2015 MBSTS'de şimdi söz sırası akademisyenlerde

İlahiyatçı Akademisyenlerden MBSTS ile ilgili çarpıcı açıklamalar...

2015 MBSTS'de şimdi söz sırası akademisyenlerde

İlahiyatçı Akademisyenlerden MBSTS ile ilgili çarpıcı açıklamalar...

26 Şubat 2015 Perşembe 13:00
2015 MBSTS'de şimdi söz sırası akademisyenlerde
DİNİHABERLER.COM / ÖZEL


Haftasonu gerçekleştirilen MBSTS Diyanet camiasının ana gündemi haline geldi. Günlerdir etkisinde kalınan bu yıl ilk kez ÖSYM'nin hazırladığı sınav zorluğuyla sanal alemde psikolojik savaş başlattı. Bu konuda adres seçilen Dinihaberler.com sizlerden gelen yüzlerce yoruma şahit oldu. Sorunlarınıza çarele üretmek istedik. Zaman zaman da kendimizi de içine katıp sizleri gülümsetecek haberler yaptık ve hep birlikte güldük.
 
Sorumlu habercilik anlayışı gereği konuya açıklık getirmek adına bu kez söz sırası akademisyenlerde dedik ve görüşlerini almak üzere mikrofonlarımızı uzattık.
 
Bu konuda öncelikli olarak akademisyenlerden sınav analizi beklerken bir sürprizle karşılaştık. Akademisyenler konuya başlamadan önce Diyanet camiasının özgür sesi olup oluşturduğumuz platformda yorumlara gösterdiğimiz hassasiyetten dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Meğer Üniversite camiası da günlerdir yayınladığımız yorumlara kitlenmişler, sitemizdeki gelişmeleri ilgiyle takip ediyorlarmış, bu konuda fikirlerini şöyle dile getirdiler:
 
_" MBSTS'nin muhataplarına zor ve uç sorular sorması karşısında Din görevlilerinin MBSTS 'ye yönelik esprili yaklaşım tarzı bizlere de tebessüm ettirdi doğrusu. İmamların farklı bir bakış açısıyla espirili yaklaşımları yoğun iş tempomuzda bizleri de güldürdü. Akademisyenlerin dillerden düşürmediği favori yorumu ise Dinihaberler.com da bir fenomen olmasına neden olan "tayin" rumuzlu okurumuzun :


 
_ "Arkadaşlar, Meryem Ana Kilisesine tayin olmam için kaç puan almam gerek" diyen İnce düşünülmüş bu espirili yorumu olmuş.
 
Doğrusu mikrofon uzattığımız her biri alanında uzman akademisyenlerin bu gülümseten yaklaşımları bizlere de sürpriz oldu. Bu da yalnız Diyanet camiasının değil Üniversite camiasının da bizi takip ettiği ve Diyanet personelinin fikirlerine önem verdiğini gösteriyor. Üniversite kulisleri de MBSTS'ye yönelik bu yorumlara kayıtsız değil.
 
Akademisyenlerin bu sıcak yaklaşımlarının ardından kendilerine sorularımızı yöneltiyoruz.
 
_ Akademisyenler olarak sizler MBSTS sorularını ve Diyanet personelinin tepkilerini nasıl buluyorsunuz?
 
_"Sorular önceki yıllara göre kıyasla zor görülebilir. Yalnız bir Diyanet personelinin alanında her konuya hakim olup, mimberde, vaaz kürsüsünde cemaate doyurucu vaazlar vermesi, seviyeyi yükseltmesi açısından bu tarz soruların cevaplarına vakıf olunmasını lüzumlu görmekteyiz bununla birlikte haklı gördüğümüz tepkiler de var".


http://dinihaberler.com/mbsts-de-buraya-nasil-gelindi--73020.html
 
_Taşrada görev yapan bir imamın, Yahudilerin kutsal metinlerini, ayinlerini bilmesinin, Budistlerin felsefesini, Hristiyanların Kıyam Yortusunu bilmesinin ne gibi faydası olabilir?
 
