsenin yerine beslenemeyeceği gibi, kimse kimsenin yerine kitap da okuyamaz. Bu sebeple aileler her gün toplu olarak okumaya vakit ayırmalıdır. Böylece ailelerdeki bütün bireylerin okumayı bir yaşama biçimi haline getirmeleri sağlanacaktır. Mümkün olduğu kadar, aileni bu konuda ikna etmeye çalış.

3.Kitap Seçimini Doğru Yap!
Okunacak kitap seçimini, kendi kültür düzeyine göre yapman gerekir. Kültür seviyesi yüksek olan kişilere hitap eden bir kitabı çocuk yaştaki birisine okutmaya kalkışırsak, onu kitap okumaktan soğutmuş oluruz. Kullanılacak ilaçların dozu, nasıl her insanın yaşına ve kilosuna göre ayarlanıyorsa, okunacak kitapların da her kişinin bilgi ve kültür düzeyine göre seçilmesi gerekir. Bu konuda bilinçli ol; bu işi bilenlere danışarak okuyacağın kitapları yaşına ve kültür seviyene göre belirle.

4.Evinde Bir Kütüphane Kur!

Okuyacak kitap bulmada zorlanmamak için, ev kütüphaneciliğine önem ver; küçük de olsa, evinde bir kütüphane oluştur. Her okulun nasıl bir kütüphanesi varsa, dar kapsamlı da olsa, her evin de bir kütüphanesi bulunmalıdır. Okuma kültürünü yerleştirip gelenekselleştirmek, ancak bu tür tedbirlerle mümkündür. Gelirinin bir kısmını kitap almaya ayır.

5.Gazete Okumakla Kitap Okumanın Farklı Şeyler Olduğunu Bil!
Okumadan söz açıldığında bazı insanlar, kitap okumadıklarını fakat her gün birkaç saat gazete okuduklarını söylerler. Gazete okumak elbette gereklidir, ancak kitap okumanın yerine geçmez. Bir başka deyişle insan hem gazete okumalı, hem de kitap. Çünkü gazete ile kitap, birbirlerinin alternatifi veya biri diğerinin yerini tutacak şeyler değildir. İnsan hem çerez yer, hem de yemek. Ama sadece çerez yiyerek beslenmek mümkün olmaz. Gazete ile kitap okuma arasındaki ilişki de bir bakıma buna benzer. Bu ilişkiyi doğru tanımla.

6.Mesleki Okumayı Genel Kültür İle İlgili Okumanın Yerine Koyma!
Birçok insan okuyarak, yerine göre üniversite bitirerek, meslek sahibi olur. Hem meslek sahibi olmak, hem de sahip olduğu mesleğini geliştirmek için yığınla kitap okuması gerekir insanın. Okuma eylemini yalnız kendi mesleğiyle ilgili kitaplara hasreden kişi, gerçek anlamda okuyucu değildir. Çünkü genel anlamda bilgi ve kültür sahibi olmak, kendi meslek alanı dışında da kitap okumayı gerektirir. O halde okuma yelpazesini hayat alanı kadar geniş tutman gerektiğini bilmelisin.

7.Okuma İle İlgili Üç Soruya Cevap Verecek Durumda Ol!

Gerçek bir okuyucunun elinde, her zaman, okumakta olduğu ve elindeki kitap bitince de okumak için elinin altında beklettiği bir kitap olmalıdır. Bir başka ifade ile gerçek okuyucu, sırasıyla şu üç soruya hiç duraksamadan cevap verebilen kişidir: 1) En son hangi kitabı okudun? 2) Şimdi hangi kitabı okuyorsun? 3) Elindeki kitabı bitirdikten sonra hangi kitabı okuyacaksın? Bu üç sorudan birisine bile cevap vermekte zorlanan kişi, gerçek bir okuyucu değildir. “Gerçek okuyucu” unvanını elde etmek istiyorsan, kendini bu üç soruya hiç duraksamadan olumlu cevap verecek şekilde hazır bulundurman gerekir. İşte bunu başarabilirsen, alkışlanmayı hak eden biri olursun.

8.Seyirci olup Zekânı Pasif Duruma Sokma! Okuyucu Olup Zihinsel Anlamda Aktif Ol!
Bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki; seyirci konumunda olan kişi, zihinsel anlamda pasif, okuyucu ise aktiftir. Yıllar önce okuduğumuz bir roman ile yıllar önce seyrettiğimiz bir filmi, hatırlama açısından, mukayese ettiğimizde bu farkı hemen anlarız. Okuduğumuz romana ait bilgiler, seyrettiğimiz filme göre daha canlıdır. O halde sen de seyirci olmaktan çok, okuyucu olmayı tercih et. Bunu yaparsan, zihinsel anlamda aktif olacağın için, pasif kalmaya göre daha kârlı çıkarsın.

9.Başarılı Bir Konuşmacı Olmak İçin İyi Bir Okuyucu Ol!

Okumanın bir yararı da konuşmayı güzelleştirmesidir. Çok okuyan kişi, doğru ve düzgün cümleler kurarak, meramını en güzel şekilde ifade eder. Okumayan kişi ise, çoğu zaman derdini anlatmakta zorlandığı gibi, konuşması sırasında sık sık çam devirmekten de kendini kurtaramaz; komik durumlara düşer, yanlış ifadelerden dolayı özür dilemek zorunda kalır. İyi bir okuyucu ol, yanlış ifadelerden dolayı özür dilemek zorunda kalma.

10. Yeterli Muhakeme Gücüne Kavuşmak İçin, İyi Bir Okuyucu Ol!

İyi bir okuyucu; hem okuduklarını hem de dinlediklerini doğru anlar, doğru ve hızlı muhakeme yapar, kastını aşan ifadelerde bulunmaz. Aklından geçen ile dilinden dökülenler arasında tam bir paralellik vardır. Sen de aklından geçenleri doğru ifade etmek istiyorsan, iyi bir okuyucu olmalısın.

11.İnsanların, Sohbet Kendisiyle Sohbet Etmekten Hoşlanacakları Biri Olmak İçin İyi Bir Okur Ol!
Okuyan kişi, doğal olarak bilgili ve kültürlü olur. İnsanlar, onunla konuşmaktan mutlu olurlar. Çünkü o; nerede, ne zaman, nasıl ve ne kadar konuşacağını bilir. O halde sen de iyi bir okuyucu olup, bilgi ve kültürünü geliştir; insanlar seninle sohbet etmekten mutlu olsunlar.

12.İyi Bir Yazar Olmak İçin, İyi Bir Okuyucu Ol!

Yazar olmak için, önce iyi bir okur olmak gerekir; iyi bir okur olmadan, başarılı bir yazar olmak mümkün değildir. Bir insan, doğuştan yazmaya kabiliyetli olabilir; ancak kimse doğuştan bilgili ve kültürlü olamaz.

Değerli Genç Kardeşim!
Kısacası, hem yeterli bilgi ve kültür düzeyine ulaşmak hem güzel ve doğru konuşmak hem sağlam muhakeme yapmak hem de yazı yazmak için önce iyi bir okur olmalısın.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner274

banner273