Akıllara Zarar Bir Torpil Hikayesi

Diyanet'te Torpil Var Diyenler Buyrun Burdan Yakın!

Akıllara Zarar Bir Torpil Hikayesi

Diyanet'te Torpil Var Diyenler Buyrun Burdan Yakın!

28 Kasım 2015 Cumartesi 10:50
Akıllara Zarar Bir Torpil Hikayesi

DiNiHABERLER.COM /öZEL iÇERiK

 
Bizi böyle bir yazıya kaleme almaya iten en önemli etkenlerden birisi, personel arasında rastladığımız "yanlış bir Diyanet anlayışı (Torpil) ". Bu yanlış algıyı sürekli topluma pompalayan bir takım art niyetli kimselerin bitip tükenmek bilmeyen faaliyetleridir.  

Bu nedenle, geniş boyutlu olarak meseleye bakıldığında görüleceği üzere yanlış bir Diyanet algısının nelere mal olabileceği üzerinde ciddi olarak düşünülmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu kötü gidişattan uzun vadede öncelikle bütün halkımızın, sonrasında Diyanet'in, ama en önemlisi de dinimiz İslam'ın zarar görebileceği gerçeğini fark etmemizin zamanı artık gelmiştir. 
 
Bu anlatacağımız olay yakın bir zamanda meydana geldi. Ne hayal ne de hikaye tamamen gerçek bir hadise.
 
Bir ilimizde cereyan eden olayda 3 imam hatip görevlisi yer değişikliği nedeniyle merkez camiine müracaat ederler.
 
Müftü bey bu üç imamında, imamlık mesleğini nasıl icra ettiğini bildiği için umut bağlamaz. Bu imamlar nakil sınavına giriyor ve 3'ü de sınavı kazanamıyorlar.

Bu imamlar ne mi yapar? Anlatalım:
 
Diyanet camiasında yıllarca ihlasla çalışan din görevlileri sınav marotonlarında engelli parkurları birer birer aşarken, Diyanet'in titiz Komisyonları önünde mulakatlarda ter döküp hakkıyla bir yerlere gelme mücadelesi verirken habere konu olan sözde akıllı imamlar (!) kısa yoldan arzu ettikleri yerlere ulaşmada engel tanımamışlar.
 
Her fırsatta  Diyanet'te torpil var hakkettiğimiz yerlere gelemiyoruz demeyi de ihmal etmeyen bazı imamlar iş kendilerine geldiğinde torpile sarılmada bir beis görmemiş olacak ki işe jet çareler aramışlar.
 
Hadi bakalım buyrun burdan yakın? 
 
Sınavı kazanamayan imamlar soluğu milletvekillerinin yanında alırlar ve müftüyü şikayet ederler...
 
Sınavı kazanamayan imamlar soluğu Milletvekillerinin yanında alıyorlar ve müftüyü şikayet ediyorlar. Vekil ile birlikte soluğu Diyanet'te alan 3 imam İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne oradan da sorumlu Daire Başkanının yanına çıkarlar.
 
Başkan bey önce imamları sonrada vekili dinler. Vekili dinleyeceği zaman imam efendilerden müsade istenir. Vekilde olup bitenleri anlatır. Başkan, vekile hitaben bir de müftü beyi dinleyelim müsadenizle der ve arar, Müftü telefon konuşmasında isimleri söyler.
 
Birinci İmam Efendi görev yaptığı camide sünnet düşmanlığı yaprak cemaati sünnet namazları kılmaması yönünde telkinlerde bulunuyor ve cemaat düzenini bozuyor. Ayrıca Kur'anı yetersiz diyor...
 
İkinci İmam Efendi için ise; Kur'an'ının çok zayıf olduğunu merkez camisini kaldırmayacağını söylüyor
 
 Üçüncü İmam Efendinin ise; emekliliğine sadece 3 ay kaldığını yaş haddinden emekliğe ayrılacağını söylüyor ve sınavı kazanamadığını dile getirdikten sonra,
 
Sayın başkanım siz orada sınava tabi tutun ve 3 imam efendi'nin de Kur'an'ını dinleyin diye temennide bulunuyor. Telefon konuşasından sonra başkan bey, Sayın Vekilim müsade ederseniz "bu 3 imam efendiyi beraber sınav yapalım kazananı biz buradan atamasını yapalım" der. Vekil'de ne ne kadar estefirullah dediyse de 3 imam efendi usulen bir sınava tabi tutulurlar.
 
1. İmam efendiye, sabah namazının sünneti kılınmazsa ne olur? Sorusuna: Hiç bir şey olmaz. Ben hiç bir sünnet namazını kılmıyorum der... Arkasından bir Kur'an okunması istenir. Malesef Kuran okuyuşunda “lahn” sıkıntılarıyla karşı karşıya gelir.
 