_ " Bir din adamının alanında her konuyu bilmesi işini liyakatle yapabilmesi için kendisine artılar katacaktır elbette. Tabi söz konusu taşrada, bu eğitimi bilme aciliyeti yoktur. Bununla birlikte, Dinler Tarihini bilmek bizim kıyas yapmamızı aynı zamanda kendi dinimizin getirdiği inkılapları daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Bunu bize Kur'an-ı Kerim söylüyor. Kutsal Kitabımız, eski kavimlerin kıssalarıyla bizlere öğütler verir. Kur'an bize bu kıssalarla geçmiş milletlerin hatalarına düşnememizi öğütler. Ayrıca sizlerin de bildiği üzere Fıkıhta şöyle bir tabir vardır "Şerr-i Men Kablena" yani bizden öncekilerin şeriatleridir, hakkında nas bulunmayan hükümler hakkında eski milletlerin verdiği hükümler esas alınır. Yine Kur'an-ı Kerim'de en çok adı geçen Peygamber Hz. MUSA'nın tam 136 yerde adı geçer. Yahudilik dininin temel öğretilerini bilmeden Hz. Musa'yı da bilemeyiz. Kilisede görev yapan bir rahibinin islam dini hakkında bilgi sahibi olduklarını Kuran'dan bir çok ayeti ezbere bildiklerine şahit olmaktayız. Hatta bazı şarkiyatçıların dinimiz üzerine kafa yorup eksik arama yoluna gittiğini de görüyoruz. Binanaley bütün bunlar göz önüne alındığında, müslüman bir din adamının da Dinler Tarihini kavraması temel inanışları hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyoruz. Belkide Diyanet, personelinin ufkunun açık olması hususunda bu sorularla bir mesaj veriyordur.
 
_ Söylediklerinizin haklılık payı büyük ama bir imamhatip mezunu bilgisiyle, din görevlisi bu tür bilgilere nasıl haiz olup da sorulara cevap versin?
 
_ " Evet bu açıdan düşünürsek siz de haklısınız zira kendi yakınlarımız da da bu duruma şahit oluyoruz. Bu sıkıntılara çözüm olabilecek naçizane bir önerimizi paylaşmak isteriz. Şöyle ki; KPSS sınavlarında nasıl adaylar lise, Önlisans ve Lisans olarak gruplandırılıp ona göre soru klavuzları hazırlanıyorsa aynen onun gibi Diyanet personeli için de böyle bir sınav uygulaması yapılmalıdır. Böylece mağduriyetler de ortadan kalkar.
 
Evet, Akademisyenlerle yaptığımız bu keyifli söyleşinin ardından teşekkürlerimizi sunarak ayrıldık. Diyanet Personelinin sorunlarına duyarsız kalmadıklarına ve çözüm arayışlarına şahit olduk. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Dinihaberler.com olarak bu platformlar her zaman sizlerin yorumlarına açıktır.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mbsts 2015-02-26 13:11:07

sonuclar Ne zaman aciklanir bu konuda bi bilginiz var mi

Avatar
ali canbaba 2015-02-26 13:16:47

Kardesim hem yahudilik.hristiyanlik tahrif edilmis.sonradan uydurulmus.yazilmis kitaplar vs.diyecegiz.hemde onlarin bilmem nelerini ogrenecegiz.Vay be.Adamlar ogreniyir mus vs.tabiki ogrenecek kardesim.Benim dinim son din.Kitabim bizzat yüce Allah taeafindan muhafaza edilmiştir. ..

Avatar
ismail Çalgın 2015-02-26 13:18:30

Bence de mezunıyete göre soru olması lazım...

Avatar
Kara 2015-02-26 13:24:30

17:56 Akşam Vakti
Allah birdir Peygamber Hak / Rabbül alemindir mutlak / Senlik benlik nedir bırak / Söyleyeyim geldi sırası[Aşık Veysel]. Neden girilen sınava lisans önlisans ve lise olarak sorulmadı

Avatar
tarkan hoca 2015-02-26 13:25:48

imamlar kültürünü artırsın bunu kabul ediyoruz...ağırlık islam kültürü ağırlıklı osun...akademisyenler yönetimin oyununa gelmiştir...diyanet gönülsüz sınav hakkını vermiştir...zaten.....başka kültürler mezhepler on soruyu geçmesin....sorumu bulamadınız bizim kültürümüzden..

Avatar
Ahmet yeşilyurt 2015-02-26 13:29:55

öyle zor soruluyorsa bırakın diyanet camiasına ilitamı okusun sınavsız geçışı yapsınlar herkes eşıt kulvarda yarışsın akademisyenler den bu konuda da destek istenmeli bu konuyu gündeme getirmeliler aksi açıklamalarda bulunmasınlar

Avatar
Süleyman 69 2015-02-26 13:35:47

Acaba çok merak ediyorum suru sordugunuz akademisyen sorularin hepsine doğru cevap verebilirmi Dini konuda bir soru soruldugunda kendi alaniysa cevap veriyor yoksa kiviriyor Ondan sonra bir lise mezunu önlisans mezunundan bütün alanlara cevap vermesini bekliyor bu kadar gerici dusuncedir mbsts sorularini hazırlayan Akademisyenler soruların hepsine doğru cevapverebilirmi onu da sorsaydiniz

Avatar
i.m. 2015-02-26 13:36:36

Acaba bu sınav soruları ne zaman yayinlanacak.niye bu kadar gecikti.artık biran önce yayinlasinlar