2. İmam sınava girer. Başkan bey bir aşır okumasını ister. İmam efendi ise boğazım ağrıyor, dışım ağrıyor diye Kur'an okumaktan kaçınır. Her ne kadar ısrar edildiyse de imam efendi Kur'an okumaya yanaşmaz.
 
3. İmam sözlü sınava girer. Emeklisi gelen imam Kur'an okumakta son derece zorlanır. Emekliliği gelmiş ve Kur'an okumaya haceti kalmamıştır.
 
Vekille başbaşa kalan başkan, sayın vekilim buyurun, merkez camine hangi imamı atayalım der. Geldiğine geleceğine pişman olan milletvekili hocam, özür dilerim, ben bunların hiç birini tanımıyorum. Beni aradılar durumlarını anlattılar ben de çıktım geldim der.
 
Siz bildiğinizden şaşmayın der ve çıkar gider. Şimdi siz değerli okuarlarımıza soralım.

Hani Diyanet torpil yapıyordu?
 
Hani Diyanette torpil vardı?
 
Peki torpili yapan kim?
 
Torpile bulaşan kim?
 
Torpile gerek duyan kim?
 
 
Bu yorumları siz değerli okurlarımızın takdirine bırakırken; Diyanet İşleri Başkanlığı'nda torpil işinin tarihe karıştığını ve bu tür olaylara asla prim verilmediğini olaya vakıf olduğumuz için rahatlıkla söyler ve kamuoyuna saygıyla sunarız.

Lütfen yorum yaparken Diyanet gibi güzide bir kurumu yıpratmaktan son derece uzak durun. Özellikle İmam ve Kur'an kursu Öğreticisi adayları...


Anahtar Kelimeler:
ImamDiyanetTorpil
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hadibeee 2015-11-28 17:43:37

Torpille yerleşen çok iyi tanıdığm var ve herşeyine şahidim torpil yapılıpta gitti göreve suçluluk duygusundan bu açıklamayı yalanlamayı yapıyor olmayasınız...

Avatar
Omer 2015-11-28 16:19:40

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. ...

Avatar
imam 2015-11-28 16:22:23

hacettepe mescidi için 35 kişi sınava girdik hiçbirimizde kazanamadık, sınavı sınava girmeyen biri kazandı...çünkü biz 35 kişi hepimiz hafızlar kurralar, ilahiyat mezunları hep sünnete düşman okuyuşumuz hatalı idi, hepimizde bu işi bilmiyorduk. tabi biz milletvekilinede gitmedik o yüzden haberlerinizde yer almıyoruz. şimdi ben çankayada görevliyim hani hacettepe için yetersizdim ya çankayaya yeterli geliyorum demkki burada kuranı "lahn" okusanda oluyormuşşşş...(?)

Avatar
sınav 2015-11-28 16:23:35

Nakil Sınav sistemini değiştiren tüm yöneticilerimden Allah razı olsun diyorum. bu sistem eskiye nazaran çok daha iyi...

Avatar
dadas25 2015-11-28 16:31:15

Malesef ki kurumumuzun içinde yediği kaba pisleyen çok insan var, halkın içinde diyaneti yerden yere vurup aybaşında parasını tereddütsüz çeken haysiyetsiz çok

Avatar
yazık 2015-11-28 16:32:22

Iyi güzel yazmış siniz.merak ediyorum kuran tilaveti iyi olmayan ""lahn""sıkıntıları olan bu insanlar nasıl imamlik yapıyorlar. Bu insanlar imam ya .sıradan biri degil.o insan kaynakları müdürü arastirsin o zaman bunlar kuran tilavet i olmadan nadil imam olmusl.hangi heyet bunları imam yapmis.hepsi diyanetin kayıt larinda var.bıraksınlar bunlara maaş vermeyi o xaman.muftu bey o zaman eğitim versin bunlara.sacmaliktan baska bişey drgil.adam hem imam hemde kuran tilaveti yok.vaybe.

Avatar
Snfaruk 2015-11-28 16:44:35

Bir de siz burada kafaniza estiği gibi imamları veya diğer din gönüllüsü arkadaşları eleştiri yağmuruna tutarken iyi... Biz diyanet hakkında olan yasanan bi durumu soze Döktüğümüz de kotu lütfen yazdiklariniza dikkat edin ve bütün iman veya müezzinlerin bir tutup eleştiri yayinlamayin vesselam.

Avatar
vekil 2015-11-28 16:55:53

hakaten çok doğru 20 senelik hatta hafızım diyip de aşır ı şerif okuyamıyan lar var .fakat elhamdulillah mısır ve arbistan daki hafiz ve imamlardan iyi okuyan çok sayıda da hocalarımız var ALLAH onları başımızdan ayırmasın.Cenabı ALLLAH diğer hocalarımızıda hakkıyla görev yapmayı nasıp eylesin